porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co trzeba zrobić, żeby mieć zawsze czysty kominek? Brudny kominek spędza sen z powiek każdemu posiadaczowi kominka. Szyby ...
Jak zaprojektować komin w domu?

Jaką wysokość powinien mieć komin w domu?

Komin powinien być projektowany zgodnie z normą PN-89/B-10425. Zawarte w niej wytyczne szczegółowo określają, jaka powinna być minimalna wysokość komina, jakie są minimalne średnice oraz długości przewodów kominowych oraz jak usytuować komin, gdy na dachu znajdują się przeszkody.

Przewody kominowe

Komin wraz z biegnącymi w nim przewodami powinien być prowadzony pionowo, możliwe jest jednak odchylenie przewodu maksymalnie o 30o od pionu. Za zgodą organu administracyjnego dopuszcza się odchylenie przewodów maksymalnie o 45o od pionu, pod warunkiem zachowania maksymalnej długości do 2 m i uwzględnienia dodatkowych otworów rewizyjnych. Przekroje przewodów kominowych na całej długości powinny być stałe i mieć minimalny wymiar 14 x 14 cm bądź średnicę 15 cm. Zarówno przewody spalinowe, jak i dymowe muszą być zaopatrzone w otwory rewizyjne. Przegrody pomiędzy poszczególnymi przewodami w kominie powinny mieć co najmniej 12 cm, a pomiędzy przewodami a zewnętrznym licem komina co najmniej 25 cm.

Projektowanie wysokości komina – wytyczne prawa budowlanego

Przy projektowaniu wysokości komina oraz usytuowania wylotów kominowych trzeba przestrzegać następujących wytycznych:

• dachy płaskie o maksymalnym kącie pochylenia połaci ≤12o, bez względu na konstrukcję i pokrycie dachu – wyloty przewodów kominowych powinny być zlokalizowane co najmniej 60 cm powyżej wysokości kalenicy lub obrzeży budynku w przypadku występowania dachów wgłębionych,
• dachy strome o kącie pochylenia połaci >12o i pokryciu łatwo zapalnym – wyloty przewodów kominowych powinny być zlokalizowane co najmniej 60 cm powyżej wysokości kalenicy,
• dachy strome o kącie pochylenia połaci >12o i pokryciu niepalnym bądź trudno zapalnym – wyloty przewodów kominowych powinny być zlokalizowane co najmniej 30 cm powyżej powierzchni dachu oraz co najmniej 100 cm od powierzchni dachu, mierząc w kierunku poziomym.

Jak usytuować komin, gdy obok niego znajdują się przeszkody?

W przypadku występowania zasłony (zasłonę stanowi np. połać o nachyleniu powyżej 12° lub wyższy budynek), dla poprawnego działania komina wyloty powinny znajdować się:

• powyżej 0,3 m od górnej krawędzi zasłony dla kominów zlokalizowanych w odległości mniejszej niż 1,5 m od przeszkody,
• powyżej górnej krawędzi zasłony dla kominów zlokalizowanych w odległości od 1,5 do 3 m od przeszkody,
• powyżej płaszczyzny wyprowadzonej pod kątem 12o w dół od poziomu najwyższej zasłony dla kominów zlokalizowanych w odległości od 3 do 10 m od przeszkody.

Prawidłowo wykonany komin wraz z właściwie zaprojektowanymi przewodami kominowymi powinien wytwarzać naturalny ciąg powietrza ku górze, zapewniając przy tym odprowadzenie przez przewody zużytego powietrza oraz spalin.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak prawidłowo zadbać o komin? Jak prawidłowo zadbać o komin?

Komin źle dobrany do urządzenia grzewczego oraz nie poddawany systematycznym kontrolom i czyszczeniu może być przyczyną pożaru lub zaczadzenia.

Jak zregenerować zniszczony przewód kominowy? Jak zregenerować zniszczony przewód kominowy?

Komin niszczeje pod wpływem związków chemicznych znajdujących się w spalinach, temperatury (niskiej i wysokiej, a zwłaszcza jej gwałtownych zmian) oraz wilgoci zawartej w powietrzu i w produktach...

Prawo budowlane - zmiany od 2014. Jak zmienią się przepisy budowlane w 2014 roku? Prawo budowlane - zmiany od 2014. Jak zmienią się przepisy budowlane w 2014 roku?

Przymierzasz się do budowy domu w 2014 roku? Twój dom będzie musiał być dostosowany do nowych przepisów. Od stycznia 2014 zmieniają się bowiem warunki techniczne, jakim odpowiadają budynki i ich...

Aktualizacja: 18.09.2014 13:59
Autor: P.B.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
JEREMY CLARKSON – kim jest, co osiągnął, RODZINA
JEREMY CLARKSON – kim jest, co osiągnął, RODZINA

Jeremy Clarkson, którego zobaczyć można w Top Gear, to angielski ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.