porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ile kominów musi być w domu?
Ile kominów musi być w domu? Jeden, dwa, a może więcej – ile kominów potrzebnych jest ...
gdzie zainstalować solary? Gdzie umieścić kolektory słoneczne?

Miejsce na kolektory słoneczne. Jeśli nie na dachu, to gdzie?

W Polsce za idealne miejsce na kolektory słoneczne uznaje się połać dachu o kącie nachylenia około 40º skierowaną na południe. Ale gdzie zmontować kolektor, gdy nasz dom ma połacie dachu skierowane w inną stronę, dach jest płaski lub nie ma na nim wystarczająco dużo miejsca na kolektory?

Kolektory słoneczne powinny być tak zamontowane, by przez jak największą część dnia ogrzewały je promienie słoneczne i co ważne, padały na kolektor pod kątem prostym, bo wówczas będzie pochłaniał najwięcej energii słonecznej i będą miały wysoką efektywność.

Kolektory słoneczne: optymalny kąt nachylenia

By promienie słoneczne padały na kolektor pod kątem prostym, musi on być odpowiednio pochylony. Kąt pochylenia zależy od szerokości geograficznej, w jakiej znajduje się budynek. Na terenie Polski za optymalny przyjmuje się kąt mniej więcej 40o.

Kolektory słoneczne: na dachu, na stelażu

Jeśli połacie dachu mają mniejsze nachylenie, albo dach jest płaski, kolektory można ustawić na specjalnych stelażach. Umożliwiają one uzyskanie odpowiedniego kąta nachylenia kolektorów i ustawienie ich na południe. Można też wybrać kolektory z regulacją ustawienia, które automatycznie wybierają optymalny kąt nachylenia - inny latem, a inny zimą.

Kolektory słoneczne: jeśli nie na dachu to gdzie?

Jeśli nie na dachu budynku, kolektory można zamontować na dachu garażu lub budynku gospodarczego przylegającego do domu.

Inny wariant to zamontowanie kolektorów na ścianie budynku albo przy barierce balkonu lub tarasu.

W ostateczności kolektory można umieścić na stelażach ustawionych obok domu bezpośrednio na ziemi.

Uwaga! W każdym z tych wariantów trzeba koniecznie zwrócić uwagę, by miejsce montażu kolektora, nie było zacienione przez drzewa lub sąsiednie budynki. A także by odpowiednio zabezpieczyć połączenie kolektora z instalacją solarną.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kolektory słoneczne - po jakim czasie zwrócą się koszty instalacji?

Kolektory słoneczne są modne. Mówimy, kiedy warto zainwestować w kolektory - ile wyniesie orientacyjny czas zwrotu kosztów, w zależności od tego, jak wcześniej ogrzewany był dom.

Jakie zasobniki c.w.u. stosuje się w instalacji solarnej?

W instalacji solarnej niezbędny jest zasobnik ciepłej wody. Jego zadaniem jest magazynowanie energii cieplnej pozyskanej dzięki kolektorom. Jaki zasobnik wybrać?

Z jakiego szkła robi się panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne?

Integralnym elementem większości paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych jest szkło, które pełni funkcje osłonowe, a jednocześnie może zwiększać wydajność urządzeń systemów solarnych. Jakie...

Aktualizacja: 04.03.2014 12:54
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Geoffrey Lewis nie żyje. Kim był?
Geoffrey Lewis nie żyje. Kim był?

Amerykański aktor, znany z westernów i filmów akcji oraz współpracy ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.