porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zalety i wady domu z piwnicą. Kiedy warto wybudować dom podpiwniczony? Piwnica to dodatkowa przestrzeń gospodarcza, ale też część domu. Można ...
W jakiej odległości od granicy działki budować dom?

Minimalne odległości od domu. Jak usytuować dom na działce?

Planując zakup działki budowlanej należy zapoznać się z minimalnymi odległościami domu od różnych elementów wyposażenia działki - przykładowo, dom nie może się znaleźć bliżej niż 4 m od jej granicy. Jakie inne ważne odległości musimy znać zanim przystąpimy do planowania budowy?

Zasady sytuowania domu na działce zawiera Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. Przepisy określają odległość budynku od wszystkich granic działki, która wynosi 4 m dla ściany z otworem okiennym i 3 m dla ściany bez otworu.

Jednak istnieją odstępstwa od tych przepisów regulowane lokalnie w miejscowym planie zagospodarowania terenu lub decyzji o warunkach zabudowy. Trzeba się z nimi zapoznać.

Minimalne odległości domu

Okapy, gzymsy, balkony, daszki nad wejściem, galerie, schody, tarasy, pochylnie lub rampy mogą się znajdować w odległości 1,5 od granicy z sąsiadem.

W przypadku ściany z oknami minimalna odległość od działki sąsiada wynosi 4 m. Balkonu na takiej ścianie - 1,5 m.

Minimalna odległość od działki sąsiada ściany bez okien -3 m, a odległość okapu przy takiej ścianie - min. 1,5 m.

Śmietnik: odległość od okien i drzwi - min. 3 m. Od działki sąsiada - min. 2 m.

Szambo: odległość od okien i drzwi - min. 5 m. Od granicy działki i drogi - min. 2 m.

Studnia z woda do spożycia: odległość od szamba - min. 15 m. , od granicy działki - min. 5 m, od przewodów przydomowej oczyszczalni biologicznej - min. 30 m.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie jest najdogodniejsze usytuowanie domu na działce budowlanej? Jakie jest najdogodniejsze usytuowanie domu na działce budowlanej?

Przed zakupem działki budowlanej trzeba wiedzieć, z czym wiąże się usytuowanie danej posesji w stosunku do stron świata. Podpowiadamy, jak najkorzystniej ulokować dom na działce budowlanej!

Jak zbudować dom pasywny? Co to jest dom pasywny?

Dom pasywny to taki, w którym zapotrzebowanie na ciepło nie przekracza 15 kWh/m²/rok, czyli jest niemal dziesięciokrotnie mniejsze niż w standardowych budynkach. W jaki sposób udaje się to...

Jakie dokumenty są potrzebne do budowy domu? Jakie dokumenty są potrzebne do budowy domu?

Wymarzona działka budowlana stała się naszą własnością. Teraz marzymy, aby jak najszybciej rozpoczęła się budowa domu. Niestety, na drodze do celu, czekają nas formalności urzędowe. Jakie dokumenty...

Aktualizacja: 17.04.2018 14:58
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamila Nicpoń, dziewczyna Rafała Maślaka. Kim jest?

Rafał Maślak właśnie wrócił z konkursu Mister International, gdzie zdobył ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.