porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zrobić nadproże okna narożnego? Okna narożne zapewniają interesujący wygląd elewacjom, dlatego też architekci chętnie ...
Beton pod murowany parkan

Jak zrobić fundament pod ogrodzenie?

Zamierzasz zbudować murowane ogrodzenie. Jak głęboki i szeroki powinien być jego fundament? Czy będzie wymagał zbrojenia?

Jak głęboko w grunt

Pod murami ogrodzeniowymi trzeba zrobić fundament ciągły. Głębokość jego posadowienia powinna być w każdym miejscu jednakowa. Gdy teren jest pofalowany, fundamenty należy wykonywać schodkowo, dostosowując je do ukształtowania terenu, uwzględniając przy tym głębokość przemarzania gruntu. W Polsce, umowne głębokości przemarzania gruntu wahają się od 0,8 m, w zachodniej Polsce, do 1,4 m, w północno-wschodniej). W przypadku gruntów piaszczystych, możliwe jest posadowienie fundamentów na głębokości pół metra. Gdy decydujesz się na lekkie ogrodzenie przęsłowe, to wtedy fundament pod jego cokół możesz posadowić płycej, na głębokości około 40 cm.

Budowa fundamentu

Zazwyczaj fundamenty ogrodzeń wykonuje się bezpośrednio w zabezpieczonych folią wykopach. Deskowanie buduje się tylko dla ich części nadziemnej. Fundamenty mają zazwyczaj taką samą szerokość, jak mury ogrodzeniowe lub cokoły i słupki ogrodzeń przęsłowych. Przy budowie fundamentów pod cokoły i słupki stosuje się najczęściej niezbrojony beton B15. Jednak już przy wykonywaniu cięższych ogrodzeń - z cegły lub kamienia, albo wtedy, gdy grunt jest zróżnicowany, nie obejdzie się bez zbrojenia. Fundamenty wzmacnia się wtedy czterema podłużnie ułożonymi prętami średnicy 12 mm, połączonymi strzemionami z prętów średnicy 6 mm, rozmieszczonymi co 25 cm. Zbrojenie takie należy ulokować w dolnej części fundamentu, zapewniając mu 5 cm otulinę z betonu. Chcąc zwiększyć trwałość fundamentów, wykonuje się je z betonu towarowego klasy co najmniej B25, zamawianego w wytwórni. W przypadku, gdy fundament ogrodzenia ma znaleźć się na gruncie nawodnionym (poziom wody gruntowej powyżej poziomu posadowienia fundamentu) warto zastosować beton wodoszczelny W4.

Izolacja przeciwwilgociowa

W fundamentach każdego ogrodzenia, powinna być zrobiona izolacja pozioma, na przykład z papy lub masy bitumicznej. Zapobiegnie ona kapilarnemu podciąganiu wody z gruntu. Uniknie się dzięki temu wykwitów na murze lub słupach ogrodzenia. W przypadku murów lub cokołów ceglanych bądź kamiennych, fundament należy wyprowadzić kilka cm ponad poziom terenu i ułożyć na nim izolacje poziomą. Ostatnio, ze względów estetycznych, zaczęto stosować nowe rozwiązanie dla murów ceglanych. Zgodnie z nim, górną płaszczyznę fundamentu wykonuje się poniżej poziomu terenu, układa na niej izolację poziomą i muruje trzy warstwy cegieł klinkierowych pełnych, na zaprawie wodoszczelnej. Dalsze warstwy muru wykonuje się już w tradycyjny sposób.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Beton transparentny – co to jest? Gdzie i jak go stosować? Beton transparentny – co to jest? Gdzie i jak go stosować?

LiTraCon, transparentny beton, to rewolucja w nowoczesnym budownictwie i aranżacji wnętrz. Mnogość zastosowań tego niezwykłego materiału budowlanego wydaje się wręcz nieograniczona.

Beton samoczyszczący – co to jest?

Marzysz o wiecznie czystym domu i śnieżnych ścianach? Oto rozwiązanie dla Ciebie!

Beton architektoniczny – co to jest? Beton architektoniczny – co to jest?

Beton architektoniczny to materiał coraz bardziej popularny nie tylko w dużych obiektach, lecz także w budynkach mieszkalnych. Choć szeroko stosowany, ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Co...

Aktualizacja: 17.04.2018 14:22
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adam Kraśko z Rolnik szuka żony. Kim jest? [RODZINA, KARIERA]
Adam Kraśko z Rolnik szuka żony. Kim jest? [RODZINA, KARIERA]

Adam Kraśko to bez wątpienia największa gwiazda programu Rolnik szuka ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.