porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak odpowiednio dobrać czujki systemu alarmowego w domu?
Jak odpowiednio dobrać czujki systemu alarmowego w domu? Skuteczny system alarmowy powinien chronić nasze mienie, nie powodując przy ...
Warstwa dociskowa na tarasie wymaga wykonania dylatacji

Jakie dylatacje są potrzebne na tarasie?

Taras podlega działaniu różnych sił. Temperatury - raz wysokiej raz niskaiej, słońca i wody. Dotyka go też proces osiadania budynku. Wsyzstko to powoduje naprężenia płyty tarasu.  Aby nie popękał, jego płyta musi być oddzielona od domu i podzielona na mniejsze części. Służą do tego dylatacje. Obwodowe wykonywane są wzdłuż ścian, do których przylega płyta dociskowa tarasu, a wymuszone dzielą wylewkę na pola o niewielkiej powierzchni.

Na dużych tarasach szczeliny dylatacyjne tworzą siatkę kwadratów o wymiarach 2 x 2 m, na wąskich i długich (na przykład szerokości 1,5 m) dylatacje rozmieszcza się co 3 m, wzdłuż spadku.

Jaką wymiary mają dylatacje?

Na tarasie konieczne są dylatacje obwodowe, a i nierzadko – również wymuszone. Dylatacje obwodowe muszą mieć szerokość przynajmniej 1,5 cm, natomiast wymuszone – szerokość 1-1,2 cm, a głębokość zawsze o kilka milimetrów większą niż szerokość. Jeżeli warstwa dociskowa nie jest zbrojona, dylatacje można zrobić, nacinając świeżo związaną wylewkę na co najmniej 1/3 jej grubości, ale nie więcej niż na 2/3, aby nie przeciąć znajdującego się pod nią uszczelnienia (na przykład folii).

Jakie są niezbędne elementy dylatacji?

Jeśli warstwa spadkowa na tarasie będzie zbrojona, w miejscach dylatacji układa się metalowe kątowniki, pomiędzy którymi rozkłada się zbrojenie. Po wstępnym związaniu warstwy spadkowej kątowniki się wyciąga. Najczęściej w szczelinę wciska się sznur dylatacyjny z elastycznego tworzywa sztucznego. Sznur dylatacyjny musi mieć na tyle dużą średnicę, aby stykał się z obiema krawędziami szczeliny dylatacyjnej, ale nie dotykał jej dna. Wtedy przenosiłby skurcze warstwy dociskowej na następne warstwy. Nad sznurem szczelinę trzeba wypełnić masą trwale elastyczną.

Dylatacje z niżej położonej warstwy należy przenieść na nawierzchnię (na przykład z płytek ceramicznych). Ich szerokość może być mniejsza niż szczelin w warstwie dociskowej.

Alternatywne rozwiązanie

W niektórych rozwiązaniach systemowych zaleca się najpierw ułożenie na dnie szczeliny masy elastycznej, a potem wypełnienie jej sznurem dylatacyjnym.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 09.09.2011 14:19
Autor: MK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Andrzej Piasek Piaseczny to jeden z ważniejszych artystów ostatnich 20 ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.