porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ciepła woda z kominka z płaszczem wodnym. Jak oszczędnie ogrzewać wodę kominkiem?
Ciepła woda z kominka z płaszczem wodnym. Jak oszczędnie ogrzewać wodę kominkiem? Kominek oprócz ogrzewania pomieszczeń w domu może także przygotowywać ciepłą ...
Ciepła woda tanio i ekologicznie

Kolektory słoneczne. Ile można zaoszczędzić z pomocą kolektorów?

Kolektory słoneczne. Ile można zaoszczędzić z pomocą kolektorów?
Kolektory słoneczne pozwalają ogrzewać wodę użytkową niemal za darmo. fot.: Andrzej T. Papliński
Kolektory słoneczne zamontowane na dachu są w dzisiejszych czasach wizytówką domu energooszczędnego i ekologicznego. W naszym klimacie służą one głównie do przygotowywania c.w.u., wykorzystując w tym celu energię promieniowania słonecznego. Dlaczego warto ogrzewać wodę użytkową z pomocą kolektorów?

Dlaczego warto zainstalować kolektory?

Największą zaletą kolektorów słonecznych jest ich ekologiczny i oszczędny charakter. Kolektory słoneczne nie produkują bowiem spalin, a ich zastosowanie przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery i odciąża domowy budżet, gdyż korzystają one z darmowej energii słonecznej. Szacuje się, że dzięki zainstalowaniu w domu jednorodzinnym typowego zestawu solarnego dla trzy-czteroosobowej rodziny zużywającej dziennie 150-200 l ciepłej wody użytkowej o temperaturze 50°C można zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło z innych źródeł o 1500-2000 KWh rocznie. Eksploatacja kolektorów jest bardzo tania. Płaci się jedynie za prąd niezbędny do napędu pompy obiegowej (zużywana przez nią energia kosztuje rocznie kilkadziesiąt złotych).

Jak zaplanować instalację z kolektorami słonecznymi?

Praca kolektorów słonecznych w naszym kraju jest najbardziej wydajna w okresie od kwietnia do października. Ponieważ w najchłodniejszych miesiącach – od listopada do lutego – kolektory są w stanie pokryć maksymalnie do 41% zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania wody użytkowej, stosuje się je jako dodatkowe źródło ciepła, które w sezonie grzewczym jest wspomagane np. kotłem czy pompą ciepła. Przyjmuje się, że aby praca kolektorów była wydajna, instalacja solarna powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby pokrywały one roczne zapotrzebowanie na c.w.u. w 50-60%. Wówczas zapotrzebowanie na ciepłą wodę w miesiącach letnich może być zaspokajane nawet w 80-100%. W tym czasie podstawowe urządzenie grzewcze może być wyłączone.

Co oprócz kolektorów?

Kolektory są najważniejszym elementem instalacji solarnej, jednak do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest m.in. specjalny zasobnik służący do magazynowania c.w.u. Zasobniki solarne są najczęściej urządzeniami biwalentnymi wyposażonymi w dwie wężownice, które umożliwiają ogrzewanie wody przez dwa źródła – kolektory słoneczne i np. kocioł. Szacuje się, że w instalacjach solarnych służących do ogrzewania wody użytkowej na jednego mieszkańca powinno przypadać 1-1,5 m² kolektora.

Przeczytaj też:

>> CIEPŁA WODA użytkowa. Jak oszczędnie ogrzewać wodę użytkową kominkiem?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie rury do wody? [SPRAWDZONE RADY] Jakie rury do wody? [SPRAWDZONE RADY]

W jaki sposób wykonuje się instalacje ciepłej i zimnej wody? Jakich rur do tego użyć i jak je rozprowadzić?

Czy warto inwestować w kolektory słoneczne bez dotacji od państwa?

Nie potrzeba dopłaty i dotacji od państwa na inwestycje proekologiczne, by inwestować w kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne. Tylko czy taka inwestycja się opłaca? Naszym zdaniem tak - zobacz...

Kolektory słoneczne na dachu – ile zaoszczędzisz dzięki nim? Kolektory słoneczne na dachu – ile zaoszczędzisz dzięki nim?

Dziwnie wyglądające płyty na dachu mogą się okazać symbolem oszczędności i nowoczesności. Skoro na nasz dach i tak pada światło słoneczne, to można je wykorzystać. Wszystko z korzyścią dla portfela!

Aktualizacja: 08.10.2012 11:34
Autor: Zbuduj dom
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Dzieci Bronisława Komorowskiego – kim są, co robią?
Dzieci Bronisława Komorowskiego – kim są, co robią?

Bronisław Komorowski z dumą powtarza, że ma aż pięcioro dzieci ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.