porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ogrzewanie na ekogroszek. Jaki piec wybrać? Produkowane współcześnie kotły na paliwa stałe to urządzenia o wysokiej ...
Nie tylko dachówki - pokrycia dachu będzie szczelne, gdy dobierzemy do niego odpowiednie akcesoria

Jakie akcesoria przydadzą się do poprawnego wykończenia dachu?

Dachówki to nie wszystko. Aby poprawnie wykończyć dach trzeba jeszcze licznych akcesoriów i tak zwanych dachówek systemowych, pełniących konkretne funkcje. Jakie są akcesoria dachowe pomagajace prawidłowo wykończyć dach?

Akcesoria do wykończenia krawędzi połaci:

 • Dachówki skrajne (wiatrownice) – prawa i lewa.  Stosuje się je do wykończenia boków dachu – na prawej i lewej krawędzi połaci. Ze względu na brzegowe położenie, dachówki skrajne są szczególnie narażone na działanie wiatru i trzeba je stabilnie zamocować, by zapobiec ich unoszeniu.

 • Gąsiory - służą do wykończenia kalenicy, czyli miejsca styku dwóch połaci. Jest stosowany zarówno na szczycie dachu (w przypadku dachów dwuspadowych), jak i na płaszczyźnie dachu, w miejscu styku dwóch połaci (w przypadku dachów wielospadowych). Gąsiory sprzedawane są wraz z klamrami, za pomocą których są mocowane do kalenicy. Aby zapewnić stabilność, należy je dodatkowo przykręcić wkrętami do deski kalenicowej.

 • Gąsiory narożne -  zapewniają estetyczne i szczelne połączenie między kalenicami w miejscu, gdzie kilka płaszczyzn dachu styka się ze sobą (w przypadku dachów wielospadowych). Montowane są za pomocą uchwytów pod spodem gąsiora, w miejscu styku trzech (gąsior - łącznik kalenic - trójnik) lub czterech kalenic (gąsior - łącznik kalenic - czwórnik).

 • Dachówki pulpitowe - służą do wykańczania górnej krawędzi dachów jednospadowych, nazywanych też pulpitowymi, gdzie nie można stosować gąsiorów, jak na tradycyjnej kalenicy. Na rynku dostępne są różne ich warianty – np. firma Röben oferuje dachówkę pulpitową połaciową (standardową), skrajną prawą oraz skrajną lewą; każda może mieć kąt nachylenia 70° lub 90°. Zaleca się, żeby każdą dachówkę pulpitową przymocować do więźby za pomocą klamry.

Akcesoria wentylacyjne i odpowietrzające

 • Dachówki wentylacyjne - tworzą dodatkowe miejsce wlotu powietrza pod pokrycie. Wykorzystuje się je szczególnie w przypadku dachów o dużych połaciach, gdzie brakuje dostatecznej wentylacji powierzchni pod dachówkami. Są sprzedawane w komplecie z siatką, która zapobiega dostawaniu się owadów i małych ptaków pod pokrycie.

 • Wróblówka (grzebień okapu) - zapobiega gnieżdżeniu się ptaków pod okapem. Zwykle stosowana jest z kratką wentylacyjną, która zapewnia optymalną wentylację pokrycia. Montuje się ją po zamocowaniu rynien, a przed ułożeniem dachówek okapowych, poprzez przykręcenie do łaty startowej.

 • Kominki odpowietrzające - działanie instalacji kanalizacyjnej oparte jest najczęściej na grawitacji. Aby nieczystości mogły spływać swobodnie, w rurach kanalizacyjnych musi panować odpowiednie ciśnienie atmosferyczne. Z tego względu kanalizacja powinna być zakończona kominkiem odpowietrzającym, który umożliwia wyrównanie ciśnienia w rurach oraz usuwanie gazów kanałowych. Kominek powinien być montowany wysoko na dachu. Zaleca się montaż maksymalnie w trzecim rzędzie dachówek, licząc od kalenicy.

 • Kominki wentylacyjne -  mogą być wykorzystywany jako zakończenie instalacji wentylacyjnej m.in. łazienki, garażu i kuchni (np. podłączenia okapu). Właściwie dobrany kominek przyczynia się też do uszczelnienia pokrycia w miejscu zakończenia kanałów wentylacyjnych. Nie wolno go mylić z kominkiem odpowietrzającym - kominek wentylacyjny ma 150 mm średnicy, co umożliwia podłączenie go do grawitacyjnej instalacji wentylacyjnej, natomiast kominek odpowietrzający o średnicy ok. 100 mm zgodnie z normą nie może pełnić tej funkcji.

