porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy malować sufity i ściany? Wykończenie domu KROK PO KROKU
Kiedy malować sufity i ściany? Wykończenie domu KROK PO KROKU Wbrew pozorom malowanie ścian w nowo wybudowanym domu nie jest ...
Budowa domu a rodzaj gruntu, na którym stanie

Jakie koszty towarzyszą budowie domu, w zależności od rodzaju gruntu?

Jakie koszty towarzyszą budowie domu, w zależności od rodzaju gruntu?

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o budowie domu na terenach zalewowych.

fot.: Andrzej Szandomirski
Budowa domu niesie ze sobą wiele stresu i wydatków, ale też olbrzymią satysfakcję. Warto jednak podejść do niej rozsądnie, nie ekscytując się zawczasu, ponieważ dzięki temu możemy oszczędzić sobie i rozczarowania, i straty pieniędzy. Dotyczy to głównie wyboru odpowiedniego gruntu, na którym stanie.

Budowa domu to marzenie każdego Polaka. Dom nieodłącznie kojarzy nam się z prawdziwym domowym ogniskiem, a jednocześnie wolnością i przestrzenią do życia. Aby jednak tej pięknej wizji nie zniszczyły złe emocje i niepotrzebne stresy, warto spokojnie podejść do tematu i rozsądnie spoglądać na każdy etap budowy.

Czytaj także: >> Budowa domu czy zakup mieszkania: co lepsze? [KLIKNIJ] >>

Koszty budowy domu, a rodzaju gruntu

Budowa domu to ogromny wydatek, w dodatku nigdy do końca nieprzewidziany. Nie da się jednoznacznie określić sumy za jaką wybudujemy dom, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich trudności, które mogą wyniknąć na etapie budowy. Oczywiście, do tego dochodzi jeszcze koszt wykończenia domu, który zwykle jest dwa razy wyższy niż koszt budowy. Aby nie dokładać sobie wydatków, których i tak mamy sporo, warto dokonać dokładnej analizy już na początku budowy, w czasie wybierania działki.

Budowa domu a rodzaje gruntu - ile zapłacimy w rzeczywistości?

Od rodzaju gruntu zależy właściwie wszystko. Nie tylko to, czy zrealizujemy swój wymarzony projekt, ale również to, czy utopimy pieniądze w błoto (dosłownie). Budując dom na podmokłym terenie, musimy liczyć się z kosztami, które poniesiemy przy podwyższeniu terenu, na którym chcemy się budować. Przywiezienie ciężarówek piasku czy żwiru (zwykle w liczbie kilkudziesięciu) to koszt kilku tysięcy złotych. Może się to jednak okazać niewystarczające, ponieważ z czasem dom zacznie osiadać i w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wykopanie na działce małego stawu, w którym mogłyby się zbierać wody gruntowe.

Budowa domu a rodzaje gruntu - podmokła działka to wyższe koszty materiałów budowlanych

Budując dom na podmokłym terenie, musimy również liczyć się z wyższymi kosztami materiałów budowlanych. W takiej sytuacji musimy kupić inny beton (który szybciej zastyga) oraz solidniejsze materiały do izolacji. Powinniśmy również rozważyć dostawienie dodatkowych wsporników, aby zmniejszyć ryzyko szybszego osiadania domu (co może skończyć się pękaniem ścian).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zbudować dom szybciej? Jak przyspieszyć budowę domu? PORADY

Dostępność najnowocześniejszych materiałów, łatwość uzyskania kredytu oraz większa niż kiedyś kultura techniczna sprawiają, że czas budowy coraz bardziej się skraca. Dziś budowa trwająca 2 miesiące...

Co może spowolnić budowę? Przerwana budowa domu - jakie mogą być przyczyny? Co może spowolnić budowę? Przerwana budowa domu - jakie mogą być przyczyny?

Nikt nie twierdzi, że budowanie jest łatwe i szybkie. Czasem wystarczy jedno drobne potknięcie lub przyczyna losowa, żeby cały plan obrócił się w ruinę. Warto jednak próbować, na przekór...

Jakie dokumenty są potrzebne do budowy domu? Gdzie je zdobyć? Jakie dokumenty są potrzebne do budowy domu? Gdzie je zdobyć?

Żeby wybudować dom jednorodzinny i w nim zamieszkać, trzeba zdobyć kilkanaście uzgodnień i dokumentów. Podajemy ich listę i mówimy, gdzie je uzyskać.

Aktualizacja: 23.09.2015 11:39
Autor: K.O.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?

Jan Kulczyk nie żyje, jednak jego gigantyczna fortuna ma się ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.