porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Elewacja inna niż tynk. Jakie są możliwości?
Elewacja inna niż tynk. Jakie są możliwości? W Polsce elewacje domów jednorodzinnych najczęściej pokrywa się tynkiem. Można ...
Dlaczego warto stosować rury z tworzyw sztucznych w instalacjach wodnych?

Jakie rury do instalacji wodnej: zalety rur z plastiku

Rury z tworzyw sztucznych - potocznie nazywane plastikowymi - mają wiele zalet: są elastyczne, odporne na korozję, wysoką temperaturę i ciśnienie w instalacji, lekkie, a więc niekłopotliwe w transporcie, a także stosunkowo łatwe do montażu. Trzeba jednak pamiętać, że przez ścianki rur z polietylenu, polietylenu sieciowanego i polibutylenu do wnętrza instalacji dostaje się tlen, który przyspiesza korozję metalowych elementów instalacji.

W instalacjach sanitarnych są zwykle stosowane rury z polipropylenu (PP), polietylenu sieciowanego (PE-Xa, PE-Xb, PE-Xc) lub liniowego o średniej gęstości (PE-RT) oraz wielowarstwowe (PEX/Al/PEX). Rzadziej - polibutylenowe (PB) i z polichlorku winylu (PVC).

Rury z polietylenu, polibutylenu i wielowarstwowe oraz polipropylenowe o niewielkiej średnicy są bardzo elastyczne. To pozwala łagodnie je wyginać i prowadzić bez używania kształtek. Rury z polibutylenu (PB) i polietylenu sieciowanego (PE-X) mają pamięć termiczną, umożliwiającą powrót do poprzedniego kształtu po ponownym podgrzaniu.

Rury z tworzywa są higieniczne i nie zmieniają smaku, zapachu ani własności chemicznych wody, która nimi płynie. Mają gładkie wewnętrzne powierzchnie, dzięki czemu opory przepływu są małe i rury w instalacji mogą mieć niewielką średnicę.

Bardzo ważną cechą rur plastikowych, zapewniającą im długoletnią trwałość, jest ich odporność na korozję. Nie dotyczy ona jednak całej instalacji. Przez ścianki rur z polietylenu, polietylenu sieciowanego i polibutylenu do wnętrza instalacji dostaje się tlen i przyspiesza korozję nieodpornych na nią metalowych elementów instalacji. Aby jej zapobiec, na instalacje grzewcze należy wybierać rury z tworzywa z tak zwaną powłoką antydyfuzyjną, czyli odporne na przenikanie tlenu.

>>> RURY MIEDZIANE - jakie mają zalety? [SPRAWDŹ]

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Rury PEX. Czemu zawdzięczają swoją popularność?

Rury PEX są wytrzymałe, elastyczne i odporne na zarastanie kamieniem. Słabo przewodzą ciepło, więc wychłodzenie transportowanej nimi cieczy jest niewielkie. Koszt wykonanej z nich instalacji jest...

Jak skutecznie wyciszyć domowe instalacje?

Szum płynącej w rurach wody, odgłosy pracujących urządzeń grzewczych i wentylacyjnych – te dźwięki również mogą być bardzo dokuczliwe. Jak je skutecznie zniwelować?

Po co izolować rury? Czy wiesz dlaczego jest to konieczne? Sprawdź!

Instalacje sanitarne trzeba izolować. Powody, dla których powinno się to robić są bardzo różne. Izolacja musi być odpowiednio dobrana do rodzaju osłanianej nią instalacji i funkcji, jaką ma pełnić....

Aktualizacja: 16.12.2013 17:56
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
JEREMY CLARKSON – kim jest, co osiągnął, RODZINA
JEREMY CLARKSON – kim jest, co osiągnął, RODZINA

Jeremy Clarkson, którego zobaczyć można w Top Gear, to angielski ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.