porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Styropian czy wełna mineralna? Jaki materiał izolacyjny wybrać do ocieplania domu? cz. 2
Styropian czy wełna mineralna? Jaki materiał izolacyjny wybrać do ocieplania domu? cz. 2 Sposób ocieplenia domu oraz wybór materiału izolacyjnego są bardzo ważne. ...
Usytuowanie domu względem stron świata i drogi.

Jak usytuować dom na działce?

Wiele osób planujących budowę domu przywiązuje wagę do wyboru lokalizacji działki oraz projektu budynku, pomijając jego usytuowanie domu na działce. Optymalne rozplanowanie usytuowania domu może to mieć znaczny wpływ na koszty jego użytkowania.

Ustawienie domu względem kierunków świata

Najlepszym rozwiązaniem jest dom o zwartej bryle, położone na płaskiej działce budowlanej, pozbawionej drzew od strony południowej. Istotną kwestią jest odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata. Pozwala to zwiększyć komfort przebywania w poszczególnych pomieszczeniach oraz poprawić efektywność energetyczną budynku, czyli ograniczyć koszty eksploatacji. Pomieszczenia dzienne oraz te z dużą powierzchnią okien, takie jak salon, pokój dzienny czy jadalnia, powinny być nasłonecznione. Dobrze jeśli są zaprojektowane od strony południowej, ewentualnie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Natomiast łazienka, sypialnia i część gospodarcza wraz z garażem mogą znajdować się w zacienionej części domu, czyli od strony północnej, ewentualnie północno-zachodniej.

Ustawienie domu względem drogi

Równie ważnym elementem jest usytuowanie domu względem drogi. Idealną sytuacją jest, gdy ulica znajduje się od północnej strony działki. Taki układ zapewnia spokój w dziennej części budynku oraz w ogrodzie, a także pozwala na prawidłowe ustawienie względem stron świata. Największym problemem jest za mała lub zbyt wąska działka, która ogranicza odpowiednie usytuowanie budynku lub rozmieszczenie pomieszczeń wewnątrz domu. Jedynym rozwiązaniem może być wtedy przygotowanie indywidualnego projektu budowlanego wraz z planem zagospodarowania obszaru działki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie jest najdogodniejsze usytuowanie domu na działce budowlanej? Jakie jest najdogodniejsze usytuowanie domu na działce budowlanej?

Przed zakupem działki budowlanej trzeba wiedzieć, z czym wiąże się usytuowanie danej posesji w stosunku do stron świata. Podpowiadamy, jak najkorzystniej ulokować dom na działce budowlanej!

Dlaczego mieszczuchy budują dom na wsi i chcą żyć na wsi? Jak sprawić, by ta decyzja była szczęśliwa? Dlaczego mieszczuchy budują dom na wsi i chcą żyć na wsi? Jak sprawić, by ta decyzja była szczęśliwa?

Życie na łonie przyrody z widokiem na nieskażoną zieleń, życie daleko od ludzi - nie zawsze jest sielanką.

Jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną, remontową? Czy TANIO znaczy ŹLE? Praktyczne wskazówki Jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną, remontową? Czy TANIO znaczy ŹLE? Praktyczne wskazówki

W dzisiejszych czasach trudno o profesjonalną i jednocześnie tanią ekipę budowlaną lub remontową. Szukając dobrego wykonawcy, łatwo dać się zwieść pozorom i dokonać błędnego wyboru. Oto kilka...

Aktualizacja: 18.04.2018 03:20
Autor: P.B.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka

Miesiąc temu 24-letnia Marta Giermasińska rozpoczęła pracę w elektrociepłowni w ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.