porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaki klimatyzator wybrać, by nie tylko przyjemnie chłodził, ale wszędzie się zmieścił, a nawet… ozdobił mieszkanie
Jaki klimatyzator wybrać, by nie tylko przyjemnie chłodził, ale wszędzie się zmieścił, a nawet… ozdobił mieszkanie Jeśli zależy nam na błyskawicznym schłodzeniu pomieszczenia, warto wybrać klimatyzator ...
Brama do ciepłego garażu

Które bramy nadają się do garaży ogrzewanych?

Które bramy nadają się do garaży ogrzewanych?
Brama montowana w ogrzewanym garażu powinna mieć izolację cieplną. fot.: HORMANN
Izolacyjność termiczna bramy ma znaczenie wtedy, gdy garaż jest połączony z budynkiem, a zwłaszcza jeśli będzie ogrzewany. Przez bramę o niedostatecznej izolacyjności mogłoby uciekać ciepło, narażając nas na sporą stratę energii i wyższy koszt ogrzewania. Jak dobrać bramę do garażu?

Dobrze ocieplone bramy trzeba instalować w garażach ocieplonych oraz wówczas, jeśli ściana dzieląca dom od garażu ma niższą izolacyjność termiczną niż ściany zewnętrzne. Tak bywa najczęściej w sytuacji, kiedy budynek zostaje ocieplony od zewnątrz metodą lekką mokrą lub lekką suchą. Czasami jednak nawet dom o wysoce ciepłochronnych ścianach jednowarstwowych lub trójwarstwowych ma ścianę oddzielającą go od garażu wykonaną tak, że jej współczynnik przenikania ciepła U jest zanadto wysoki, a więc niekorzystny.

Bramy z ciepłym płaszczem lub ciepłym skrzydłem

Bramy segmentowe mają warstwę termoizolacyjną między zewnętrznymi ściankami segmentów. Jest to najczęściej pianka poliuretanowa grubości od 2 do 5 cm. Polistyren lub pianka stanowią też ociepleniowe wypełnienie skrzydeł bram uchylnych.

Bramy rolowane, składają się z podłużnych listew. Każda z nich ma między ściankami wkładkę ocieplającą, najczęściej poliuretanową. Współczynnik przenikania ciepła U dla bram z ociepleniem powinien wynosić nie więcej niż 2 W/(m2.K). Zazwyczaj kształtuje się na lepszym poziomie 1,1-1,7 W/(m2.K). Dostępne są już bramy o współczynniku U – 0,8-1,0 W/(m2.K).

Niższy współczynnik U mają bramy uchylne. Zawdzięczają to jednorodnej budowie.

W bramach segmentowych i rolowanych, miejsca połączeń ich elementów obniżają odrobinę właściwości ciepłochronne. Bramy uchylne mogą jednak mieć gorszą szczelność obwodową. Izolacyjność termiczna, nieocieplonych bram rozwieralnych, uchylnych lub segmentowych, wykonanych z drewna, zazwyczaj jest dość dobra, jednak niewystarczająca dla domów energooszczędnych, a tym bardziej pasywnych.

Szyby tak, ale ciepłe

Jeśli zdecydowałeś się na ocieploną bramę z szybkami doświetlającymi, zwróć koniecznie uwagę, czy one dorównują bramie pod względem izolacyjności termicznej. Ich współczynnik U powinien być zbliżony do współczynnika U bramy.

Koniecznie z uszczelkami 

Nie tylko materiał termoizolacyjny chroni przed utratą ciepła. Wiele zawdzięcza się też gumowym oraz szczotkowym uszczelkom, które zatrzymują wilgoć i podmuchy zimnego powietrza. Uszczelki znajdują się na obwodzie bram uchylnych lub między segmentami bram segmentowych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wentylacja garażu: jakie wymagania musi spełniać?

Każdy garaż powinien być wentylowany. Sposób wentylacji zależy od tego czy garaż jest, czy nie jest ogrzewany. Jaką wentylację powinien mieć każdy z tych rodzajów garażu?

NAPĘD do BRAMY automatycznej - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Na posesji często są dwie bramy: wjazdowa i prowadząca do garażu. Obie warto wyposażyć w automatyczny napęd, wtedy nie trzeba będzie wysiadać z samochodu, żeby je otworzyć. Na co należy zwrócić uwagę...

Bramy garażowe. Po czym poznać dobrą bramę do garażu? Bramy garażowe. Po czym poznać dobrą bramę do garażu?

Czym się kierować, wybierając bramę do garażu? Producenci bram garażowych dobrze wiedzą, że klienci zazwyczaj kierują się ceną. Warto jednak pamiętać także o koszcie niezbędnych lub przydatnych...

Aktualizacja: 17.04.2018 17:46
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Urszula Jasik-Turowska, prokurator, która będzie oskarżać Dariusza K.? Co o niej wiemy?

Urszula Jasik-Turowska to prokurator, która oskarża Dariusza K. w czasie ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.