porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Żaluzje zewnętrzne. Czy warto je montować? Jak działają żaluzje zewnętrzne? Jakie materiały? Żaluzje zewnętrzne są wciąż używane rzadziej niż rolety. To zewnętrzne ...
Jakie materiały drewnopochodne przydadzą się na budowie drewnianego domu?

Materiały drewnopochodne: jakie do budowy domów drewnianych? Płyty wiórowe i płyty pilśniowe

Podczas budowy domu z drewna możemy wykorzystać wiele materiałów, które są jego pochodnymi. Na przykład z odpadów tartacznych powstają płyty wiórowe i płyty pilśniowe. Są niezbędne na budowie domów szkieletowych do poszycia ścian, stropów i dachów. Mówimy, jakie materiały drewnopochodne wykorzystuje się do budowy domów drewnianych.

Płyty wiórowe: co to jest? Jakie mają zastosowanie?

Powstają na skutek sprasowania w wysokiej temperaturze i pod ciśnieniem masy z wiórów drzewnych spojonej klejem. W ten sposób uzyskuje się element konstrukcyjny o doskonałych parametrach wytrzymałościowych, a jeśli użyjemy klejów z dodatkiem melaminy lub fenolu – wodoodporny. Płyty są wytwarzane w dużych formatach dostosowanych między innymi do modułowej konstrukcji szkieletu drewnianego. Wykonuje się z nich poszycia ścian, stropów i dachów.

Płyty pilśniowe: czym są? Gdzie się przydadzą?

Powstają podobnie jak wiórowe, ale sprasowywanym surowcem jest rozwłókniona masa drzewna. Płyty pilśniowe mogą być dwojakiego rodzaju: twarde lub miękkie (porowate). Te pierwsze stosuje się podobnie jak wiórowe. Są zwykle cieńsze od nich, ale mają lepsze parametry techniczne. Ich wadą jest duża higroskopijność, nie mogą więc być montowane w pomieszczeniach, gdzie występuje duża wilgoć i grozi im kontakt z wodą. Płyty miękkie (porowate) są używane jako materiał do izolacji termicznej i akustycznej zarówno ścian, jak i stropów oraz dachów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie są rodzaje płyt OSB i czym się różnią? Jakie są rodzaje płyt OSB i czym się różnią?

Płyty OSB szeroko wykorzystuje się w budownictwie. Są zbudowane w 90 proc. z drewna. Materiał do produkcji tych płyt pozyskuje się głównie z przecinek pielęgnacyjnych lasów.

PŁYTY FORNIROWANE – które są najbardziej odporne na wilgoć, wahania temperatury, ogień? PŁYTY FORNIROWANE – które są najbardziej odporne na wilgoć, wahania temperatury, ogień?

Fornir pojawia się na tradycyjnych płytach wiórowych, pilśniowych, sklejce, płytach MDF, HDF oraz płytach bakelitowych. Płyty te różnią się budową i odpornością na niekorzystne warunki, dlatego...

PŁYTY MEBLOWE. Jakie są ich rodzaje, czym się różnią? Alfabet płyt drewnopochodnych

Obecnie niewiele mebli zrobionych jest z litego drewna, najczęściem ich budulcem są różne płyty przypominające drewno. Co kryje się za nazwami płyt drewnopochodnych: pilśniowych (MDF, HDF, LDF),...

Aktualizacja: 17.04.2018 12:56
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Monika Kuszyńska, która zaprezentuje Polskę na Eurowizji 2015 [KARIERA, RODZINA]
Kim jest Monika Kuszyńska, która zaprezentuje Polskę na Eurowizji 2015 [KARIERA, RODZINA]

Monika Kuszyńska wystąpi na Eurowizji 2015. Była wokalistka zespołu Varius ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.