porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zabezpieczenie ścian i podłogi przed wodą: jakie powinno być w łazience? Po kilkunastu latach użytkowania łazienka zwykle wymaga gruntownego remontu. Podczas ...
Jak ulokować dom na działce?

Jakie jest najdogodniejsze usytuowanie domu na działce budowlanej?

Jakie jest najdogodniejsze usytuowanie domu na działce budowlanej?

Jak zlokalizować dom na działce?

fot.: thinkstockphotos.com
Przed zakupem działki budowlanej trzeba wiedzieć, z czym wiąże się usytuowanie danej posesji w stosunku do stron świata. Podpowiadamy, jak najkorzystniej ulokować dom na działce budowlanej!

Do budowy własnego domu na ogół przygotowujemy się przez długie lata – gromadząc pieniądze, zastanawiając się nad najodpowiedniejszym dla nas i naszych bliskich rozkładem pomieszczeń, wystrojem wnętrz i zagospodarowaniem działki. W swoich planach koniecznie trzeba uwzględnić wiele rozmaitych faktów i okoliczności – między innymi położenie działki względem stron świata i w stosunku do drogi dojazdowej. Najbardziej korzystna jest sytuacja, gdy działka ma wjazd usytuowany od północy.

Garaż i sąsiednie pomieszczenia gospodarcze (na przykład kotłownia) położone od zimnej strony północnej będą pełnić funkcję naturalnych buforów chroniących mieszkalną część domu przed stratami ciepła. W północnej części budynku warto też umieścić kuchnię – zapewni to nam wgląd na to, co się dzieje w strefie wejścia, a ponadto pozwoli nieco wychłodzić pomieszczenie, w którym stosunkowo często (ze względu na jego specyfikę) panuje dość wysoka temperatura (czyli właśnie kuchnię).

Natomiast po przeciwległej stronie domu, czyli od południa, dobrze jest umieścić pokój dzienny z tarasem oraz pokoje dziecięce. Zapewni to doskonałe doświetlenie światłem naturalnym w tej strefie. Przed nadmiarem światła słonecznego w letnie popołudnia ochronią natomiast podcienie, obniżony okap dachu (elementy, które trzeba przewidzieć na etapie projektowania bryły domu) bądź też żaluzje zewnętrzne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak rozplanować pomieszczenia w domu na działce z wjazdem od południa? Jak rozplanować pomieszczenia w domu na działce z wjazdem od południa?

Położenie działki względem drogi dojazdowej jest bardzo istotnym czynnikiem, który trzeba wziąć od uwagę przed wyborem projektu gotowego.

Jak znaleźć dobrego ARCHITEKTA, który zaprojektuje dom twoich marzeń?

Dobry architekt to skarb – jeśli znajdziemy z nim wspólny język, na pewno zaprojektuje nam dom naszych marzeń. Jak jednak znaleźć dobrego architekta?

Zmiany w projekcie domu. Co można zmienić w projekcie gotowym? Zmiany w projekcie domu. Co można zmienić w projekcie gotowym?

Projekt gotowy jest znacznie tańszy od projektu wykonywanego na nasze indywidualne zamówienie. Jednak trzeba go adoptować do warunków lokalnych oraz do naszych indywidualnych potrzeb. W dość znacznym...

Aktualizacja: 16.12.2014 14:40
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Jarmołowicz - kim jest nowa dziewczyna Antoniego Królikowskiego?

Antoni Królikowski, czyli Kuba z sagi „Nad rozlewiskiem”, spotyka się ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.