porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak dbać o podłogę lakierowaną, a jak o podłogę olejowaną?
Jak dbać o podłogę lakierowaną, a jak o podłogę olejowaną? Podłogi lakierowane wymagają znacznie mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż podłogi olejowane, ...
Dobry projekt to podstawa

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając projekt domu?

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając projekt domu?

Wybrać dobry projekt to połowa sukcesu. Będziemy to doceniać po wybudowaniu według niego domu i zamieszkaniu w nim.

fot.: Photos.com
Dom musi spełniać nasze oczekiwania. Rozpoczynając jego budowę, trzeba wiedzieć, że dwóch rzeczy nie będziemy mogli zmienić. Jedną z nich jest zakupiona działka, drugą - zrealizowany projekt. Dlatego działka i projekt muszą być wybrane z rozmysłem i pasować do siebie idealnie.

Wybierając projekt domu, trzeba szukać takiego, który jest: dopasowany do działki, łatwy i tani w budowie (a więc także odporny na błędy), energooszczędny, o rozsądnym metrażu, podatny na zmiany, z klarownym podziałem na strefy. Powinien także pasować do krajobrazu i okolicznej zabudowy.

Projekt dopasowany do działki

Działki bywają różne, prostokątne, kwadratowe, wąskie, długie. Różne są także ich wielkości – zazwyczaj na terenach wiejskich lub podmiejskich mamy do czynienia z większymi posesjami niż w mieście. Do tego, czego nie da się zmienić, trzeba się dopasować. Projekt domu dobieramy więc do kształtu i wielkości działki, pamiętając o zachowaniu określonych prawem odległości od jej granic.

Dom łatwy i tani w budowie

W dobie rosnących kosztów warto wybrać taki projekt domu, którego realizacja będzie jak najmniej skomplikowana, czyli również najkrótsza i najtańsza – podobnie jak późniejsze utrzymanie. Takie wymagania spełnia projekt domu o bryle zwartej, z minimalną liczbą detali architektonicznych, przykryty dachem o prostej konstrukcji. Im mniej wszystko skomplikowane, tym mniejsze jest także ryzyko popełnienia błędów przez ekipy wykonawcze.

Projekt o rozsądnym metrażu

Standardowa rodzina 2+2 nie potrzebuje wielkiego domu – zazwyczaj wystarczy jej około 150 m2. Nie należy budować domu o powierzchni np. 300 m2 z myślą o tym, że w przyszłości zamieszkają z nami dorosłe dzieci z rodzinami. Zanim do tego dojdzie, to my będziemy dom ogrzewać i… sprzątać. Środki i siły, które na to zużyjemy lepiej zainwestować inaczej.

Dom energooszczędny

Im projekt domu prostszy, a jego bryła bardziej zwarta, tym większe szanse na to, żeby budynek nie pożerał nadmiaru energii. Coraz więcej projektantów oferuje zresztą projekty domu z możliwością realizacji jako energooszczędne, czyli z odpowiednio dobraną termoizolacją i stolarką.

Projekt podatny na zmiany

Projekt domu powinien być tak przygotowany, by można było go łatwo modyfikować – dotyczy to szczególnie podziału wnętrz. Trzeba bowiem pamiętać, że potrzeby każdej rodziny są inne, a na dodatek zmieniają się one w miarę upływu czasu. Dobrze jeśli projekt umożliwia dostosowanie do tego domu.

Dom z klarownym podziałem wnętrz

Ważne żeby projekt domu charakteryzowała wygodna (bezkolizyjna) komunikacja oraz funkcjonalna strefa gospodarcza (kotłownia, schowki, spiżarnia, garderoby). Korzystnie dla mieszkańców jest, gdy podział na strefy wspólną oraz prywatną jest czytelny, np. na parterze usytuowana jest część dzienna, na poddaszu - nocna. Istotne znaczenie ma także liczba łazienek – dwie to dziś niezbędne minimum.

Projekt pasujący do otoczenia

Warto także dopasować przyszły dom do otoczenia – taki w stylu góralskim kiepsko prezentuje się na nizinach, dworek nie pasuje do zabudowy miejskiej, a bardzo nowoczesna bryła do wiejskiej. Uwzględniajmy to w swoich wyborach.

Projekt dający najniższe koszty

Ukazuje dom o mało skomplikowanej bryle – najlepiej na planie kwadratu lub prostokąta, przykryty dwuspadowym dachem. Parterowy lub z poddaszem użytkowym, które pozwala maksymalnie wykorzystać zwartą bryłę domu. Bez piwnicy i garażu w bryle budynku – koszt ich wybudowania może sięgać 100 tys. zł.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Zbuduj z nami swój dom! Jak wybrać odpowiedni projekt domu?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie jest najdogodniejsze usytuowanie domu na działce budowlanej? Jakie jest najdogodniejsze usytuowanie domu na działce budowlanej?

Przed zakupem działki budowlanej trzeba wiedzieć, z czym wiąże się usytuowanie danej posesji w stosunku do stron świata. Podpowiadamy, jak najkorzystniej ulokować dom na działce budowlanej!

Jak znaleźć dobrego ARCHITEKTA, który zaprojektuje dom twoich marzeń?

Dobry architekt to skarb – jeśli znajdziemy z nim wspólny język, na pewno zaprojektuje nam dom naszych marzeń. Jak jednak znaleźć dobrego architekta?

Projekt gotowy domu jednorodzinnego: ile kosztuje? Od czego zależy cena? Koszty adaptacji projektu

Projekt gotowy domu jednorodzinnego to proste i łatwe rozwiązanie, ale pamiętajmy, że wydatki nie kończą się na tym – dochodzą koszty adaptacji projektu. Na jaki wydatek trzeba się zatem...

Aktualizacja: 17.04.2018 16:41
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Kąkolewski nie żyje. Kim był? [KARIERA, TWÓRCZOŚĆ]

Krzysztof Kąkolewski nie żyje. Wybitny reporter i publicysta był autorem ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.