porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czyszczenie komina - jak to się robi i ile razy w roku? Obowiązek dopilnowania, żeby kominy zostały wyczyszczone, spoczywa na właścicielu lub ...
Jaką myjkę ciśnieniową wybrać? Rodzaje myjek ciśnieniowych

Myjki ciśnieniowe - jak działają, czym się różnią?

Coraz częściej właściciele domów jednorodzinnych decydują się na zakup myjki ciśnieniowej. To urządzenie myjące jest bowiem – wbrew utartym stereotypom – potrzebne nie tylko do mycia samochodu. Oto jak działa myjka ciśnieniowa oraz czym różnią się od siebie poszczególne typy.

W domu jednorodzinnym, tak samo jak na działce, domku letniskowym czy nawet w wolno stojącym garażu zawsze trzeba coś umyć. Może to być elewacja po zimie, samochód po jeździe przez bezdroża lub meble ogrodowe przed sezonem. Zamiast męczyć się ręcznie, można skorzystać z pomocy myjki ciśnieniowej.

Myjka ciśnieniowa – na czym polega jej działanie?

Wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące, potocznie zwane myjkami, to urządzenia, które zwiększają wielokrotnie ciśnienie wody. Może ono dochodzić nawet do 15-20 Mpa, podczas gdy woda do podlewania może mieć maksymalnie 0,3-0,5 Mpa. Wysokie ciśnienie wody jest bardzo skutecznym sposobem na usuwanie brudu – zarówno tego świeżego, jak i zastałego - np. z podjazdu z kostki brukowej. Mycie takimi urządzeniami jest szybsze, skuteczniejsze oraz wygodniejsze niż w tradycyjny sposób.

Aby myjka ciśnieniowa działała poprawnie, potrzebne są podłączenia do ujęcia wody (może być za pomocą zwykłego węża ogrodowego) oraz do prądu. W korpusie urządzenia znajduje się pompa, która wytwarza odpowiednie ciśnienie wody. Woda pod zwiększonym ciśnieniem jest doprowadzana do pistoletu natryskowego specjalnym przewodem wysokociśnieniowym. Większość urządzeń przy zastosowaniu dodatkowego filtra i węża zasysającego może pobierać wodę także ze zbiorników, np. stawu, jeziora, beczki czy wiadra. Do wszystkich urządzeń wysokociśnieniowych można zamontować dodatkowe wyposażenie – takie jak lance natryskowe, szczotki i gąbki oraz specjalistyczne detergenty dozowane podczas mycia.

Jak dobrać myjkę ciśnieniową do potrzeb?

Wszystkie urządzenia czyszczące, które wykorzystują wysokie ciśnienie, a które są stosowane w gospodarstwach domowych, można podzielić na trzy klasy. Do pierwszej klasy – podstawowej – zaliczają się urządzenia najprostsze, wytwarzające ciśnienie rzędu 10 MPa (100 barów). Są one przeznaczone do pracy okazjonalnej i nie mają zbyt rozbudowanego wyposażenia dodatkowego. Klasa średnia myjek ciśnieniowych to urządzenia zdecydowanie bardziej zaawansowane, a co za tym idzie wytwarzające większe ciśnienie – między 10 a 13 (MPa). Urządzenia z tej klasy przeznaczone są już do częstego użytku i mają dodatkowe wyposażenie. Ostatnia klasa – wyższa – myjek, to urządzenia, które wytwarzają najwyższe ciśnienie (aż do 20 MPa) i są bogato wyposażone.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak wyczyścić KOSTKĘ BETONOWĄ? Czym usunąć wykwity i plamy z kostki?

Kostka betonowa jest bardzo trwałą nawierzchnią, ale tak jak każda inna wymaga systematycznego czyszczenia i pielęgnacji. Szczególnie po zimie jest bardziej zaniedbana, dlatego potrzebuje kilku...

Aktualizacja: 26.03.2012 15:57
Autor: PRus
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Dzieci Bronisława Komorowskiego – kim są, co robią?
Dzieci Bronisława Komorowskiego – kim są, co robią?

Bronisław Komorowski z dumą powtarza, że ma aż pięcioro dzieci ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.