porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ściany z BETONU KOMÓRKOWEGO. Jakie są ograniczenia przy budowaniu z bloczków z betonu komórkowego? Zastosowanie określonego typu bloczków z betonu komórkowego nie powinno być ...
Zadbaj o tańsze ogrzewanie

Jak WYBUDOWAĆ KOMINEK w domu jednorodzinnym? BUDOWA KOMINKA od podstaw

W projektach większości nowo budowanych domów jednorodzinnych jest przewidziany kominek. W domach sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, które teraz często nadają się już do remontu bywało z tym różnie. Ale gdy chcesz mieć kominek remont jest doskonałą okazją, żeby go zbudować.

Sprawdź, czy możesz wybudować kominek

Zanim na dobre zakochasz się w pomyśle wybudowania kominka, sprawdź czy w twoim domu jest to możliwe. Dym z kominka musi być odprowadzany do osobnego przewodu kominowego. Jeśli jest komin, a w nim wolny przewód ustal, czy w pobliżu da się ustawić kominek – czy jest tam odpowiednio dużo miejsca, czy podłoże jest dostatecznie wytrzymałe, a jeżeli nie, czy uda się je wzmocnić. Musisz pomyśleć także o sposobie dostarczenia powietrza do spalania. Najlepiej byłoby doprowadzić je z zewnątrz przewodem o średnicy 160 mm lub przekroju 200 cm2, ale to może być w gotowym domu trudne. Dopływ powietrza do kominka mogą też zapewnić nawiewniki w ścianach. W pomieszczeniu z kominkiem musi być kanał wentylacji wywiewnej.

Wkład i obudowa kominka

Wybrany wkład kominkowy po ustawieniu w przewidzianym miejscu trzeba podłączyć do komina. Jego stan w starym domu może nie być najlepszy, dlatego wcześniej warto zamontować w nim wkład ze stali, odpowiedni do odprowadzania dymu z kominka. Wylot dymu z wkładu kominkowego należy połączyć z trójnikiem w przewodzie kominowym pod kątem nie mniejszym niż 45o. Połączenie nie powinno być dłuższe niż 2 m. Można użyć giętkiego przewodu stalowego, który będzie niwelował ewentualne ruchy spowodowane rozszerzalnością cieplną komina i korpusu kominka.

Obudowę wkładu kominkowego można zrobić z płyt g-k. Należy w tym celu zbudować stelaż ze stalowych profili łącząc je ze sobą i przymocowując do podłogi, ściany za kominkiem i ewentualnie sufitu. Ścianę za kominkiem trzeba zaizolować płytą z wełny mineralnej z folią aluminiową i podobne płyty umieścić między stalowymi poprzeczkami konstrukcji obudowy wkładu. Połączenia płyt należy uszczelnić taśmą aluminiową. W górnej części obudowy trzeba wydzielić i zaizolować wełną komorę dekompresyjną, która ochroni sufit przed nadmiernym nagrzewaniem. Nie wolno zapomnieć o wycięciu otworów umożliwiających przepływ powietrza: wlotowych – u dołu obudowy i wylotowych - w górnej części. Całość należy obudować płytami g-k.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak wybrać miejsce na kominek? Gdzie ustawić kominek?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co robić, by kominek działał długie lata? [SPRAWDZONE RADY] Co robić, by kominek działał długie lata? [SPRAWDZONE RADY]

Aby kominek służył nam latami, trzeba z niego korzystać zgodnie z zaleceniami producenta oraz regularnie czyścić i serwisować. Należy także dbać o komin i używać dobrego opału.

Czy można zamontować kominek w domu drewnianym? Czy można zamontować kominek w domu drewnianym?

Czy można montować kominek w domu z drewna? Nie da się ukryć, że kominek w domu drewnianym zwiększa ryzyko pożarowe. Do zapłonu drewna może bowiem dojść już w temperaturze 90°C. Jednak są sposoby na...

Kominek elektryczny. Jaką ma przewagę nad tradycyjnym? Kominek elektryczny. Jaką ma przewagę nad tradycyjnym?

Kominek elektryczny ma wiele zalet. Można się nim cieszyć przez cały rok - jesienią i wiosną używać do dogrzewania pomieszczenia, a latem, wyłączając funkcję grzewczą, korzystać jedynie z...

Aktualizacja: 04.12.2012 13:36
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewa Gorzelak - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Ewa Gorzelak - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Ewa Gorzelak to aktorka teatralna, filmowa i serialowa. To właśnie ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.