porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy i po co robi się DRENAŻ OPASKOWY? Jak usunąć nadmiar wody wokół fundamentów? Drenaż opaskowy pozwoli rozwiązać takie problemy jak zawilgocone fundamenty czy ...
Równość przede wszystkim. Jak położyć gładź na ścianie?

Jak ułożyć gładź? Jak perfekcyjnie położyć gładź gipsową? KROK PO KROKU

Gładź sprawi, że ściany i sufity zyskają nieskazitelnie równą powierzchnię, którą będzie można pomalować. Nanosi się ją przeważnie na mury i stropy pokryte tynkiem cementowym, cementowo-wapiennym lub gipsowym.

Układanie gładzi nie wymaga szczególnej wiedzy technicznej, natomiast niezbędne jest pewne doświadczenie. Jest to czynność wymagająca dokładności i wprawy. Jeśli więc nie miałeś wcześniej do czynienia, choćby z tynkowaniem, to lepiej zatrudnić ekipę. Żmudne wyrównywanie masy, która z uporem będzie odmawiać posłuszeństwa, może doprowadzić do białej gorączki.

Warto więc pomyśleć o małym treningu i najpierw zmierzyć się z gładzią w pomieszczeniu mniej reprezentacyjnym – kotłowni, garażu, komórce. Gdy stwierdzisz, że nie taki diabeł straszny, możesz gładzić dalej, ciesząc się z poczynionych oszczędności.

Przed przystąpieniem do zmagań z gipsową masą musisz zorganizować wygodną drabinę, a najlepiej małe rusztowanie przejezdne (składane). Potrzebne będzie też sporo grubej folii malarskiej i szerokiej taśmy do jej przyklejania. Kupić musisz zestaw pac nierdzewnych – dłuższych i krótszych, większe i mniejsze kielnie, kielnię kątową, pacę z siatką szlifierską i zapasem siatek, wiaderka, pędzle , wałki malarskie, wysięgnik teleskopowy oraz kuwety do farby.

Gips to materiał piekielnie brudzący. Co się da, trzeba więc wynieść z pomieszczeń, a pozostałe przedmioty dokładnie zabezpieczyć folią. Okna najlepiej jest osłonić folią malarską, mocując ją do ram taśmą samoprzylepną. Z powierzchni ścian i sufitów trzeba usunąć grudki tynku. Najlepiej posłużyć się w tym celu długą metalową szpachelką. Ściany i sufity trzeba oczyścić z kurzu i zagruntować. Jeśli podłoże jest chłonne, to preparatem, który zmniejszy chłonność, a jeśli wykazuje zbyt małą chłonność – preparatem poprawiającym przyczepność.

Wykonywanie gładzi można rozpocząć dopiero po 24 godzinach od zagruntowania ścian. Do wiadra z odmierzoną ilością wody nal eży wsypać porcję zaprawy wystarczającą mniej więcej na 40 minut pracy (około ¼ pojemności worka 20-25 kg) – po upływie tego czasu gładź traci plastyczność. Po trzech minutach zaprawę miesza się wiertarką z mieszadłem Każdą kolejną partię trzeba przygoto wywać w czystym wiaderku – zaschnięte resztki zaprawy gipsowej przyspieszają bowiem wiązanie świeżo rozrobionej masy. Nie wolno też dolewać wody do zaprawy, gdyż prowadzi to do jej zbrylenia. Dobrze wyrobiona masa ma konsystencję masła pozostawionego w temperaturze­ pokojowej.

Układanie gładzi najlepiej zacząć od narożników wewnętrznych. Masę nanosi się pacą, a później wygładza specjalna kielnia kątową. Później można rozpocząć nanoszenie gładzi na sufity i na ściany. Używa się do tego pacy ze stali nierdzewnej, a masę nakłada na nią kielnią. Dobrzy specjaliści nanoszą gładź jedną warstwą. Czasem jednak trzeba układać dwie lub trzy warstwy, w odstępach 20-minutowych. Kolejne warstwy nanosi się zgodnie z regułą “mokre na mokre”, czyli zanim poprzednia warstwa zacznie wiązać. Pamiętaj, że każda następna warstwa musi być cieńsza od poprzedniej i zacierana w kierunku prostopadłym w stosunku do poprzedniej. Prace będą postępowały szybko, jeśli do przecierania gładzi gipsowej na ścianach używana będzie długa paca tynkarska.

Gładź jest mało odporna na uderzenia, dlatego narożniki zewnętrzne, na przykład narożniki wnęk okiennych i drzwiowych trzeba wzmocnić kątownikami aluminiowymi. Wtapia się je w świeżo naniesiony klej gipsowy, a później zaszpachlowuje gładzią. Profile narożnikowe tnie się nożycami do blachy Zanim masa wyschnie trzeba skontrolować, czy narożnik jest równy i nie ma odchyłów od pionu. W razie czego można go jeszcze poprawić Gładź schnie w tempie około 1 milimetr na dobę. Jeśli po wyschnięciu okaże się, że nie jest idealnie równa, można ją przeszlifować pacą z naciągniętą siatką ścierną numer 100, a później – drugi raz – z siatką numer 180. Bardzo równa i gładka powierzchnia ścian i sufitów pokrytych gładzią wymaga przed malowaniem gruntowania. Gruntowanie można rozpocząć na drugi dzień po szlifowaniu, oczyściwszy wcześniej ściany i sufity z pyłu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Tynk, gładź, czy masa szpachlowa? Jakie produkty gipsowe wybrać do wykończenia ścian?

Martwią cię rysy i pęknięcia w ścianach? Do dyspozycji masz wiele produktów gipsowych, nadających się do przeprowadzania prac remontowych wnętrz domu.

Jak tynkować ściany zimą? Jak tynkować ściany zimą?

Co roku zdarzają się dni z tropikalnymi temperaturami, zimy bez paraliżujących życie opadów śniegu. Nie znaczy to, że można zapomnieć, w jakim klimacie żyjemy i jakie wymagania stawia przed nami, na...

Jak rozpoznać przyczyny uszkodzenia tynku?

Ustalenie, co jest przyczyną uszkodzeń tynku to kluczowa informacja, dająca podstawy do podjęcia dalszych działań. Sam raczej nie zdołasz odpowiedzieć na takie pytanie. Musisz skorzystać z pomocy...

Aktualizacja: 03.08.2014 19:29
Autor: Thorgal Plusz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rodzina Anny Grodzkiej. Kim są członkowie jej rodziny?

Kim jest najbliższa rodzina Anny Grodzkiej? Była żona Grażyna, syn ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.