porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co warto wiedzieć o tapetach? Jaką tapetę wybrać? Tapeta jest doskonałym środkiem zapobiegawczym na nierówności i drobne spękania ...
Montaż napędu do bramy wjazdowej - jak zamontować napęd samodzielnie?

Jak zainstalować napęd do bramy wjazdowej?

Wiele firm sprzedających napędy do bram wjazdowych dopuszcza samodzielny ich montaż. Przekonaj się, że instalacja siłowników i innych elementów napędu nie jest trudna.

Napędy do bramy wjazdowej przeznaczone do samodzielnego montażu zawierają komplet niezbędnych elementów – siłowniki, centralkę sterującą, fotokomórki, sygnalizatory świetlne i pilota. Korzystając z dołączonej instrukcji można sprawnie zamontować całe to wyposażenie.

Jedną pracę musimy jednak powierzyć ekipie elektryków, a mianowicie doprowadzenie prądu do ogrodzenia. Oni muszą przeciągnąć przewody przez fragment posesji i wyprowadzić w odpowiednich miejscach na słupkach. Miejsca te wskazane są w instrukcji montażu napędu do bramy, więc warto go kupić, zanim zatrudnisz fachowców.

Z instrukcją w dłoni

Wszelkie czynności związane z montażem napędu powinniśmy prowadzić z instrukcją w ręku. W niej znajdziemy między innymi szczegółowe wytyczne odnośnie usytuowania wsporników na słupkach. Od tego zależeć będzie prawidłowe funkcjonowanie siłowników.

Mocowanie wsporników do słupków

Najpierw musisz nawiercić w słupku otwory i wbić w nie stalowe dyble. Jeśli słupki są metalowe, wsporniki można przykręcić do nich lub przyspawać. Po założeniu wsporników kluczem podokręcaj śruby. Tę samą czynność powtórz na drugim ze słupków.

Mocowanie wsporników do skrzydeł bramy

Wsporniki musimy również przymocować do skrzydeł bramy. Odległość nie jest dowolna. Po raz kolejny trzeba zajrzeć do instrukcji. Wygodniej będzie też najpierw przymocować wspornik do ramienia siłownika, wysunąć je maksymalnie i zaznaczyć na bramie, w którym miejscu trzeba go przykręcić.

Instalacja siłowników

Odbezpiecz pierwszy siłownik (zgodnie ze wskazaniem instrukcji) i przy zamkniętych skrzydłach bramy przymierz, czy dobrze pasuje do rozstawu wsporników. Jeśli wszystko jest w porządku, osadź go na tak zwany czop. Zaraz po tym zrób próbę otwarcia i zamknięcia bramy. Jeżeli zaobserwujesz, że nie otwiera się całkowicie, to znak, że punkt zamocowania siłownika znalazł się zbyt blisko pionowej osi zawiasów. Jeżeli zaś brama nie chce się domknąć, oznacza to, że punkt mocowania jest odrobinę za daleko od pionowej osi zawiasów.

Montaż pozostałych elementów napędu do bramy

Do siłownika podłącz kabel zasilający, który wcześniej został zamontowany w słupku przez elektryka. W pobliżu jednego ze wsporników zainstaluj programator, czyli centralkę sterującą działaniem siłowników i innych urządzeń, które będą z nim współpracować.

Po obu stronach podjazdu zainstaluj słupki, na których są umieszczone fotokomórki. Słupki trzeba przykręcić do niedużego betonowego fundamentu, o przekroju kwadratowym lub okrągłym. Jeśli brama jest blisko narożnika posesji, za podporę dla słupka z fotokomórką posłuży cokół ogrodzenia.

Do fundamentów powinny zostać wcześniej doprowadzone kable zasilania. Teraz wystarczy przełożyć je od dołu przez słupki i połączyć z fotokomórkami.

Na słupkach przy bramie instaluje się również wyłącznik uruchamiany kluczykiem. Zdejmij jego obudowę, podłącz kabel zasilający i załóź ją ponownie.

Gdy siłowniki i pozostały osprzęt są już na swoich miejscach, wszystkie prowadzące od nich przewody podłącz do odpowiednich miejsc w centralce sterującej. W ten sposób system zostaje zmontowany. Pozostaje trudna operacja zaprogramowania napędu. Jeśli sami boisz się za to brać, pomogą specjaliści wydelegowani przez producenta.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak dobrać siłownik do bramy przesuwnej? Jak dobrać siłownik do bramy przesuwnej?

Siłowniki do bram przesuwnych nie tylko ułatwiają codzienne życie, ale zwiększają też bezpieczeństwo posesji. Co brać pod uwagę wybierając napęd do bramy przesuwnej?

Napęd do bramy wjazdowej dwuskrzydłowej - jak go podłączyć?

Montaż napędu do bramy wjazdowej nie jest bardzo skomplikowany. Napęd do bramy dwuskrzydłowej składa się z dwóch siłowników, sterownika, lampki sygnalizacyjnej zintegrowanej z antenką, dwóch słupków...

NAPĘD do BRAMY automatycznej - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Na posesji często są dwie bramy: wjazdowa i prowadząca do garażu. Obie warto wyposażyć w automatyczny napęd, wtedy nie trzeba będzie wysiadać z samochodu, żeby je otworzyć. Na co należy zwrócić uwagę...

Aktualizacja: 20.09.2012 09:55
Autor: Aniela Filc
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jacek Żakowski - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jacek Żakowski to szanowany polski publicysta. Obecnie związany jest z ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.