porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Konserwacja drewna: Jak OLEJOWAĆ DREWNO - blaty, taras, meble ogrodowe?
Konserwacja drewna: Jak OLEJOWAĆ DREWNO - blaty, taras, meble ogrodowe? Olejowanie to zabieg konserwacyjny, który podkreśla barwę drewna. Dodatkowo, dzięki ...
Gdzie szukać profesjonalnych i rzetelnych wykonawców, którzy cię nie oszukają?

Jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną, remontową? Czy TANIO znaczy ŹLE? Praktyczne wskazówki

Jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną, remontową? Czy TANIO znaczy ŹLE? Praktyczne wskazówki

Z każdym wykonawcą koniecznie należy podpisać umowę, która powinna jasno określać zakres pracy, wynagrodzenie i termin zapłaty.

fot.: Andrzej Papliński
W dzisiejszych czasach trudno o profesjonalną i jednocześnie tanią ekipę budowlaną lub remontową. Szukając dobrego wykonawcy, łatwo dać się zwieść pozorom i dokonać błędnego wyboru. Oto kilka wskazówek, które pomogą uniknąć rozczarowania.

Szukaj ekipy z polecenia

Najbardziej sprawdzonym i chyba najmniej zawodnym sposobem jest zatrudnienie ekipy z polecenia. Osoby zadowolone z pracy firmy budowlanej na pewno bez wahania udostępnią ci kontakt do niej. Dlatego popytaj znajomych. Dobrzy fachowcy nie muszą się reklamować, najlepszą reklamą są dla nich opinie zadowolonych klientów.

Przeglądaj fora internetowe

Warto przejrzeć fora internetowe. Zamieszczona na forum informacja o nierzetelnych firmach szybko się upowszechnia i bardzo trudno jest odzyskać reputację. Poważne firmy mają świadomość, że nawet pojedynczy niezadowolony klient zyskał dzięki internetowi skuteczną broń, dlatego dbają o swoją markę.

Proś o referencje

Dobrym sposobem jest poproszenie o referencje – żaden uczciwy wykonawca nie będzie wzbraniał się przed udostępnieniem adresów swoich wcześniejszych realizacji, a czasami nawet kontaktu do zadowolonych klientów.

Nie ufaj fachowcom "od wszystkiego"

W poszukiwaniach dobrej ekipy budowlanej warto też pamiętać o zasadzie, że jak coś jest do wszystkiego, to zazwyczaj bywa do niczego. Dlatego z ograniczonym zaufaniem traktuj firmy reklamujące się hasłem, że wykonują wszystkie prace budowlane. Lepiej jest pomyśleć o zatrudnieniu kilku fachowców w swojej dziedzinie niż ludzi „od wszystkiego”.

Nie daj się nabrać na szybki termin realizacji

Zazwyczaj im łatwiej jest umówić się z ekipą na dany termin, tym mniej ma ona zleceń, co może świadczyć o braku doświadczenia i kwalifikacji jej pracowników. Profesjonalne firmy mają wielu klientów, dlatego termin realizacji zlecenia trzeba ustalać z dużym wyprzedzeniem.

Sprawdzaj, co się kryje pod upustami i rabatami

Ważnym kryterium jest oczywiście wynagrodzenie. Cenę zawsze warto negocjować – jest duża szansa, że uda nam się uzyskać kilka procent rabatu na zlecenie lub wykonawca zwiększy zakres robót. Jeżeli jednak firma proponuje podejrzanie niską ceną, warto dowiedzieć się dlaczego. Dobre ekipy remontowe często mają duże upusty u producentów i w hurtowniach materiałów budowlanych, co przekłada się na cenę. Zdarza się jednak, że niedoświadczone przedsiębiorstwa obniżają stawki, żeby przyciągnąć klientów, których mimo wszystko brakuje.

Pamiętaj o umowie

Kiedy ekipa została wybrana, cena zaakceptowana, koniecznie należy podpisać umowę. Umowa powinna jasno określać zakres pracy, wynagrodzenie, termin zapłaty itp. Dobrze sformułowana daje ci możliwość ewentualnych roszczeń w stosunku do wykonawcy i pozwala uniknąć sytuacji, w której wykonawca w trakcie realizacji zlecenia podnosi stawki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
REMONT MIESZKANIA: Jak wybrać ekipę remontową? REMONT MIESZKANIA: Jak wybrać ekipę remontową?

Remont lub wykańczanie domu czy mieszkania trzeba dobrze zaplanować i zatrudnić wykwalifikowaną ekipę. Po czym jednak poznać, że fachowcy są solidni? Gdzie znaleźć dobrych wykonawców?

Remont: jaka powinna być kolejność prac remontowych? Remont: jaka powinna być kolejność prac remontowych?

Zbliża się okres remontowy. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć planowanie remontu musisz poznać prawidłową kolejność prac remontowych. Zobacz, jak powinien wyglądać harmonogram remontu domu lub...

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając projekt domu? Na co należy zwrócić uwagę, wybierając projekt domu?

Dom musi spełniać nasze oczekiwania. Rozpoczynając jego budowę, trzeba wiedzieć, że dwóch rzeczy nie będziemy mogli zmienić. Jedną z nich jest zakupiona działka, drugą - zrealizowany projekt. Dlatego...

Aktualizacja: 07.03.2015 22:59
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Geoffrey Lewis nie żyje. Kim był?
Geoffrey Lewis nie żyje. Kim był?

Amerykański aktor, znany z westernów i filmów akcji oraz współpracy ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.