porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Płytki na ścianę do kuchni i łazienki – które wybrać? PORADNIK REMONTOWY
Płytki na ścianę do kuchni i łazienki – które wybrać? PORADNIK REMONTOWY Wybieramy płytki na ścianę do kuchni i łazienki. Z jakiego ...

Kiedy malować sufity i ściany? Wykończenie domu KROK PO KROKU

Kiedy malować sufity i ściany? Wykończenie domu KROK PO KROKU

Kiedy najlepiej malować ściany i sufity?

fot.: thinkstockphotos.com
Wbrew pozorom malowanie ścian w nowo wybudowanym domu nie jest takie proste. Aby farba odpowiednio się przyjęła, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przeczytaj, kiedy najlepiej rozpocząć malowanie sufitów i ścian w wykańczanym domu.

Malowanie ścian i sufitów w nowym domu trzeba rozplanować. Najważniejsze jest to, aby prac malarskich nie wykonywać od razu po nałożeniu tynków wewnętrznych. Między zakończeniem prac tynkarskich mokrych a malowaniem ścian i sufitów musi być przerwa. W tym czasie tynki odpoczywają.

>>> Jak wybrać kolor ścian? Dlaczego warto uwzględnić psychologię barw? [KLIKNIJ!]

Jednak należy pamiętać, że w zależności od położonego tynku, długość odpoczynku będzie różna. Zanim rozpoczniesz malowanie, tynki muszą być całkowicie suche, inaczej farba nie przyjmie koloru, może się łuszczyć, a co gorsze, możesz w ten sposób uszkodzić świeży tynk.

Malowanie ścian – kiedy kłaść farbę na tynku gipsowym?

Przyjmuje się, że średni czas wysychania tynku gipsowego to dwa, trzy tygodnie. Jeżeli wnętrze jest dobrze wentylowane i występuje ruch powietrza, a temperatura w pomieszczeniach wynosi więcej niż 15°C, tynk gipsowy można malować już po 14 dniach. Jednak najpierw należy również sprawdzić jego grubość. Rozpoczęcie malowania po 14 dniach możliwe jest, kiedy grubość tynku nie przekracza 15 mm.

Nakładanie farby na tynki cementowo – wapienne

W przypadku tynków cementowo-wapiennych z rozpoczęciem malowania ścian i sufitów musimy czekać około miesiąca. Im dłużej tynki są sezonowane, tym korzystniej dla ich jakości i trwałości. Czas wysychania tynków zależy od grubości warstwy, wilgotności powietrza i temperatury. Jako minimum wysychania tynku przyjmuje się 20 dni.

Kiedy można rozpocząć malowanie po naniesieniu gładzi?

Gładź nakładana jest jako ostatnia warstwa wykończeniowa tynku. Jej gruntowanie i malowanie można rozpocząć już następnego dnia. Należy pamiętać, że gładź trzeba najpierw zagruntować, a następnie pokryć farbą podkładową. Tak przygotowane podłoże może czekać na malowanie, aż zostaną wykonane pozostałe prace wykończeniowe (montaż drzwi czy układanie podłóg)

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
MALOWANIE NATRYSKOWE. Jak posługiwać się pistoletem elektrycznym? MALOWANIE NATRYSKOWE. Jak posługiwać się pistoletem elektrycznym?

Używając elektrycznego pistoletu natryskowego pracuje się znacznie szybciej, wygodniej i wydajniej.

Farba do wnętrz – jak wybierać? [9 ZASAD] Farba do wnętrz – jak wybierać? [9 ZASAD]

W zależności od rodzaju i przeznaczenia pomieszczenia, musisz wybrać odpowiedni rodzaj farby. Inną farbą pomalujesz ściany w kuchni, inną w sypialni. Poznaj najważniejsze zasady wyboru farby do...

Czym malować ściany - pędzel czy wałek? Czym malować ściany - pędzel czy wałek?

Malowanie ścian nie jest trudne, ale dla dobrego efektu warto znać kilka trików. Dobre przygotowanie ściany i wybór właściwego narzędzia ułatwią pracę. Należy stosować zarówno wałek, jak i pędzel,...

Aktualizacja: 15.07.2015 13:52
Autor: Wero
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Kaszuba - kim jest twarz kampanii STOMAlife?
Paulina Kaszuba - kim jest twarz kampanii STOMAlife?

Paulina Kaszuba ma 30 lat, a od 13. roku życia ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.