porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest budynek niskoenergochłonny? Wiele się mówi o budownictwie energooszczędnym. O budynkach niskoenergochłonnych słychać ...
Jakie wymagania trzeba spełnić podczas budowy komina?

Jaki powinien być komin według POLSKICH NORM?

Wymagania dotyczące kominów są zapisane w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przystępując do budowy lub przebudowy komina, należy się do nich bezwzględnie stosować.

Zgodnie z Warunkami wszelkie przewody kominowe powinny mieć wymiary przekroju i wysokość umożliwiające stwarzenie potrzebnego ciągu oraz zapewniające wymaganą przepustowość i spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów.

Z czego budować komin?

Materiały powinny zapewnić szczelność przewodów kominowych, a jeśli są nimi odprowadzane spaliny mokre, ich wewnętrzna powierzchnia musi być odporna na ich destrukcyjne działanie. Przewody spalinowe i dymowe powinny być wykonane z wyrobów niepalnych, a ich obudowa powinna spełniać wymagania określone w Polskiej Normie dotyczącej badań ogniowych małych kominów (dopuszcza się wykonanie obudowy z cegły pełnej grubości 12 cm, murowanej na zaprawie cementowo-wapiennej, z zewnętrznym tynkiem lub spoinowaniem).

Wyloty kominów - kiedy mogą być wyprowadzone przez ścianę? 

Przewody kominowe powinny być wyprowadzone nad dach na wysokość zabezpieczającą przed zakłócaniem ciągu w sposób określony w Polskiej Normie dla kominów murowanych. Jedynie przewody spalinowe i powietrzno-spalinowe (koncentryczne) do urządzeń gazowych o mocy cieplnej do 21 kW (w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, a do 5 kW w pozostałych mieszkalnych) z zamkniętą komorą spalania można wyprowadzić przez ścianę zewnętrzną budynku. Ich wyloty muszą się znajdować na wysokości co najmniej 2,5 m nad poziomem terenu (jeśli w odległości do 8 m nie ma placu zabaw dla dzieci i innych miejsc rekreacyjnych, wystarczy wysokość 0,5 m). Nie mogą się znaleźć w odległości mniejszej niż 0,5 m od krawędzi otwieranych okien i mogących przysłonić wylot ryzalitów. W budynkach produkcyjnych, halach sportowych i widowiskowych nie ma ograniczenia mocy urządzeń z zamknietą komorą spalania, od których można wyprowadzać przewody spalinowe przez ścianę, ale musi być ona oddalona co najmniej 8 m od granicy działki budowlanej i 12 m od innego budynku, a wyloty przewodów trzeba umieścić wyżej niż 3 m nad poziomem terenu. Między wylotem każdego przewodu spalinowego i dymowego a najbliższym skrajem korony drzew dorosłych należy zapewnić odległość co najmniej 6 m.

Kiedy trzeba stosować nasady kominowe?

W budynkach usytuowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem (według Polskich Norm) na przewodach dymowych i spalinowych należy stosować nasady kominowe zabezpieczające przed odwróceniem ciągu. Nie mogą one uniemożliwiać czyszczenia i kontroli tych przewodów. 

Przewody spalinowe i dymowe powinny być wyposażone w otwory wycierowe lub rewizyjne zamykane szczelnymi drzwiczkami, a w przypadku występowania spalin mokrych - także w układ odprowadzania skroplin. Wyloty kanałów spalinowych, jeżeli wynika to z warunków pracy urządzeń, powinny być zaopatrzone w wywietrzniki dobrane do ilości spalin, długości odcinków pionowych, położenia w określonej strefie wiatrowej i warunków lokalnych. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Budowa komina. Jakich zasad przestrzegać? Budowa komina. Jakich zasad przestrzegać?

Poznaj najważniejsze zasady budowy kominów w domach jednorodzinnych. Zobacz, jak przebiegają poszczególne etapy wznoszenia komina.

Jak dobudować komin? Jak dobudować komin?

Budowa komina murowanego podczas remontu domu jest nie zawsze możliwa, a jeśli już to zwykle skomplikowana. Na szczęście, gdy potrzebny jest dodatkowy komin można skorzystać z łatwiejszych w montażu...

Jak prawidłowo zadbać o komin? Jak prawidłowo zadbać o komin?

Komin źle dobrany do urządzenia grzewczego oraz nie poddawany systematycznym kontrolom i czyszczeniu może być przyczyną pożaru lub zaczadzenia.

Aktualizacja: 28.03.2012 13:51
Autor: PL
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest święty Stanisław Papczyński?

Spowiednik króla Jana III Sobieskiego, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, błogosławiony ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.