porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak wyrównać kolor parkietu? Jeśli drewnianą posadzkę zabezpieczyliśmy lakierem, który nie ma filtrów UV, ...
Oświetlenie w podwieszanym suficie

Jak zamontować oświetlenie w suficie z płyt g-k?

Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia w połączeniu z urozmaiconą zabudową sufitową da nam możliwość zagrania światłem i cieniem na wiele sposobów. Podpowiadamy, jak zamontować źródła światła w podwieszanym suficie.

Dzięki obniżeniu sufitu poprzez wykonanie podwieszanej konstrukcji wszystkie nieestetyczne przewody instalacyjne oraz oprawy oświetleniowe będą niewidoczne. Jeśli chcemy zamontować oświetlenie w suficie podwieszanym, jego odległość od stropu powinna być zaplanowana w taki sposób, aby mogły się nad nim zmieścić oprawy źródła światła. Mają one zwykle do 12 cm wysokości. Ponieważ się nagrzewają, należy pozostawić dodatkowo 5-8 cm przestrzeni między oprawą a stropem. W zależności od zastosowanego oświetlenia konstrukcja sufitu powinna być więc podwieszona 8-20 cm pod stropem.

Jeśli zależy nam na każdym centymetrze z wysokości pomieszczenia, do oświetlenia podwieszanego sufitu warto zastosować mniejsze od tradycyjnych halogenów i łatwiejsze do ukrycia diody LED, np. elastyczne taśmy ledowe. Wysokość takich taśm nie przekracza 1,5 cm, dzięki czemu sufit może być obniżony jedynie o mniej więcej 5 cm. Takie oświetlenie LED nie tylko zajmie niewiele miejsca, ale także jest łatwiejsze w montażu – taśmę wystarczy przykleić do płyty gipsowo-kartonowej (większość z nich ma na spodniej stronie pasek samoprzylepnego kleju).

Otwory na oprawy oświetleniowe warto wyciąć w płytach, zanim te zostaną zamocowane do rusztu. Można to zrobić również po ich przykręceniu, jednak trzeba wówczas uważać na zamontowane już elementy instalacji. Otwory na oprawy należy dokładnie wymierzyć, ustalić ich położenie na suficie, narysować na powierzchni płyty i wyciąć piłą otwornicą, płatnicą lub specjalnym przyrządem do wycinania otworów w płytach gipsowo-kartonowych. Standardowe oprawy oświetleniowe umieszcza się w wyciętym otworze - w płaszczyźnie podwieszanego sufitu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy OŚWIETLENIE LED jest rzeczywiście droższe od tradycyjnej żarówki? Czy OŚWIETLENIE LED jest rzeczywiście droższe od tradycyjnej żarówki?

Oświetlenie LED staje się już standardem. W Europie nie można już wprowadzać do sprzedaży tradycyjnych żarówek. Nie ma danych, jak w UE podchodzi się do nowoczesnych źródeł światła, wiadomo jednak,...

Jak fachowo zamocować płyty SUFITU PODWIESZANEGO?

Sufity z płyt gipsowo-kartonowych są nie tylko dobrym sposobem na ukrycie przewodów i niedoskonałości stropu, ale też na zamontowanie w nich ciekawego oświetlenia

SUFIT PODWIESZANY. Jak dobrze przygotować konstrukcję pod płyty sufitu podwieszanego?

Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych mocuje się na stalowym ruszcie przykręcanym do stropu przy użyciu specjalnych łączników i wieszaków. Cała konstrukcja musi być stabilna i tak wykończona,...

Aktualizacja: 21.03.2016 14:46
Autor: Zbuduj dom
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tadeusz Kukiz nie żyje. Kim był ojciec Pawła Kukiza?
Tadeusz Kukiz nie żyje. Kim był ojciec Pawła Kukiza?

Kandydat na prezydenta, autor tekstów i piosenek, wokalista i polityk ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.