porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak ZMIENIA SIĘ LIMIT ZWROTU VAT za materiały budowlane? Zwrot VAT za materiały budowlane jest limitowany. Odrębne limity wprowadzono ...
Kocioł gazowy dobrze umiejscowiony

Jakie warunki powinno spełniać pomieszczenie na kocioł gazowy?

Aby użytkowanie urządzeń gazowych było bezpieczne, należy zapewnić im odpowiednie warunki pracy. Jeśli kocioł będzie pobierał powietrze z zewnątrz, powinien być zamontowany w pomieszczeniu o kubaturze przynajmniej 6,5 m³ i wysokości minimum 2,2 m. Czasami jednak okazuje się, że nie ma możliwości, aby kocioł czerpał powietrze z zewnątrz – wówczas może je pobierać bezpośrednio z pomieszczenia, w którym się znajduje. W takiej sytuacji powinno mieć ono co najmniej 8 m3. Zobacz, jakie powinno być pole przekroju otworu doprowadzającego powietrze do kotła z otwartą komorą spalania.

Gazowe kotły kondensacyjne to urządzenia z zamkniętą komorą spalania. Oznacza to, że potrzebne do procesu spalania powietrze doprowadza się do takich kotłów z zewnątrz za pomocą przewodu powietrzno-spalinowego przeprowadzonego przez komin lub zewnętrzną ścianę domu. Kotły o mocy do 30 kW mogą znajdować się w pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi, np. w łazience. Osobnego pomieszczenia wymagają jedynie kotły o większej mocy.

Kocioł z zamkniętą komorą spalania

Jeśli kocioł będzie pobierał powietrze z zewnątrz, powinien być zamontowany w pomieszczeniu o kubaturze przynajmniej 6,5 m³ i wysokości minimum 2,2 m. Czasami jednak okazuje się, że nie ma możliwości, aby kocioł czerpał powietrze z zewnątrz – wówczas może je pobierać bezpośrednio z pomieszczenia, w którym się znajduje. W takiej sytuacji powinno mieć ono co najmniej 8 m3. Należy przy tym pamiętać, że w pomieszczeniach, gdzie znajdują się urządzenia gazowe, można stosować tylko wentylację grawitacyjną.

Urządzenie z otwartą komora spalania

Jeżeli powietrze jest doprowadzane do kotła gazowego z pomieszczenia, w którym się on znajduje, można uznać go za kocioł z otwartą komorą spalania – musi więc mieć zapewnioną odpowiednią ilość powietrza. Pole przekroju otworu doprowadzającego powietrze powinno wynosić minimum 5 cm² na każde 2 kW mocy kotła, lecz nie mniej niż 200 cm² (dla kotłów o mocy do 30 kW). Natężenie przepływu powietrza powinno wynosić minimum 1,6 m³/h na 1 kW mocy urządzenia. Również wentylacja wywiewna musi odprowadzać odpowiednią ilość zużytego powietrza. Natężenie jego przepływu powinno wynosić minimum 0,5 m³/h na 1 kW mocy kotła czerpiącego powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje, oraz 0,75 m³ na 1 kW mocy kotła, który pobiera powietrze z zewnątrz.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
OGRZEWANIE: Które kotły są najtańsze w eksploatacji? Czym ogrzewać dom? OGRZEWANIE: Które kotły są najtańsze w eksploatacji? Czym ogrzewać dom?

Koszty ogrzewania zależą przede wszystkim od cen paliw i wynikających z nich kosztów wytwarzania energii. Różnica może być nawet czterokrotna, to znaczy, że w zależności od wyboru kotła za ogrzewanie...

Ile kanałów wentylacyjnych powinno być w domu?

Odpowiednia wentylacja jest warunkiem dobrego samopoczucia mieszkańców domu, ale także właściwej kondycji elementów budynku i wyposażenia, które pod wpływem jednego z głównych zanieczyszczeń...

Kocioł na paliwa stałe - jaki wybrać? Kocioł na węgiel, drewno czy biomasę? Kocioł na paliwa stałe - jaki wybrać? Kocioł na węgiel, drewno czy biomasę?

Od tego jaki rodzaj kotła na paliwa stałe wybierzesz będą zależeć koszty ogrzewania, ale także wygoda jego obsługi. Warto poszukać rozsądnego kompromisu między nimi.

Aktualizacja: 23.01.2012 12:40
Autor: Zbuduj dom
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nick Cave: co wiemy o muzyku? [KARIERA, RODZINA]
Nick Cave: co wiemy o muzyku? [KARIERA, RODZINA]

Nick Cave naprawdę nazywa się Nicholas Edward Cave. Urodził się ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.