porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
WAKACJE NA WSI. Dlaczego warto zainwestować w DOM LETNISKOWY?
WAKACJE NA WSI. Dlaczego warto zainwestować w DOM LETNISKOWY? Gdzie najlepiej spędzić wakacje? Oczywiście na letnisku na wsi. W ...
Ciepłe okno mocowane na ciepło

Jak wygląda "ciepły" montaż okien? Co to znaczy "ciepły" montaż?

Jak wygląda "ciepły" montaż okien? Co to znaczy "ciepły" montaż?
Poprawnie przeprowadzony montaż okna to nie tylko kwestia odpowiednich materiałów, ale także odpowiednie usytuowanie okna w ścianie, zamocowanie i uszczelnienie ościeżnic. fot.: Mariusz Bykowski
Poprawnie przeprowadzony montaż okna to nie tylko kwestia odpowiednich materiałów, ale także odpowiednie usytuowanie okna w ścianie, zamocowanie i uszczelnienie ościeżnic. To wcale nie jest takie łatwe, ale mówimy jak to zrobić.

Podparcie ościeżnicy

Przeczytaj uważnie, jak dobrze zamontować okna. Montaż okna to nie taka łatwa sprawa. Właściwe podparcie progu ościeżnicy ma duży wpływ na późniejsze funkcjonowanie okna. Do tego celu stosuje się klocki lub belki drewniane oraz stalowe kątowniki. Czasami wykorzystywane są także elementy poszerzające. Istotną kwestią jest materiał, z którego wykonane są klocki podporowe. Powinno być to twarde drewno, twarde PCV oraz w szczególnych przypadkach kształtowniki metalowe (konsole), gdy okna wysunięte są przed lico ściany. Nie należy natomiast stosować drewna miękkiego. Klocki podporowe i dystansowe służące do ustawienia okna w otworze powinny być tak rozmieszczone, żeby została zapewniona możliwość odkształcania się kształtowników okien pod wpływem temperatury. Co istotne, zamocowanie okien przy użyciu tylko kołków rozporowych, śrub lub kotew bez zastosowania klocków podporowych jest niewystarczające do przenoszenia obciążenia. Klocki dystansowe, służą z kolei do ustalenia pozycji okna w otworze. Należy pamiętać, że po zamocowaniu ościeżnicy klocki te powinny zostać usunięte. Nie wolno natomiast usuwać klocków podporowych. Dopuszczalne odchyłki pionowe i poziome ustawienia okna w otworze przy długości elementów 3,0 m nie powinny przekraczać 1,5 mm. Przy elementach o większych wymiarach, występujące odchyłki nie mogą mieć wpływu na ich funkcjonalność. Maksymalny wymiar szczeliny miedzy ościeżnicą okienną, a ościeżem nie powinien przekraczać 40 mm, a przy stosowaniu pianek jednoskładnikowych wymiar ten powinien być mniejszy niż 30 mm.

Kotwy, dyble, czy wkręty?

W zależności od rodzaju ściany – monolityczna lub warstwowa – oraz sposobu jej wykonania, do mocowania okien stosuje się różne łączniki : kołki rozporowe lub dyble, kotwy i śruby oraz wkręty. Kołki rozporowe (dyble) stosuje się do ścian wykonanych z:

 • betonu,
 • muru z cegły pełnej,
 • cegły silikatowej,
 • cegły dziurawki,
 • pustaków ceramicznych i cementowych,
 • gazobetonu,
 • kamienia naturalnego.

Śruby mogą być stosowane natomiast do mocowania ościeżnic do:

 • betonu,
 • cegły pełnej,
 • cegły silikatowej,
 • cegły dziurawki,
 • betonu lekkiego,
 • drewna.

Śruby należy dostosować do materiału ościeżnicy. Z kolei kotwy budowlane powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie odległość ościeżnicy od miejsca zamocowania jest zbyt duża lub niemożliwa do zastosowania dybli, na przykład przy mocowaniu dolnym (progowym), w rozwiązaniach ścian warstwowych. Należy też pamiętać, że w przypadku okien aluminiowych z przekładkami termicznymi łączniki mocujące zamocowane są do komory wewnętrznej kształtownika lub w osi zintegrowanego profilu za pośrednictwem przekładki metalowej wykluczającej przenoszenie obciążeń na przekładki termiczne z tworzyw sztucznych.

Mocowanie okna

Powinno być ono wykonane w taki sposób, aby obciążenia zewnętrzne były przenoszone za pośrednictwem  łączników mechanicznych na konstrukcję budynku. Istotny jest "ciepły montaż". Jest to innowacyjny i kompleksowy system trójwarstwowego montażu, w którym warstwę zewnętrzną stanowi uszczelnienie wykonane z impregnowanych taśm rozprężnych lub taśm warstwowych paroprzepuszczalnych. Warstwa środkowa to izolacyjna pianka poliuretanowa, która zapewnia izolację termiczną i akustyczną szczeliny między oknem i ścianą budynku. Z kolei funkcję warstwy wewnętrznej pełni taśma paroizolacyjna. Ten profesjonalny zestaw produktów do montażu stolarki okiennej sprawdza się, zarówno przy tradycyjnym budownictwie, jak i przy tak wymagających projektach, jak domy pasywne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak ochronić dom przed atakiem owadów? Jak SAMODZIELNIE zamontować MOSKITIERĘ? Jak ochronić dom przed atakiem owadów? Jak SAMODZIELNIE zamontować MOSKITIERĘ?

Moskitiera to najskuteczniejsza z wymyślonych dotąd metod na uniknięcie latających i gryzących owadów w domu lub mieszkaniu. Zobacz jak montuje się poszczególne jej modele. Jak chronić się przed...

Jak rozmieścić okna dachowe? Jak rozmieścić okna dachowe?

Romieszczenie okien dachowych wpływa na optymalne doświetlenie poddasza. Podpowiadamy jak optymalnie zamontować okna w dachu, aby zapewniały jak najwięcej światła naturalnego i umożliwiały domownikom...

Jakie nawiewniki okienne wybrać?

Jak zapewnić stały dopływ powietrza w domu, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania grawitacji naturalnej? Problem ten rozwiążą nawiewniki okienne.

Aktualizacja: 28.08.2012 13:48
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wojciech Mazolewski - kim jest partner Mai Sablewskiej? [KARIERA, RODZINA]
Wojciech Mazolewski - kim jest partner Mai Sablewskiej? [KARIERA, RODZINA]

Wojciech Mazolewski to gitarzysta basowy i kontrabasista jazzowy. Jest liderem ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.