porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ściany z BETONU KOMÓRKOWEGO. Jakie są ograniczenia przy budowaniu z bloczków z betonu komórkowego? Zastosowanie określonego typu bloczków z betonu komórkowego nie powinno być ...
Zadbaj o tańsze ogrzewanie

Jak WYBUDOWAĆ KOMINEK w domu jednorodzinnym? BUDOWA KOMINKA od podstaw

W projektach większości nowo budowanych domów jednorodzinnych jest przewidziany kominek. W domach sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, które teraz często nadają się już do remontu bywało z tym różnie. Ale gdy chcesz mieć kominek remont jest doskonałą okazją, żeby go zbudować.

Sprawdź, czy możesz wybudować kominek

Zanim na dobre zakochasz się w pomyśle wybudowania kominka, sprawdź czy w twoim domu jest to możliwe. Dym z kominka musi być odprowadzany do osobnego przewodu kominowego. Jeśli jest komin, a w nim wolny przewód ustal, czy w pobliżu da się ustawić kominek – czy jest tam odpowiednio dużo miejsca, czy podłoże jest dostatecznie wytrzymałe, a jeżeli nie, czy uda się je wzmocnić. Musisz pomyśleć także o sposobie dostarczenia powietrza do spalania. Najlepiej byłoby doprowadzić je z zewnątrz przewodem o średnicy 160 mm lub przekroju 200 cm2, ale to może być w gotowym domu trudne. Dopływ powietrza do kominka mogą też zapewnić nawiewniki w ścianach. W pomieszczeniu z kominkiem musi być kanał wentylacji wywiewnej.

Wkład i obudowa kominka

Wybrany wkład kominkowy po ustawieniu w przewidzianym miejscu trzeba podłączyć do komina. Jego stan w starym domu może nie być najlepszy, dlatego wcześniej warto zamontować w nim wkład ze stali, odpowiedni do odprowadzania dymu z kominka. Wylot dymu z wkładu kominkowego należy połączyć z trójnikiem w przewodzie kominowym pod kątem nie mniejszym niż 45o. Połączenie nie powinno być dłuższe niż 2 m. Można użyć giętkiego przewodu stalowego, który będzie niwelował ewentualne ruchy spowodowane rozszerzalnością cieplną komina i korpusu kominka.

Obudowę wkładu kominkowego można zrobić z płyt g-k. Należy w tym celu zbudować stelaż ze stalowych profili łącząc je ze sobą i przymocowując do podłogi, ściany za kominkiem i ewentualnie sufitu. Ścianę za kominkiem trzeba zaizolować płytą z wełny mineralnej z folią aluminiową i podobne płyty umieścić między stalowymi poprzeczkami konstrukcji obudowy wkładu. Połączenia płyt należy uszczelnić taśmą aluminiową. W górnej części obudowy trzeba wydzielić i zaizolować wełną komorę dekompresyjną, która ochroni sufit przed nadmiernym nagrzewaniem. Nie wolno zapomnieć o wycięciu otworów umożliwiających przepływ powietrza: wlotowych – u dołu obudowy i wylotowych - w górnej części. Całość należy obudować płytami g-k.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak wybrać miejsce na kominek? Gdzie ustawić kominek?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co robić, by kominek działał długie lata? [SPRAWDZONE RADY] Co robić, by kominek działał długie lata? [SPRAWDZONE RADY]

Aby kominek służył nam latami, trzeba z niego korzystać zgodnie z zaleceniami producenta oraz regularnie czyścić i serwisować. Należy także dbać o komin i używać dobrego opału.

Czy można zamontować kominek w domu drewnianym? Czy można zamontować kominek w domu drewnianym?

Czy można montować kominek w domu z drewna? Nie da się ukryć, że kominek w domu drewnianym zwiększa ryzyko pożarowe. Do zapłonu drewna może bowiem dojść już w temperaturze 90°C. Jednak są sposoby na...

Kominek elektryczny. Jaką ma przewagę nad tradycyjnym? Kominek elektryczny. Jaką ma przewagę nad tradycyjnym?

Kominek elektryczny ma wiele zalet. Można się nim cieszyć przez cały rok - jesienią i wiosną używać do dogrzewania pomieszczenia, a latem, wyłączając funkcję grzewczą, korzystać jedynie z...

Aktualizacja: 04.12.2012 13:36
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Polityczna przeszłość Andrzeja Dudy. Jak przebiegała jego kariera?
Polityczna przeszłość Andrzeja Dudy. Jak przebiegała jego kariera?

Ma dopiero 43 lata, za sobą prężną karierę polityczną, a ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.