porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Podbitka z PCW - jak uniknać błędów w montażu? Montaż Podbitki Montaż podbitki z PCW jest wyjatkowo prosty, niepotrzebne są do ...
Zakup i układanie kostki brukowej. RENOWACJA, CZYSZCZENIE, KOSTKI BRUKOWEJ

Jakie są rodzaje kostek brukowych. Czym się różnią?

Z kostki brukowej układanej zazwyczaj na podłożu z ubitego piasku powstaje nawierzchnia przepuszczalna, przyjazna dla środowiska , łatwa do naprawienia.

Najpopularniejsze i najtańsze są kostki brukowe z betonu. Różnią się wielkością, kształtem, kolorem i fakturą. Najważniejszym kryterium przy ich doborze jest ich wytrzymałość na obciążenia. W miejscach gdzie przewidujemy tylko ruch pieszy możemy zastosować kostki o małej grubości - 4 cm.

Tam gdzie dopuszczamy od czasu do czasu ruch lekkich pojazdów np. na wydzielonym miejscu do parkowania samochodu osobowego, ułóżmy kostkę o grubości 6 cm. Do utwardzenia podwórka, na które będą wjeżdżały ciężkie samochody, np. śmieciarki lub wozy asenizacyjne wybierzmy kostki najgrubsze - 8-10 centymetrowe.

Kostki betonowe są dostępne w wielu kolorach. Mogą być barwione w masie – wówczas po przełamaniu lub odłupaniu kawałka kostki ma ona jednolitą barwę w całym przekroju lub mieć inny kolor na powierzchni. Niektóre są stylizowane na naturalne kamienie lub na starą, zniszczoną nawierzchnię - specjalnie postarzane i obijane, do innych do wierzchniej warstwy betonu dodawane jest drobne kruszywo, które uwidacznia się w procesie płukania nadając kostce interesującą fakturę.

Droższe od kostek betonowych są bruki z naturalnego kamienia. Najczęściej używa się do tego celu bardzo wytrzymałego granitu lub ekskluzywnego bazaltu . Swój niepowtarzalny ciepły, swojski styl ma też kostka z piaskowca. Oryginalną nawierzchnie można ułożyć z bruku z kamienia naturalnego, choć trudno jest uzyskać równą płaska powierzchnię.

Zwolennicy ceramiki mogą wybrać bruk klinkierowy, a miłośnicy stylu eko bruk drewniany – wykonany z impregnowanego drewna.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Palisada ogrodowa. Jak ją zrobić? Palisada ogrodowa. Jak ją zrobić?

Palisada to estetyczny element przestrzeni ogrodowej, który ma również zastosowanie praktyczne. Na co zwrócić uwagę, montując palisady?

Jak zadbać o nawierzchnie z kostki brukowej po zimie? Jak zadbać o nawierzchnie z kostki brukowej po zimie?

Kostka brukowa jest najpopularniejszym materiałem na nawierzchnię wokół domu. Aby nawierzchnia z kostki brukowej długo nam służyła i zachowała ładny wygląd, trzeba o nią dbać. Podpowiadamy, jak dbać...

Błędy przy układaniu kostki brukowej. Jak ich uniknąć? Błędy przy układaniu kostki brukowej. Jak ich uniknąć?

Układanie kostki brukowej to wbrew pozorom skomplikowany proces, w którym na każdym etapie łatwo o błędy. Na co zwracać szczególną uwagę, aby ich uniknąć?

Aktualizacja: 02.05.2012 00:00
Autor: "Murator"
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?

Andrzej Duda do niedawna polityk nieznany szerszemu gronu wyborców - zdobył ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.