porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaki kocioł wybrać do większego domu o dużym zapotrzebowaniu na c.w.u? Komfort cieplny w domu w dużej mierze zależy od odpowiedniego ...
Jaki fundament powinno mieć ogrodzenie?

Jaką głębokość powinien mieć fundament pod ogrodzenie?

Ogrodzenie działki i domu to jeden z najbardziej widocznych elementów. Musi być nie tylko efektowny, ale przede wszystkim trwały. W tym celu należy wykonać fundament pod ogrodzenie. Podpowiadamy, jaki fundament powinien zostać wykonany pod różne rodzaje ogrodzenia.

Nie każdy inwestor zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z większych wydatków składających się na ogólny koszt budowy domu jest wykonanie ogrodzenia działki. Zawsze bowiem należy ogrodzić własną posesję. Wybór ogrodzenia działki powinien być poprzedzony rozważaniami na temat naszych oczekiwań. Ale także wsparty racjonalną decyzją technologii budowania ogrodzenia, czyli w dużej mierze również wykonania fundamentu.

Jaki fundament pod ogrodzenie?

Bez względu na to, jaki rodzaj ogrodzenia (drewniane, stalowe, ceglane, z gabionów lub gotowych przęseł) wybierzemy, ono i tak zawsze powinno mieć fundament. To gwarancja trwałości oraz bezpieczeństwa. Jednak jednocześnie każdy rodzaj ogrodzenia wymaga innego fundamentu. Zgodnie ze standardami budownictwa głębokość fundamentu waha się od 0,5 do 1,2 metra. Bardzo istotne jest jednak to, że nie chodzi o głębokość od powierzchni ziemi, trawy czy innej nawierzchni. Głębokość fundamentów ustala się na podstawie poziomu przemarzania gruntu.

Ogrodzenie z klinkieru, murowane lub na przęsłach

Jeśli zamierzamy budować ogrodzenie z klinkieru, wówczas zalecane jest, aby dolna powierzchnia fundamentu sięgała na głębokość 1-1,1 metra poniżej poziomu przemarzania gruntu. Z kolei fundament pod ogrodzenie z muru pełnego, czyli wymurowanego z cegieł, powinno się posadowić od 80 do nawet 14 centymetrów.

Istotne w tym przypadku jest również to, że fundament powinien być przynajmniej 10 centymetrów szerszy od grubości samego muru oraz wyprowadzony do 20 cm ponad poziom gruntu. Podobną głębokość fundamentu pod ogrodzenie stosuje się w przypadku, kiedy budujemy ogrodzenie mieszane: murowane słupki, między którymi znajdą się gotowe przęsła z drewna lub metalu. Pod ogrodzenie z siatki, które opiera się na słupkach, wystarczą stopy fundamentowe, które należy zagłębić minimalnie na 50 cm.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak i czym ocieplić fundamenty? [SPRAWDZONE RADY] Jak i czym ocieplić fundamenty? [SPRAWDZONE RADY]

Zagłębiony w gruncie fundament może działać jak niechciany przewodnik transferujący ciepło z budynku prosto w ziemię. Żeby uniknąć takiego niebezpieczeństwa, konieczna jest izolacja cieplna ścian...

Betonowe fundamenty bez szalunków przy glebie gliniastej – jak je robić? Betonowe fundamenty bez szalunków przy glebie gliniastej – jak je robić?

Jeśli na twojej działce grunt jest gliniasty, wówczas ławy fundamentowe możesz zbudować bez konieczności przygotowywania drewnianych szalunków. Zobacz, jak to zrobić.

Jakie wymagania powinny spełniać fundamenty?

Fundamenty mają bardzo duże znaczenie dla wytrzymałości całej konstrukcji domu. Zobacz, jakie cechy powinny je charakteryzować.

Aktualizacja: 21.03.2016 14:45
Autor: PRus
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Monika Goździalska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Monika Goździalska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Uczestniczka Masterchefa, matka dwójki dzieci i dziewczyna Playboy'a. Kim ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.