porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dom letniskowy - czy jego budowa wymaga pozwolenia na budowę? Przed budową domu letniskowego, trzeba wystąpić o pozwolenie na budowę. ...
Konstrukcje tarasów - jak wybrać tę niezawodną?

Jak zbudować ładny i trwały taras? Jak to zrobić, by nie sprawiał kłopotów i nienagannie wyglądał po zimie ?

Jak zbudować ładny i trwały taras? Jak to zrobić, by nie sprawiał kłopotów i nienagannie wyglądał po zimie ?
fot.: Photos.com
Za popękane lub odspojone od podłoża płytki tarasowe wini się zazwyczaj ich producenta. Tymczasem najczęściej nie jest to wcale wina płytek, ale skutek niewłaściwie wykonanego podłoża.

Spękana lub odspojona od podłoża okładzina tarasu to widok w Polsce tak powszechny, że już mało kto zwraca na to uwagę. Za brzydki wygląd tarasu wini się zwykle płytki i ich producenta, nie szukając innej przyczyny. A szkoda. Specjaliści twierdzą, że najczęściej nie jest to wcale wina płytek, tylko rezultat błędów projektowych i zaniedbań popełnionych podczas układania innych, znacznie ważniejszych, warstw tarasu.

Systemy tarasowe receptą na trudne warunki atmosferyczne

Właściwe wykonanie tarasu jest skomplikowanym zagadnieniem technicznym. Prosty z pozoru taras, to jeden z najbardziej narażonych na zniszczenie elementów budynku – latem potrafi się nagrzać do temperatury 60°C, zimą natomiast musi wytrzymać nawet minus 30ºC. W naszym klimacie wielokrotnie zamarza i rozmarza - od października nawet do maja. Zmienna aura z oscylującą wokół zera temperaturą zdarza się bowiem w Polsce bardzo często, od wczesnej jesieni do późnej wiosny. Efektem niekontrolowanych naprężeń są odkształcenia materiałów i brak szczelności. A to z kolei prowadzi do dalszych zniszczeń. Po zimie pojawiają się więc uszkodzenia - najczęściej uwidocznione na nawierzchni tarasu - spękania, odpryski, ubytki płytek oraz spoin.

Płytki wcale nie są winne

Uszkodzenia i spękania płytek są jednak w przeważającej większości wynikiem błędów popełnionych podczas projektowania i wykonania samej konstrukcji tarasu. Jest ona równie ważna jak parametry płytek (muszą być mrozoodporne i nienasiąkliwe), jeśli nie najważniejsza! Konstrukcja tarasu wymaga zastosowania odpowiedniej technologii i sprawdzonych materiałów.

Sprawdzone technologie tarasowe

Warunkiem trwałości tarasu jest właściwa technologia jego wykonania. Do wyboru jest wiele systemowych rozwiązań, które stosuje się w zależności od rodzaju i umiejscowienia tarasu. Wymienić można następujące systemy tarasowe:

  • Konstrukcje tarasowe z zastosowaniem drenażu.
  • Konstrukcje tarasowe z uszczelnieniem zespolonym.
  • Tarasy z wielkoformatowych elementów płytowych układanych na podkładach.
  • Tarasy ziemne na podbudowie lekkiej oraz podbudowie betonowej.

Dwie ostatnie konstrukcje polecane są do wykonania tarasów na gruncie, natomiast konstrukcje tarasowe: z drenażem i z uszczelnieniem zespolonym, polecane są użycia na tarasach umieszczonych nad pomieszczeniami użytkowymi. Chodzi zarówno o pomieszczenia nieogrzewane (np. garaż, schowek na rowery czy narzędzia ogrodnicze) jak i ogrzewane (pokój lub kuchnia). Zwłaszcza taras nad pomieszczeniem ogrzewanym potrafi przysporzyć sporo kłopotów, dlatego koniecznie trzeba poświęcić mu więcej uwagi.

Kombinowanie się nie opłaca

Nie warto jednak kombinować samemu, lepiej skorzystać z gotowego rozwiązania systemowego, które zapewni konstrukcji tarasu pożądaną trwałość. Wiele firm oferuje dzisiaj systemy tarasowe, czyli opracowaną i sprawdzoną technologię w połączeniu  z kompletnym zestawem materiałów niezbędnych do wykonania trwałego tarasu. Użytkownikom pozostaje tylko wybór koloru i rozmiaru płytek, a potem wyłącznie rozkoszowanie się używaniem tarasu - bez kosztownych napraw i związanych z tym kłopotów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Płytki ceramiczne: jakie powinny mieć parametry? Jak wybrać dobre płytki ceramiczne? Płytki ceramiczne: jakie powinny mieć parametry? Jak wybrać dobre płytki ceramiczne?

Wybór właściwych płytek zależy od funkcji pomieszczenia, w którym mają być one położone. Inne sprawdzą się w kuchni, a inne np. w garażu. Zobacz, na jakie parametry płytek zwrócić uwagę, aby płytki...

Jak ułożyć taras z klinkieru?

Bruk klinkierowy to niezwykle trwała i odporna nawierzchnia. Ma szlachetną powierzchnię wypalanej ceramiki w kolorach od jasnożółtego do ciemnego brązu. Barwa klinkieru zależy od gliny użytej do jego...

ARANŻACJA MAŁEJ ŁAZIENKI. Jak zapewnić wygodę w małej łazience?

Każda mała łazienka – pod warunkiem że jest starannie przemyślana – powinna być funkcjonalna i ładna zarazem. Od czego zależy wygoda korzystania z małej łazienki? Czy małej łazience jest...

Aktualizacja: 28.08.2014 15:01
Autor: bkz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Tanajno, kandydat na prezydenta [KARIERA, RODZINA]
Paweł Tanajno, kandydat na prezydenta [KARIERA, RODZINA]

Paweł Tanajno to kandydat na urząd Prezydenta RP w wyborach ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.