porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak wybrać najlepsze nadproże? Nadproża to elementy konstrukcyjne nad otworami drzwi, okien, bram garażowych. ...
Formalności budowlane. Jaki urząd wydaje warunki zabudowy? Gdzie pobrać formularz?

Czy decyzja o warunkach zabudowy jest konieczna, żeby uzyskać pozwolenie na budowę?

Decyzję o warunkach zabudowy musisz uzyskać, jeśli chcesz wybudować dom na terenie, dla którego nie uchwalono planu miejscowego. Bez tej decyzji nie dostaniesz pozwolenia na budowę. Jak długo czeka się na warunki zabudowy? W jakich jeszcze sytuacjach konieczne są warunki zabudowy?

Zgodnie z Ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 27 marca 2003 r. decyzja o warunkach zabudowy jest wymagana, gdy na obszarze, dla którego nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zechcemy:

  • wybudować, rozbudować lub przebudować dom jednorodzinny albo inny obiekt wymagający pozwolenia na budowę (na przykład garaż);
  • zmienić sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części (na przykład zaadaptować budynek gospodarczy na cele mieszkalne albo odwrotnie - mieszkalny na gospodarczy).

Remont bez warunków zabudowy

Ustalenia warunków zabudowy nie wymagają roboty budowlane, na które nie trzeba mieć pozwolenia na budowę (na przykład remont) - ale tylko wtedy, gdy nie powodują zmiany sposobu zagospodarowania terenu i użytkowania obiektu budowlanego ani nie zmieniają jego formy architektonicznej.

Jaki urząd wydaje warunki zabudowy?

Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy składasz w miejscowym urzędzie gminy lub miasta. Odpowiedni formularz możesz pobrać ze strony internetowej urzędu (w każdej gminie może wyglądać inaczej).

Decyzja o warunkach zabudowy powinna zapaść najdalej w ciągu dwóch miesięcy od złożenia kompletnego wniosku, ale do tego czasu nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach na uzyskanie opinii innych organów i przerw spowodowanych na przykład koniecznością uzupełnienia wniosku. W praktyce na decyzję czeka się znacznie dłużej.

Opłata skarbowa za wydanie decyzji wynosi 107 zł. Decyzje w sprawach budownictwa mieszkaniowego są jednak zwolnione z tej daniny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie dokumenty są potrzebne do budowy domu? Jakie dokumenty są potrzebne do budowy domu?

Wymarzona działka budowlana stała się naszą własnością. Teraz marzymy, aby jak najszybciej rozpoczęła się budowa domu. Niestety, na drodze do celu, czekają nas formalności urzędowe. Jakie dokumenty...

Wniosek o wydanie warunków zabudowy. Gdzie go złożyć, co będzie potrzebne do wniosku?

Jak uzyskać warunki zabudowy? Przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę domu, garażu czy budynku gospodarczego trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Decyzja ta nie będzie potrzebna tylko...

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę? Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę?

Budowa domu może być rozpoczęta, w momencie gdy uzyskamy prawomocne pozwolenie na budowę. Aby uzyskać pozwolenie na budowę należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z kompletem dokumentów. Sprawdź, jakie...

Aktualizacja: 15.11.2011 10:33
Autor: ASK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewelina Zwijacz-Kozica - kim jest?
Ewelina Zwijacz-Kozica - kim jest?

Ewelina Zwijacz-Kozica jest pierwszą od ponad trzydziestu lat ratowniczką TOPR ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.