porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak ZMIENIA SIĘ LIMIT ZWROTU VAT za materiały budowlane? Zwrot VAT za materiały budowlane jest limitowany. Odrębne limity wprowadzono ...
Kocioł gazowy dobrze umiejscowiony

Jakie warunki powinno spełniać pomieszczenie na kocioł gazowy?

Aby użytkowanie urządzeń gazowych było bezpieczne, należy zapewnić im odpowiednie warunki pracy. Jeśli kocioł będzie pobierał powietrze z zewnątrz, powinien być zamontowany w pomieszczeniu o kubaturze przynajmniej 6,5 m³ i wysokości minimum 2,2 m. Czasami jednak okazuje się, że nie ma możliwości, aby kocioł czerpał powietrze z zewnątrz – wówczas może je pobierać bezpośrednio z pomieszczenia, w którym się znajduje. W takiej sytuacji powinno mieć ono co najmniej 8 m3. Zobacz, jakie powinno być pole przekroju otworu doprowadzającego powietrze do kotła z otwartą komorą spalania.

Gazowe kotły kondensacyjne to urządzenia z zamkniętą komorą spalania. Oznacza to, że potrzebne do procesu spalania powietrze doprowadza się do takich kotłów z zewnątrz za pomocą przewodu powietrzno-spalinowego przeprowadzonego przez komin lub zewnętrzną ścianę domu. Kotły o mocy do 30 kW mogą znajdować się w pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi, np. w łazience. Osobnego pomieszczenia wymagają jedynie kotły o większej mocy.

Kocioł z zamkniętą komorą spalania

Jeśli kocioł będzie pobierał powietrze z zewnątrz, powinien być zamontowany w pomieszczeniu o kubaturze przynajmniej 6,5 m³ i wysokości minimum 2,2 m. Czasami jednak okazuje się, że nie ma możliwości, aby kocioł czerpał powietrze z zewnątrz – wówczas może je pobierać bezpośrednio z pomieszczenia, w którym się znajduje. W takiej sytuacji powinno mieć ono co najmniej 8 m3. Należy przy tym pamiętać, że w pomieszczeniach, gdzie znajdują się urządzenia gazowe, można stosować tylko wentylację grawitacyjną.

Urządzenie z otwartą komora spalania

Jeżeli powietrze jest doprowadzane do kotła gazowego z pomieszczenia, w którym się on znajduje, można uznać go za kocioł z otwartą komorą spalania – musi więc mieć zapewnioną odpowiednią ilość powietrza. Pole przekroju otworu doprowadzającego powietrze powinno wynosić minimum 5 cm² na każde 2 kW mocy kotła, lecz nie mniej niż 200 cm² (dla kotłów o mocy do 30 kW). Natężenie przepływu powietrza powinno wynosić minimum 1,6 m³/h na 1 kW mocy urządzenia. Również wentylacja wywiewna musi odprowadzać odpowiednią ilość zużytego powietrza. Natężenie jego przepływu powinno wynosić minimum 0,5 m³/h na 1 kW mocy kotła czerpiącego powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje, oraz 0,75 m³ na 1 kW mocy kotła, który pobiera powietrze z zewnątrz.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie wymagania powinna spełniać wentylacja w mieszkaniu? Jakie wymagania powinna spełniać wentylacja w mieszkaniu?

Działanie wentylacji polega na wymianie w pomieszczeniach określonej ilości powietrza. Jak ją ustalić? Jakie wymagania powinna spełniać wentylacja domu?

OGRZEWANIE: Które kotły są najtańsze w eksploatacji? Czym ogrzewać dom? OGRZEWANIE: Które kotły są najtańsze w eksploatacji? Czym ogrzewać dom?

Koszty ogrzewania zależą przede wszystkim od cen paliw i wynikających z nich kosztów wytwarzania energii. Różnica może być nawet czterokrotna, to znaczy, że w zależności od wyboru kotła za ogrzewanie...

Które kotły c.o. są bezobsługowe? Jakie kotły są najwygodniejsze w obsłudze? Które kotły c.o. są bezobsługowe? Jakie kotły są najwygodniejsze w obsłudze?

Wybierając źródło ciepła do ogrzewania domu każdy bierze pod uwagę przede wszystkim koszty jego eksploatacji. Jednak nie powinno się przy tym zapominać o kłopotach wynikających z konieczności jego...

Aktualizacja: 23.01.2012 12:40
Autor: Zbuduj dom
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zbigniew Wodecki – kim jest? Co osiągnął?
Zbigniew Wodecki – kim jest? Co osiągnął?

Zbigniew Wodecki szerokiej publiczności znany jest przede wszystkim z wykonania ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.