porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak ciąć płytki ceramiczne i wiercić w nich otwory? Układanie glazury i terakoty nie obejdzie się bez cięcia płytek ...
Kupujemy płytki. NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Jak informacje znajdziemy na opakowaniach płytek ceramicznych?

Informacje na opakowaniu płytek są dla większości osób równie tajemnicze co hieroglify. Czy glazura z klasą ścieralności PEI1 nadaje się na podłogę? Co znaczą Blll i R11? Jak czytać oznaczenia na opakowaniach płytek by przez pomyłkę zamiast gresu na taras nie kupić płytek ceramicznych do łazienki?

Co oznaczają symbole na opakowaniach płytek ceramicznych?

Pierwszą, bardzo istotną informacją, jaka jest zawarta na opakowaniu jest klasa ścieralności płytek oznaczona parametrem PEI (pisana też P.E.I). I tak płytki o parametrze PEI 1 nadają się przede wszystkim na ściany, ale można je również układać na podłogach bardzo mało obciążonych ruchem. Płytki o PEI 2 można stosować na podłogach w mało obciążonych łazienkach i pomieszczeniach rzadko używanych. W przypadku PEI 3 – są idealnie do pomieszczeń (o średnim natężeniu ruchu), w których chodzi się w obuwiu miękkim (łazienki, sypialnie, kuchnie). Parametr PEI równy 4 wskazuje, że płytki można układać np. w holu mieszkania lub budynku użyteczności publicznej o małym natężeniu ruchu. PEI 5 - to płytki na podłogi w obiektach o dużym obciążeniu ruchem.

Co oznacza litera B i E na opakowaniu płytek?

Kolejnymi symbolami, z którymi zwykle spotkamy się na opakowaniach glazury i gresu są litery E (nasiąkliwość wodna) oraz B, która określa metodę produkcji płytek, co w tym przypadku oznacza, że płytki są prasowane na sucho. Parametry te powiedzą nam, czy np. płytki gresowe mogą być stosowane na tarasie. Na pudełku znajdziemy następujące oznaczenia: BIa - płytki gresowe do stosowania na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń (E≤0,5%), BIb – płytki podłogowe do wewnątrz i na zewnątrz oraz klinkier (0,5%<E≤3%), BIIa i BIIb – płytki podłogowe do układania w pomieszczeniach (nasiąkliwość odpowiednio: 3%<E≤6% i 6%<E≤10%). Natomiast symbol BIII oznacza płytki ścienne do stosowania wewnątrz (E>10%).

Ktore płytki są antypoślizgowe?

Na pudełkach z płytkami znajdziemy też parametr oznaczający antypoślizgowość, opisuje się go literą R (np. R9, R10, R11). Im wyższa liczba tym lepsze właściwości antypoślizgowe płytek, ale też większy problem w utrzymaniu ich w czystości. Płytki o wysokiej klasie antypoślizgowości najlepiej stosować na przykład na schodach i w strefach wejściowych, czyli wszędzie tam, gdzie można łatwo poślizgnąć się na mokrej posadzce.

Jakie symbole mówią o technologii wykonania płytek?

Symbole UGL i GL powiedzą nam o technologii wykonania płytek: UGL oznacza płytki nieszkliwione (unglazed), zaś GL - płytki ceramiczne szkliwione (glazed). Gres oznaczany symbolem UGL jest jednorodny na całej grubości, zazwyczaj nie ma żadnych dekoracji i wzorów i charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Powierzchnia płytek szkliwionych (GL) jest pokryta warstwą barwnego szkliwa, które nadaje im żądany kolor, połysk, odcienie, wzory itd. Parametry techniczne płytek szkliwionych są niższe niż nieszkliwionych. Wyjątkiem jest gres szkliwiony, którego wytrzymałość jest prawie taka sama, jak płytek oznaczanych symbolem UGL.

Kaliber grupy płytek

Jeśli już zdecydowaliśmy się, na dane płytki ceramiczne warto zwrócić uwagę na kaliber grupy płytek. Kaliber (tzw. wymiar produkcyjny) oznacza rzeczywisty rozmiar płytki ceramicznej, która trafia do klienta. Kaliber może być wyrażony liczbami (1,2,3...) albo literami (A,B,C...); każda fabryka ma swój własny system oznaczania. Należy więc wybierać te opakowania, które oznaczone są identycznym kalibrem.
Jeśli na opakowaniu płytek nie znajdziemy informacji na temat kalibracji, powinniśmy zrezygnować z ich zakupu, gdyż wymiary poszczególnych płytek mogą się od siebie znacznie różnić, np. przy płytkach 300x300 mm nawet do 5 mm.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak położyć płytki na ścianie? [PORADNIK dla POCZĄTKUJĄCYCH] Jak położyć płytki na ścianie? [PORADNIK dla POCZĄTKUJĄCYCH]

Po raz pierwszy zamierzasz położyć płytki na ścianie w łazience? Dasz radę! Pomoże ci w tym nasz poradnik glazurnika.

Duże płytki ceramiczne. Co warto wiedzieć o wielkoformatowej glazurze, terakocie i innych? Duże płytki ceramiczne. Co warto wiedzieć o wielkoformatowej glazurze, terakocie i innych?

Płytki w dużych formatach są modne. Możemy je kupić w większości marketów budowlanych. Glazura i terakota wielkoformatowa prezentuje się bardzo efektownie, nie jest jednak łatwa do ułożenia.

KAFELKI, PŁYTKI, GLAZURA: Jakie są rodzaje płytek ceramicznych - CO WYBRAĆ? KAFELKI, PŁYTKI, GLAZURA: Jakie są rodzaje płytek ceramicznych - CO WYBRAĆ?

Płytki ceramiczne dzielimy na różne rodzaje, w zależności od technologii ich produkcji. Oczywiście każdy rodzaj płytek ma nieco inne właściwości. Zanim dokonamy zakupu, warto wiedzieć, czym się...

Aktualizacja: 13.01.2012 16:08
Autor: (arz)
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jak zaczynał karierę Zygmunt Miłoszewski, laureat Paszportu Polityki 2014?
Jak zaczynał karierę Zygmunt Miłoszewski, laureat Paszportu Polityki 2014?

Zygmunt Miłoszewski - to do niego należał rok 2014. Autor powieści ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.