porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wykończenie okna dachowego. Jak kształtować wnękę okna połaciowego?
Wykończenie okna dachowego. Jak kształtować wnękę okna połaciowego? Prawidłowe wykończenie wnęki okna dachowego jest również ważne co sam ...
Sprawdź czy nie będzie przecieków

Jak zrobić próbę ciśnieniową instalacji wodociągowej w domu?

Próbę ciśnieniową powinno się wykonać przed zamontowaniem armatury sanitarnej (kotła, baterii, zaworów, naczyń wzbiorczych itp.). Dzięki jej przeprowadzeniu będziemy mieć pewność, że instalacja wodociągowa została poprawnie wykonana.

Jak przeprowadza się próbę szczelności?

Podczas próby ciśnieniowej, czyli próby szczelności instalacji wody zimnej temperatura powietrza w budynku musi być wyższa niż +5°C.
Do kontrolowania zmian ciśnienia w instalacji sieci wodociągowej jest potrzebny manometr z dokładnością odczytu 0,01 MPa. Należy go podłączyć w najniższym punkcie instalacji wodnej. Tak przygotowaną instalację trzeba napełnić wodą i odpowietrzyć. Ciśnienie robocze wynosi do 0,6 MPa.

Jeżeli jest dostęp do wody wodociągowej, można ją podłączyć bezpośrednio do instalacji wodnej i zrobić próbę ciśnieniową do wysokości ciśnienia w sieci. Jeżeli jest potrzebne wyższe, podwyższa się je ręczną pompką.

Wartości ciśnienia podczas próby szczelności

Ciśnienie próbne, czyli wytwarzane w instalacji podczas próby ciśnieniowej, powinno być półtora raza większe od roboczego, ale nie wyższe niż dopuszczalne dla poszczególnych elementów systemu poddawanych próbie szczelności.
W ciągu 30 minut ciśnienie należy dwukrotnie podnieść do wartości próbnej, a przez pół godziny po tym czasie nie powinno się ono obniżyć więcej niż o 0,06 MPa. W ciągu kolejnych dwóch godzin dalszy spadek ciśnienia nie powinien być większy niż 0,02 MPa.

Podczas trwania próby ciśnieniowej należy dokładnie obejrzeć wszystkie połączenia i sprawdzić, czy nie przeciekają.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Czy w instalacji miedzianej jest czystsza woda? Instalacja wodna z miedzi poradnik

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie rury do wody? [SPRAWDZONE RADY] Jakie rury do wody? [SPRAWDZONE RADY]

W jaki sposób wykonuje się instalacje ciepłej i zimnej wody? Jakich rur do tego użyć i jak je rozprowadzić?

O czym trzeba pamiętać planując instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną?

By dobrze zaplanować budowę, trzeba mieć wcześniej przemyślane odpowiedzi na pytania wykonawcy. O czym trzeba pamiętać przed wykonaniem instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej? Zobacz...

Jak rozprowadzić instalacje w domu szkieletowym? Jak rozprowadzić instalacje w domu szkieletowym?

Rozprowadzenie instalacji w „kanadyjczyku” jest łatwiejsze niż w murowanym. Nie trzeba wykuwać bruzd w ścianach. Kable i rury przechodzą bowiem między elementami szkieletu. Trzeba jednak pamiętać o...

Aktualizacja: 17.04.2018 12:55
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zmarł Terry Pratchett. Kim był twórca Świata Dysku?

Terry Pratchett był jednym z najbardziej popularnych na świecie pisarzy ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.