porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dom zaprojektowany w zgodzie z naturą, czyli jaki? Chcesz wykorzystać w swoim domu atuty natury, słońca, cienia? Weź ...
Ekologiczne budowanie - jakie materiały wybierać?

Jakie materiały budowlane są ekologiczne?

Bardzo trudno uzyskać dane na temat tego, ile emisji CO2 i SO2 wiąże się z produkcją i rozkładem danego materiału budowlanego. Dlatego jeśli nie ma takich danych, lepiej wybierać materiały naturalne i te, które podlegają przetworzeniu.

Jak zmierzyć ekologiczność materiałów budowlanych? 

Bardzo trudno uzyskać dane na temat tego, ile emisji CO2 i SO2 wiąże się z produkcją i rozkładem danego materiału budowlanego. Metoda jest już znana – ekologiczna ocena cyklu życia (LCA – Life Cycle Assessment). Problem w tym, że mało produktów ma zbadane owo LCA. Dobra wiadomość jest taka, że informacji ekologicznych o produktach przybywa. Producenci promują tak opisane produkty. Przykład – producent materiałów izolacyjnych Isover. Na zlecenie tej firmy Zakład Ochrony Środowiska Instytutu Techniki Budowlanej obliczył, że w fabryce w Gliwicach przy produkcji 1 tony wełny szklanej wytwarza się niewiele ponad 2 tony CO2. Taka ilość wełny po ułożeniu na budynku jako izolacja może się przyczynić do zaoszczędzenia 76 ton CO2. Zyski są wielokrotnie większe niż straty dla środowiska spowodowane produkcją.

Chcesz budować ekologicznie - wybieraj materiały odnawialne i naturalne

A najlepsze są materiały odnawialne. Drewno się obroni. To jedyny materiał budowlany, który charakteryzuje się ujemną emisją CO2 – to znaczy emisja CO2 powstającego w całym procesie produkcji materiału budowlanego (tartak, transport) jest mniejsza niż przetworzenie CO2 w fazie wzrostu drzewa. Na zarzut, że aby pozyskać deski, trzeba wyciąć las, można odpowiedzieć, że las jest dziś dobrem nie tylko przyrodniczym, ale też przemysłowym - pozyskujemy i sadzimy wciąż na nowo (tak jak na przykład w Finlandii).

Można przypuszczać, że będzie się rozwijał rynek materiałów z recyklingu, na przykład obrót użytych już raz cegieł, dachówek, pokruszonego betonu. Czekamy na superofertę rynku: "Najlepsze okna plastikowe z recyklingu".

Dla dobra przyrody warto wybierać materiały naturalne - elewacje z desek, podmurówki z kamienia, pokrycia dachu ze strzechy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co to jest system LEED? Jak zdobyć certyfikat LEED? Co to jest system LEED? Jak zdobyć certyfikat LEED?

Ekologiczne budowanie w Polsce dopiero zyskuje na popularności. Poza zmienionymi warunkami technicznymi, które wymuszają na nas budowanie sprzyjające ograniczaniu strat energii, istnieją również...

Dom zaprojektowany w zgodzie z naturą, czyli jaki?

Chcesz wykorzystać w swoim domu atuty natury, słońca, cienia? Weź sobie do serca te uwagi specjalistów od projektowania domów energooszczędnych i ekologicznych.

Jak prowadzić ekologiczną budowę?

Budowa w zgodzie z naturą - omawiamy 3 ważne cechy takiego budowania: planowanie, które pozwoli ograniczyć straty materiałów; ograniczenie ilości odpadów budowlanych i nadzór na każdym etapie, który...

Aktualizacja: 26.04.2015 17:46
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Co robił przez 4 lata? [SUKCESY i PORAŻKI]
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Co robił przez 4 lata? [SUKCESY i PORAŻKI]

Miały być tańsze leki, skrócenie kolejek i szybkie leczenie dla ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.