porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
FUNDAMENTY. Z czego zbudować ściany fundamentowe?
FUNDAMENTY. Z czego zbudować ściany fundamentowe? Ostatnim momentem na wykonanie fundamentów jest październik i listopad, pod ...
Montaż kominka zamkniętego krok po kroku

Jak zamontować WKŁAD KOMINKOWY?

Jak zamontować WKŁAD KOMINKOWY?
Za montaż wkładu kominkowego lepiej nie zabierać się samemu. Prace montażowe lepiej zlecić specjaliście. fot.: Marcin Czechowicz
Wkład kominkowy to najważniejszy element kominka. Wkłady z zamkniętą komorą spalania zapewniają wydajniejsze spalanie drewna, niż wkłady otwarte oraz większe bezpieczeństwo użytkowania. Czy montaż kominka zamkniętego jest trudny? Jak powinny przebiegać prace przy montażu wkładu kominkowego?

Ustawienie wkładu kominkowego

Prace związane z montażem kominka rozpoczynamy od ustawienia wkładu kominkowego w pobliżu wolnego przewodu kominowego, do którego będzie on podłączony. Wkładu nie ustawia się bezpośrednio przy ścianie, ale w odległości zapewniającej prawidłowe podłączenie wylotu dymu z wkładu kominkowego do przyłącza kominowego. Powinno się zapewnić kąt 45o.

Używając poziomnicy poziomujemy wkład kominkowy. Umożliwiają to regulowane nóżki wkładu.

Podłączenie przewodu doprowadzającego powietrze do wkładu

Kolejnym etapem prac podczas montażu wkładu kominkowego po wypoziomowaniu wkładu jest podłączenie przewodu doprowadzającego powietrze do paleniska. Powietrze może być dostarczane przewodem aluminiowym, stalowym lub z tworzywa. Mogą to być na przykład giętkie rury spiro albo specjalne kształtki o przekroju prostokątnym. Ważne, aby przekrój przewodu doprowadzającego powietrze wynosił co najmniej 200 cm2. Powietrze może być doprowadzone bezpośrednio z zewnątrz, albo z piwnicy lub garażu. Doprowadza się je w pobliże paleniska, albo jeśli wkład kominkowy ma odpowiedni króciec przyłączeniowy (od spodu wkładu) bezpośrednio do paleniska.

Podłączenie wkładu do przewodu kominkowego

Następny etap prac to podłączenie wkładu do przewodu kominowego. Najwygodniej jest użyć giętkiej rury ze stali kwasoodpornej, którą przycina się na żądany wymiar. Najpierw wkłada się ją na króciec przyłączeniowy wkładu kominkowego tak, aby skropliny nie miały możliwości wypłynięcia na zewnątrz, a połączenia uszczelnia się żaroodporną masą. Następnie rurę nakłada się na podłączenie przewodu kominowego i uszczelnia.

Teraz jest dobry moment na wykonanie próbnego rozpalenia kominka. Dopiero, gdy sprawdzimy, że w kominku dobrze się pali można przystąpić do jego obudowywania.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak nowocześnie wykończyć kominek?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 17:42
Autor: AK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Piotr P. ze zdjęcia z Bronisławem Komorowskim?
Kim jest Piotr P. ze zdjęcia z Bronisławem Komorowskim?

Rocznik 1963. Syn właściciela warsztatu budowlanego i położnej, z 9-letnim ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.