porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kominek elektryczny. Jak działa i ile prądu zużywa kominek elektryczny?
Kominek elektryczny. Jak działa i ile prądu zużywa kominek elektryczny? Kominek elektryczny wygląda i grzeje jak prawdziwy kominek opalany drewnem, ...
Prawidłowy montaż okien w murze

Montaż okien. Jak zamontować okno w ścianie?

Montaż okien. Jak zamontować okno w ścianie?
Stalowe kotwy przykręca się do muru do wypoziomowaniu ramy i ustabilizowaniu klinami. fot.: Mariusz Bykowski
Montaż okien w ścienie to jedna z ostatnich czynności przed osiągnięciem stanu surowego zamkniętego domu. Okno musi być dobrze połączone z murem dyblami lub kotwami. Błędem jest przekonanie, że będzie mocno tkwić w otworze tylko przyklejone pianą montażową. Podpowiadamy jak zamontować okno w ścianie, w zależności od jej rodzaju.

Miejsce montażu okna w ścienie

Miejsce montażu okna w ścianie zależy od jej rodzaju. W ścianie jednowarstwowej zasadą jest montowanie okna w środku grubości muru. W ścianach dwuwarstwowych, aby zminimalizować występowanie mostków cieplnych (miejsc, przez które ucieka ciepło) okno montuje się przy zewnętrznej krawędzi muru, natomiast w ścianach trójwarstwowych - w płaszczyźnie ocieplenia. Jest to trudniejsze niż bezpośrednie montowanie okna do muru, ale zmniejsza nieco straty ciepła na styku ościeżnicy ze ścianą. Przesunięcie okna w warstwę izolacji powoduje, że trzeba je oprzeć na wysięgnikach i podporach, które muszą być bardzo mocno zamontowane do muru konstrukcyjnego. Mocowania te przenoszą nie tylko ciężar samego okna, ale i poziome siły wiatru działające na okno oraz naprężenia powstające przy otwarciu skrzydła. Sposób osadzenia kotew powinien być dostosowany m.in. do rodzaju muru (w zależności od tego, z jakiego materiału został on zbudowany -  z ceramiki poryzowanej, betonu komórkowego czy np. silikatów).

Czym zamontować okno?

Okna mocuje się do muru specjalnymi łącznikami: ocynkowanymi dyblami lub kotwami, dostarczanymi w komplecie razem z oknem. Kotwy to stalowe płaskowniki. Przykręca się je do ościeżnicy i muru. Dyble z kolei to specjalne kołki rozporowe z metalową tulejką. Służą one do przykręcania ościeżnicy okna bezpośrednio do muru. Używa się ich zwykle do montażu dużych okien.
Przyjmuje się, że kotły lub dyble powinny być zamocowane w odległości 15 cm od narożników i osi słupka okna. Odległość między kolejnymi łącznikami nie powinna przekraczać 60-70 cm w oknach plastikowych oraz 80 cm w przypadku okien drewnianych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak wybrać montażystę okien?

Zakup okien to spory wydatek, warto zatem nie tylko dobrze je wybrać, ale także zatrudnić wyszkoloną ekipę montażystów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając montażystę okien.

Jak poprawnie zamontować okno w ościeżu? PRAKTYCZNE RADY Jak poprawnie zamontować okno w ościeżu? PRAKTYCZNE RADY

Prawidłowo wykonany montaż okna wymaga doboru odpowiednich materiałów oraz poprawnego usytuowania, zamocowania i uszczelnienia okna w ścianie. Dowiedz się jak uniknąć błędów podczas montażu okien...

Jak powinien przebiegać montaż okien? Jak go prawidłowo przeprowadzić? Jak powinien przebiegać montaż okien? Jak go prawidłowo przeprowadzić?

Montaż okien powinien być wykonany ze szczególną starannością, z zachowaniem prawidłowej techniki i kolejności prac. Tylko wówczas zminimalizujesz ryzyko powstania mostków termicznych i strat...

Aktualizacja: 08.10.2012 10:29
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?

Jan Kulczyk nie żyje, jednak jego gigantyczna fortuna ma się ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.