porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy piorunochron bez kabli też chroni? Jakie są zalety takiej instalacji odgromowej? W domach jednorodzinnych często nie jest wymagana instalacja odgromowa, dlatego ...
Fundamenty na trudnym gruncie - jak wylewać fundamenty w szalunek?

Jak wykonać fundamenty z betonu? Wylewanie fundamentów w szalunek krok po kroku

Jeśli grunt, na którym budujemy dom, jest przepuszczalny i obsypuje się do wykopu, co uniemożliwia jego prawidłowe wykonanie i wylanie fundamentów bezpośrednio do gruntu, należy wykonać szalunek. Jak to zrobić?

Wylewanie betonu samozagęszczalnego w szalunek

Beton samozagęszczalny może być wylewany w szalunek w taki sam sposób jak beton tradycyjny. Po wykonaniu wykopu na dno wylewamy 10-centymetrową warstwę tzw. chudego betonu. Na nim montujemy deskowanie i zbrojenie. Należy zachować 5 cm odstępu pomiędzy zbrojeniem a szalunkiem, aby zapewnić odpowiednie otulenie zbrojenia.

W przypadku betonu samozagęszczalnego płynna mieszanka wywiera większy nacisk na szalunek, dlatego szkielet szalunku należy dodatkowo wzmocnić. Boczne podpory i poprzeczne wzmocnienia muszą być gęsto rozmieszczone. Dodatkowo można zastosować poprzeczne deski rozporowe, przeciwdziałające rozpieraniu szalunku.

Cały szalunek musi być zakotwiony do podłoża. Należy zwrócić uwagę, czy w bocznych ścianach szalunku nie ma dziur lub szpar. Jeśli są, należy zabezpieczyć je pianką poliuretanową, tak aby szalunek był szczelny i uniemożliwiał wypływanie mieszanki.

Następnym krokiem jest wylewanie mieszanki betonowej. Po wylaniu za pomocą sztangi „ubijamy” górną powierzchnię ławy, aby uzyskać równą powierzchnię betonu.

Świeżo zabetonowana ława powinna być zabezpieczona przed zbyt szybkim odparowaniem wody zarobowej ze świeżego betonu. W tym celu przykrywa się ją folią lub systematycznie polewa wodą przez co najmniej 7 dni. Beton uzyskuje deklarowaną wytrzymałość po 28 dniach.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Hydroizolacja fundamentów – jakie są rodzaje? Hydroizolacja fundamentów – jakie są rodzaje?

W gruncie zawsze znajduje się jakaś wilgoć, a często też spore ilości wody. Dlatego podziemne części budynku trzeba zabezpieczyć przed mokrymi niespodziankami. Zobacz, jakie izolacje fundamentów są...

Folia do pionowej izolacji ścian fundamentowych – jaką wybrać? Folia do pionowej izolacji ścian fundamentowych – jaką wybrać?

W dziedzinie izolacji pionowych nic póki co nie zagrozi pozycji pap i mas bitumicznych. Nie znaczy to jednak, że folie się do tego nie nadają lub brakuje zainteresowanych tym materiałem. Zobacz,...

Hydroizolacja fundamentów. Czego potrzeba oprócz folii? Hydroizolacja fundamentów. Czego potrzeba oprócz folii?

Jedynie folia, której będziesz używać do izolacji poziomej, nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych produktów. Inaczej rzecz się ma przy pozostałych wyrobach. Zobacz, co będziesz musiał dokupić,...

Aktualizacja: 29.05.2013 14:06
Autor: merd
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Jarmołowicz - kim jest nowa dziewczyna Antoniego Królikowskiego?

Antoni Królikowski, czyli Kuba z sagi „Nad rozlewiskiem”, spotyka się ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.