Inne akcesoria dachowe

 • Dachówki antenowe - pomagają w wyprowadzeniu przewodów, kabli i masztu antenowego tak, by dach nie stracił szczelności. Są montowane w miejscach, gdzie maszty przechodzą przez dach.

 • Dachówki solarne - służą przede wszystkim do przeprowadzania przez dach przewodów do kolektorów słonecznych, w których płynie czynnik powodujący wymianę ciepła. Ich zastosowanie gwarantuje ochronę przewodów przed wilgocią, ułatwia prace dekarskie, a także zapewnia zachowanie estetyki pokrycia. Przez dachówkę solarną prowadzi się pojedynczy przewód, dlatego na jeden kolektor przypadają zwykle dwie takie dachówki (przewody na wejściu i wyjściu).

 • Dachówki świetlikowe - są przeźroczyste i w 100% przepuszczają światło, dlatego mogą być stosowane do doświetlania strychów. Wykorzystuje się je także na zadaszeniach w ogrodzie (nad stołem, grillem itp.), nad zadaszonymi wejściami do budynków oraz we wszystkich innych miejscach, które potrzebują doświetlenia, a nie są ocieplone.

 • Ławy kominiarskie lub stopnie kominiarskie - umożliwiają bezpieczne poruszanie się po dachu, zapewniając w pierwszej kolejności dostęp do komina. Stopnie montuje się od brzegów dachu lub od okna wyłazowego do komina, a ławę kominiarską – przy kominie.

 • Taśma do obróbek kominiarskich - służy przede wszystkim do wykonania obróbek komina oraz uszczelnienia innych elementów dachu, chroni przed przenikaniem wody deszczowej oraz topniejącego śniegu.

 • Taśma kalenicowa - pełni dwie funkcje – zapewnia szczelność dachu (zabezpiecza przed wnikaniem śniegu lub deszczu pod połać) oraz umożliwia wentylację pokrycia. Przykleja się ją pod gąsiorami tak, by zachodziła za zamki pierwszego rzędu dachówek.

 • Płotki przeciwśniegowe - zapobiegają gwałtownemu osuwaniu się pokrywy śnieżnej z dachu, zapewniając bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu. Istotne szczególnie w przypadku dachów stromych. Najczęściej umieszcza się je w drugim - trzecim rzędzie dachówek licząc od okapu i montuje poprzez przykręcenie do łaty. Przy dachach o nachyleniu większym niż 40° i długości krokwi powyżej 6 m należy, w celu uniknięcia uszkodzenia płotka, zamontować dwa lub nawet więcej rzędów tych elementów.

 • Dachówki dwufalowe - służą głównie do zakończenia lewej części połaci. Ich dwie fale pozwalają na zakrycie zamków dachówki podstawowej (połaciowej), co znacząco poprawia estetykę dachu. Dachówka dwufalowa najczęściej stosowana jest na płaszczyznach ograniczonych ogniomurami lub ścianą, np. na kamienicach lub domach szeregowych. Przed montażem należy uwzględnić szerokość całkowitą dachówki dwufalowej, ponieważ ze względu na podwójną falę ma inne wymiary niż dachówki połaciowe.

 • Śniegołapy - dzięki rozproszeniu po całej połaci, śniegołapy chronią wszystkie elementy dachu przed zsuwaniem się dużej masy śniegu. Bez śniegołapów, które zatrzymują napór śniegu i rozdzielają go na mniejsze części, zagrożone uszkodzeniem są nie tylko pozostałe elementy przeciwśniegowe, takie jak umieszczone przy krawędzi dachu płotki, ale także kominki odpowietrzające. Montaż wykonuje się podobnie jak w przypadku stopni kominiarskich, wycinając lub wybijając dolne zamki dachówki położonej wyżej i przykręcając dodatkową łatę celem przymocowania uchwytu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 12:56
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zbigniew Wodecki – kim jest? Co osiągnął?
Zbigniew Wodecki – kim jest? Co osiągnął?

Zbigniew Wodecki szerokiej publiczności znany jest przede wszystkim z wykonania ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.