porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Łazienka przyjazna dzieciom, czyli jaka? Dla dzieci trzeba stworzyć przyjazną i bezpieczną przestrzeń. Udogodnienia warto ...
Dlaczego powstaje tak dużo brzydkich domów?

Jak zbudować ładny dom?

Jak zbudować ładny dom?
fot.: Andrzej Szandomirski
Nikt nie chce mieszkać w brzydkim domu. To normalne i naturalne. A jednak powstają budowle, o których mówi się: gargamel, klocek, stodoła, maszkaron. Ktoś je wybudował, komuś się podobały i uważa, że są ładne. Czym zatem powinien się charakteryzować budynek, o którym powie się, że jest ładny?

O ile jeszcze w jakiś sposób jesteśmy w stanie (albo nie?!) odróżniać style architektoniczne minionych epok, to ze współczesnymi mamy sporo kłopotów. Do secesji jeszcze udaje się coś ustalić i nazwać, potem – nie bardzo, chyba że mamy do czynienia z budynkiem „podpadającym” pod jeden ze styli narodowych – na przykład zakopiański albo dworkowy.

>>> Savoir-vivre. Jak powiedzieć bliskiej osobie, że ubiera się bezgustownie? [KLIKNIJ]

Kiedyś w szkołach uczono o porządkach jońskim, doryckim i korynckim (kolumny!) i innych, więc coś o jakichś zasadach architektonicznych brzęczy w głowach. Ale to było dawno, dawno temu, prawie w archaiku, za dawnych czasów, a dla współczesnych to żaden wyznacznik. Przecież nie będą budowali Akropolu!

Starożytni popełnili jednak błąd niewybaczalny. Ukuli sentencję, którą z lubością powtarza się do dziś: „de gustibus non disputandum est”. To zamyka usta i dyskusję. I nie ma znaczenia, czy miałaby ona dotyczyć noszenia mini przez osoby z nadwagą, stosowania wieczorowego makijażu w samo południe lub budowania domu zakopiańskiego na wsi koło Kazimierza Dolnego bądź Nałęczowa – wszak jest tam teren pagórkowaty, bo miasta te leżą na Wyżynie Lubelskiej. Pagórki i wąwozy usprawiedliwiają wystawienie chaty z bardzo stromym dachem i okapem mocno wysuniętym poza obrys muru oraz podhalańskimi zdobieniami. A jakże się podobają!

“De gustibus non disputandum est”

I nie ma osoby, która powiedziałaby innej, że zamierza zbudować paskudny dom! Nawet mało który architekt jest w stanie przyznać, że popełnił maszkarona. Widać to w każdym mieście i w każdej wsi. No cóż, jeden lubi van Gogha, a drugi jak mu nogi śmierdzą i nic się na to nie poradzi. U innych. Samemu sobie można zadać listę lektur (pozycje z zakresu historii sztuki i architektury), zaplanować podróże (z przewodnikiem architektonicznym w ręku), przeprowadzić dogłębną analizę propozycji architektonicznych, zrobić rozeznanie w najnowszych tendencjach – przepuścić to przez własny mózg, doświadczenie życiowe niezliczoną ilość zdroworozsądkowych pytań. Może coś z tego wyjdzie. Innego niż gargamel, klocek, kostka, maszkaron. A poza tym nie ma się czym przejmować: „de gustibus non disputandum est”.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Budowa domu. Czy jesień to dobra pora na rozpoczynanie budowy domu?

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie. Jeżeli inwestor zdecyduje się na rozpoczęcie budowy domu jesienią, to powinien wiedzieć, jakie ma to zalety i wady. O czym należy pamiętać decydując się na...

BUDOWA DOMU: co jest najtrudniejsze? Jak zaplanować budowę domu?

Budowa domu nie musi być trudna. To powtarzalne, dobrze przemyślane przedsięwzięcie. Najtrudniejsze w budowie domu jest być odpowiedzialnym inwestorem, czyli takim, który zaplanował i realizuje plan....

Jak dojść do własnego domu? Budować czy kupić?

Własny dom to marzenie niemal każdego z nas. Jak do niego dojść? Kupić dom czy budować od nowa? Podpowiadamy, jakie są możliwości dojścia własnego domu.  

Aktualizacja: 17.04.2018 12:57
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Paweł Domagała ma 31 lat i jest artystą wszechstronnie utalentowanym ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.