porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Szklane ściany działowe. Jak wykonać szklaną ścianę i drzwi? ŚCIANA Z BLOCZKÓW SZKLANYCH
Szklane ściany działowe. Jak wykonać szklaną ścianę i drzwi? ŚCIANA Z BLOCZKÓW SZKLANYCH Szklane ściany działowe czy szklane drzwi to sposób na ciekawy ...
Lakiery do drewna liściastego, iglastego i egzotycznego

Lakiery do drewna. Jak dobrać LAKIER do gatunku DREWNA?

Lakiery do drewna. Jak dobrać LAKIER do gatunku DREWNA?

Wybór lakieru do drewnianej podłogi nie powinien być przypadkowy. Preparat do drewna powinien być dobrany do jego gatunku.

fot.: Piotr Mastalerz
Innymi lakierami do drewna należy zabezpieczać drewno drzew liściastych, innymi iglastych, a jeszcze innymi gatunków egzotycznych. Tylko preparat odpowiednio dobrany do drewna może trwale je zabezpieczyć i nie doprowadzi do radykalnej zmiany jego koloru. Podpowiadamy, jaki lakier wybrać do konkretnego gatunku drewna.

Lakier do drewna drzew liściastych

Do drewna drzew liściastych zalecane są elastyczne lakiery do drewna, na przykład poliuretanowe, uretanowe, uretanowo-alkidowe, które nie pękają wtedy, gdy drewno pracuje. Jedynie tzw. kwaśnych gatunków (np. dębu), zawierających kwasy i garbniki, nie można lakierować poliuretanowymi preparatami do drewna, bo powodują jego przyciemnienie.

Lakier do drzew iglastych

Do drewna drzew iglastych najlepiej wybrać alkidowe, uretanowe lub uretanowo-alkidowe lakiery do drewna. Zanim jednak drewno zostanie pomalowane, trzeba usunąć żywicę. Aby to zrobić, wystarczy przemyć drewnianą podłogę acetonem lub benzyną, a następnie podkładem dostosowanym do lakieru do drewna wypełnić miejsca, w których wcześniej były torebki żywiczne.

Lakier do drewna egzotycznego

Do drewna egzotycznego, które zawiera inhibitory spowalniające działanie utwardzaczy zawartych w lakierach do drewna (np. lapacho, iroko), przeznaczone są specjalne lakiery do tzw. trudnych gatunków. Jednak nawet ich nie można stosować bezpośrednio na takie drewno – najpierw trzeba położyć specjalny podkład odcinający. Na egzotyczne gatunki, które nie sprawiają aż takich problemów (np. jatoba, merbau), po położeniu podkładu neutralizującego olejki eteryczne można zastosować dowolny lakier do drewna.
Na gatunki drewna tzw. intensywnie pracujące nie należy stosować lakierów wodnych. Koniecznie trzeba najpierw zabezpieczyć drewnianą podłogę odpowiednim podkładem, który nie pęka podczas pracy drewna.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Olej do drewna. Jak zmienić kolor drewninej podłogi?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Podłoga drewniana – jaka ociepli i wyciszy pomieszczenie? Podłoga drewniana – jaka ociepli i wyciszy pomieszczenie?

Jaka podłoga ociepli i wyciszy pomieszczenie? W tej roli najlepiej się sprawdzi podłoga z desek ułożonych na legarach.

Olej i lakier do drewna. Jakie efekty estetyczne można osiągnąć lakierując, a jakie olejując drewno?

Efekty możliwe do uzyskania dzięki lakierom do drewna są bardziej różnorodne od tych, które można osiągnąć po naniesieniu oleju. Dowiedz się, jaki efekt uzyskasz lakierując podłogę, a jaki...

Kiedy można użytkować olejowaną i lakierowaną podłogę? Ile schnie lakier do drewna i olej?

Ile schnie lakier na podłodze? Po jakim czasie można wejść na olejowaną podłogę? Czas, który musi upłynąć od zabezpieczenia drewnianej podłogi do jej eksploatacji może być bardzo różny i zależy od...

Aktualizacja: 09.11.2012 17:36
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Barbara Mularczyk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Barbara Mularczyk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Poznajcie Barbarę Mularczyk. Kim jest aktorka, która gra Mariolkę w ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.