porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Brzydki dom – jak optycznie poprawić jego urodę? Architektoniczne sztuczki Co zrobić, gdy dom jest zwyczajnie brzydki? Spróbujmy trochę oszukać ...
Komin zewnętrzny stalowy, ceramiczny, murowany. Kiedy można zbudować komin zewnętrzny? Komin na ścianie zewnętrznej: przepisy, wymagania, zasady

KOMIN ZEWNĘTRZNY. Kiedy można go zbudować?

KOMIN ZEWNĘTRZNY. Kiedy można go zbudować?

Najprostszy w montażu jest komin zewnętrzny stalowy

fot.: Andrzej Szandomirski
Zwykle kominy buduje się równocześnie ze ścianami domu, wewnątrz budynku. Czasami jednak nie ma innego wyjścia – komin trzeba dobudować na zewnątrz. Czy zawsze jest to możliwe? Jakie trzeba spełnić wymagania?

Zanim zdecydujemy się na budowę komina na zewnątrz domu, warto dowiedzieć się, jakie trzeba spełnić wymagania.

Komin zewnętrzny: lista wymagań

Komin musi mieć właściwy przekrój i odpowiednią wysokość, aby wytwarzał się prawidłowy ciąg zapewniający skuteczne usuwanie spalin, dymu lub powietrza wentylacyjnego. Minimalne wymiary to 14x14 cm lub średnica 15 cm, wysokość to co najmniej 4 m (czasami 5 m). W pierwszej kolejności trzeba więc sprawdzić, czy w miejscu, gdzie z budynku ma być wyprowadzony komin na ścianie zewnętrznej, jest wystarczająco dużo miejsca na jego montaż. Warto przy tym pamiętać, że ułożenie komina zewnętrznego nie powinno odbiegać od pionu, nie powinno być też załamań ani zmian kierunku. Odchylenie nie może przekraczać 30° na odcinku nie dłuższym niż 2 m. Jednocześnie muszą być spełnione wymagania odnośnie do odległości wylotu komina od sąsiednich budynków.

Komin ze stali, ceramiczny czy murowany?

Najmniej kłopotu sprawi montaż systemowego komina ze stali nierdzewnej, choć na komin zewnętrzny można też wybrać systemowy ceramiczny lub tradycyjny murowany. Te ostatnie wymagają osobnych fundamentów i porządnego zakotwienia w ścianie. Kominy stalowe mocuje się do ściany za pomocą specjalnych uchwytów dostarczanych wraz z systemem, nie wymagają fundamentu ani obudowywania. Można je zamocować na specjalnej konsoli przytwierdzonej do ściany budynku. Do stosowania na zewnątrz przeznaczone są stalowe kominy dwuścienne zaizolowane termicznie.

Obowiązkowy przewód kominowy

Warto też pamiętać, że do każdego kotła, kominka czy gazowego podgrzewacza wody potrzebny jest osobny przewód kominowy, a w pomieszczeniu, w którym to urządzenie będzie pracować – ze względów bezpieczeństwa – potrzebny jest jeszcze przewód wentylacyjny, który zapewni skuteczną wentylację.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jaki komin do kominka? [SPRAWDZONE RADY] Jaki komin do kominka? [SPRAWDZONE RADY]

W kominku powstaje dym, który musi być usuwany na zewnątrz przez komin. Kominy mogą być wykonane z różnych materiałów. Jaki jest odpowiedni do kominka?

Budowa komina. Jakich zasad przestrzegać? Budowa komina. Jakich zasad przestrzegać?

Poznaj najważniejsze zasady budowy kominów w domach jednorodzinnych. Zobacz, jak przebiegają poszczególne etapy wznoszenia komina.

Komin stalowy czy ceramiczny – który lepszy? Komin stalowy czy ceramiczny – który lepszy?

Do budowy pionów kominowych służą obecnie głównie specjalne pustaki. Można też stosować tradycyjny materiał, jakim jest cegła. Jaki materiał wybrać do budowy komina dymowego, spalinowego lub...

Aktualizacja: 18.09.2014 08:07
Autor: AK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Jakub Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej?
Kim jest Jakub Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej?

Monika Kuszyńska w 2011 roku wyszła za mąż za Jakuba ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.