porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czyszczenie komina - jak to się robi i ile razy w roku? Obowiązek dopilnowania, żeby kominy zostały wyczyszczone, spoczywa na właścicielu lub ...
Jaką myjkę ciśnieniową wybrać? Rodzaje myjek ciśnieniowych

Myjki ciśnieniowe - jak działają, czym się różnią?

Coraz częściej właściciele domów jednorodzinnych decydują się na zakup myjki ciśnieniowej. To urządzenie myjące jest bowiem – wbrew utartym stereotypom – potrzebne nie tylko do mycia samochodu. Oto jak działa myjka ciśnieniowa oraz czym różnią się od siebie poszczególne typy.

W domu jednorodzinnym, tak samo jak na działce, domku letniskowym czy nawet w wolno stojącym garażu zawsze trzeba coś umyć. Może to być elewacja po zimie, samochód po jeździe przez bezdroża lub meble ogrodowe przed sezonem. Zamiast męczyć się ręcznie, można skorzystać z pomocy myjki ciśnieniowej.

Myjka ciśnieniowa – na czym polega jej działanie?

Wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące, potocznie zwane myjkami, to urządzenia, które zwiększają wielokrotnie ciśnienie wody. Może ono dochodzić nawet do 15-20 Mpa, podczas gdy woda do podlewania może mieć maksymalnie 0,3-0,5 Mpa. Wysokie ciśnienie wody jest bardzo skutecznym sposobem na usuwanie brudu – zarówno tego świeżego, jak i zastałego - np. z podjazdu z kostki brukowej. Mycie takimi urządzeniami jest szybsze, skuteczniejsze oraz wygodniejsze niż w tradycyjny sposób.

Aby myjka ciśnieniowa działała poprawnie, potrzebne są podłączenia do ujęcia wody (może być za pomocą zwykłego węża ogrodowego) oraz do prądu. W korpusie urządzenia znajduje się pompa, która wytwarza odpowiednie ciśnienie wody. Woda pod zwiększonym ciśnieniem jest doprowadzana do pistoletu natryskowego specjalnym przewodem wysokociśnieniowym. Większość urządzeń przy zastosowaniu dodatkowego filtra i węża zasysającego może pobierać wodę także ze zbiorników, np. stawu, jeziora, beczki czy wiadra. Do wszystkich urządzeń wysokociśnieniowych można zamontować dodatkowe wyposażenie – takie jak lance natryskowe, szczotki i gąbki oraz specjalistyczne detergenty dozowane podczas mycia.

Jak dobrać myjkę ciśnieniową do potrzeb?

Wszystkie urządzenia czyszczące, które wykorzystują wysokie ciśnienie, a które są stosowane w gospodarstwach domowych, można podzielić na trzy klasy. Do pierwszej klasy – podstawowej – zaliczają się urządzenia najprostsze, wytwarzające ciśnienie rzędu 10 MPa (100 barów). Są one przeznaczone do pracy okazjonalnej i nie mają zbyt rozbudowanego wyposażenia dodatkowego. Klasa średnia myjek ciśnieniowych to urządzenia zdecydowanie bardziej zaawansowane, a co za tym idzie wytwarzające większe ciśnienie – między 10 a 13 (MPa). Urządzenia z tej klasy przeznaczone są już do częstego użytku i mają dodatkowe wyposażenie. Ostatnia klasa – wyższa – myjek, to urządzenia, które wytwarzają najwyższe ciśnienie (aż do 20 MPa) i są bogato wyposażone.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak wyczyścić KOSTKĘ BETONOWĄ? Czym usunąć wykwity i plamy z kostki?

Kostka betonowa jest bardzo trwałą nawierzchnią, ale tak jak każda inna wymaga systematycznego czyszczenia i pielęgnacji. Szczególnie po zimie jest bardziej zaniedbana, dlatego potrzebuje kilku...

Aktualizacja: 26.03.2012 15:57
Autor: PRus
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ojciec Jan Król, prawa ręka ojca Rydzyka. Kim jest? Co robi?

Kim jest ojciec Jan Król, wicedyrektor Radia Maryja i Telewizji ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.