porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dziura w płycie gipsowo-kartonowej: jak ją naprawić?
Dziura w płycie gipsowo-kartonowej: jak ją naprawić? Sposób naprawy płyty dobieramy do rodzaju i wielkości uszkodzenia.
OSB 1, OSB 2, OSB 3, OSB 4 – co warto wiedzieć o tych płytach?

Jakie są rodzaje płyt OSB i czym się różnią?

Jakie są rodzaje płyt OSB i czym się różnią?

OSB 1, OSB 2, OSB 3, OSB 4 – co warto wiedzieć o tych płytach?

fot.: thinkstockphotos.com
Płyty OSB szeroko wykorzystuje się w budownictwie. Są zbudowane w 90 proc. z drewna. Materiał do produkcji tych płyt pozyskuje się głównie z przecinek pielęgnacyjnych lasów.

Płyty OSB to rodzaj płyt drewnopochodnych. Składają się z długich prostokątnych płaskich wiórów drewnianych sklejonych specjalnymi żywicami syntetycznymi. Wióry te są ułożone w określonym kierunku. Są zorientowane. Płyty OSB mają bowiem budowę warstwową – składają się z kilku warstw sprasowanych wiórów, z których każda jest ułożona inaczej. Zewnętrzna warstwa wiórów jest równoległa do długości płyty, a wewnętrzna prostopadła. Budowa ta nadaje płycie dużą wytrzymałość.

>>> Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP? [KLIKNIJ!]

Wyróżnia się kilka rodzajów płyt OSB (OSB 1, OSB 2, OSB 3, OSB 4). Na rynku najczęściej spotykana jest uniwersalna płyta trójwarstwowa OSB 3, która jest uodporniona na wilgoć i może przenosić obciążenia. Dzięki temu nadaje się do stosowania na zewnątrz oraz wewnątrz. Płyta OSB 4 ma mocniej sklejone wióry i lepsze parametry niż OSB 3.

Płyty OSB 1 oraz OSB 2 nie są uodpornione na wilgoć i można je stosować wyłącznie w suchych wnętrzach, do klejenia ich używa się innego rodzaju spoiwa. Płyty różnią się też rodzajem wykończenia krawędzi. Do wyboru są płyty z krawędziami prostymi oraz fazowanymi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
PŁYTY FORNIROWANE – które są najbardziej odporne na wilgoć, wahania temperatury, ogień? PŁYTY FORNIROWANE – które są najbardziej odporne na wilgoć, wahania temperatury, ogień?

Fornir pojawia się na tradycyjnych płytach wiórowych, pilśniowych, sklejce, płytach MDF, HDF oraz płytach bakelitowych. Płyty te różnią się budową i odpornością na niekorzystne warunki, dlatego...

Materiały drewnopochodne: jakie do budowy domów drewnianych? Płyty wiórowe i płyty pilśniowe

Podczas budowy domu z drewna możemy wykorzystać wiele materiałów, które są jego pochodnymi. Na przykład z odpadów tartacznych powstają płyty wiórowe i płyty pilśniowe. Są niezbędne na budowie domów...

Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?

Płyty OSB oraz budowlane płyty MFP należą rodziny płyt drewnopochodnych i składają się z wiórów drzewnych, sprasowanych i zespolonych żywicami. Różnią się układem wiórów, co sprawia, że mają nieco...

Aktualizacja: 07.01.2015 15:03
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Łukasz Masiak. Kim był zabity dziennikarz z Mławy?

Łukasz Masiak, znany mławski dziennikarz, został zamordowany w toalecie w ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.