
-
zobacz więcej
Na co należy zwrócić uwagę, wybierając projekt domu?

Wybrać dobry projekt to połowa sukcesu. Będziemy to doceniać po wybudowaniu według niego domu i zamieszkaniu w nim.
fot.: Photos.com- Jakie koszty towarzyszą budowie domu, w zależności od rodzaju gruntu?
- Kiedy malować sufity i ściany? Wykończenie domu KROK PO KROKU
- Płytki na ścianę do kuchni i łazienki – które wybrać? PORADNIK...
- Jak zaplanować urządzenie garderoby? [SPRAWDZONE RADY]
- Jak położyć panele podłogowe? Montaż paneli KROK po KROKU
- Słońce i upał na poddaszu: jak się przed nimi chronić? AKCESORIA
- Jak dobrze pomalować ściany?
- Dom inteligentny. Co to jest? Galeria.
- Prace ogrodowe w lipcu: pielęgnacja drzew i krzewów owocowych
- Zaplecze gospodarcze w domu: gdzie powinny się znaleźć pomieszczenia...
Wybierając projekt domu, trzeba szukać takiego, który jest: dopasowany do działki, łatwy i tani w budowie (a więc także odporny na błędy), energooszczędny, o rozsądnym metrażu, podatny na zmiany, z klarownym podziałem na strefy. Powinien także pasować do krajobrazu i okolicznej zabudowy.
Projekt dopasowany do działki
Działki bywają różne, prostokątne, kwadratowe, wąskie, długie. Różne są także ich wielkości – zazwyczaj na terenach wiejskich lub podmiejskich mamy do czynienia z większymi posesjami niż w mieście. Do tego, czego nie da się zmienić, trzeba się dopasować. Projekt domu dobieramy więc do kształtu i wielkości działki, pamiętając o zachowaniu określonych prawem odległości od jej granic.
Dom łatwy i tani w budowie
W dobie rosnących kosztów warto wybrać taki projekt domu, którego realizacja będzie jak najmniej skomplikowana, czyli również najkrótsza i najtańsza – podobnie jak późniejsze utrzymanie. Takie wymagania spełnia projekt domu o bryle zwartej, z minimalną liczbą detali architektonicznych, przykryty dachem o prostej konstrukcji. Im mniej wszystko skomplikowane, tym mniejsze jest także ryzyko popełnienia błędów przez ekipy wykonawcze.
Projekt o rozsądnym metrażu
Standardowa rodzina 2+2 nie potrzebuje wielkiego domu – zazwyczaj wystarczy jej około 150 m2. Nie należy budować domu o powierzchni np. 300 m2 z myślą o tym, że w przyszłości zamieszkają z nami dorosłe dzieci z rodzinami. Zanim do tego dojdzie, to my będziemy dom ogrzewać i… sprzątać. Środki i siły, które na to zużyjemy lepiej zainwestować inaczej.
Dom energooszczędny
Im projekt domu prostszy, a jego bryła bardziej zwarta, tym większe szanse na to, żeby budynek nie pożerał nadmiaru energii. Coraz więcej projektantów oferuje zresztą projekty domu z możliwością realizacji jako energooszczędne, czyli z odpowiednio dobraną termoizolacją i stolarką.
Projekt podatny na zmiany
Projekt domu powinien być tak przygotowany, by można było go łatwo modyfikować – dotyczy to szczególnie podziału wnętrz. Trzeba bowiem pamiętać, że potrzeby każdej rodziny są inne, a na dodatek zmieniają się one w miarę upływu czasu. Dobrze jeśli projekt umożliwia dostosowanie do tego domu.
Dom z klarownym podziałem wnętrz
Ważne żeby projekt domu charakteryzowała wygodna (bezkolizyjna) komunikacja oraz funkcjonalna strefa gospodarcza (kotłownia, schowki, spiżarnia, garderoby). Korzystnie dla mieszkańców jest, gdy podział na strefy wspólną oraz prywatną jest czytelny, np. na parterze usytuowana jest część dzienna, na poddaszu - nocna. Istotne znaczenie ma także liczba łazienek – dwie to dziś niezbędne minimum.
Projekt pasujący do otoczenia
Warto także dopasować przyszły dom do otoczenia – taki w stylu góralskim kiepsko prezentuje się na nizinach, dworek nie pasuje do zabudowy miejskiej, a bardzo nowoczesna bryła do wiejskiej. Uwzględniajmy to w swoich wyborach.
Projekt dający najniższe koszty
Ukazuje dom o mało skomplikowanej bryle – najlepiej na planie kwadratu lub prostokąta, przykryty dwuspadowym dachem. Parterowy lub z poddaszem użytkowym, które pozwala maksymalnie wykorzystać zwartą bryłę domu. Bez piwnicy i garażu w bryle budynku – koszt ich wybudowania może sięgać 100 tys. zł.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
>> Zbuduj z nami swój dom! Jak wybrać odpowiedni projekt domu?

Przed zakupem działki budowlanej trzeba wiedzieć, z czym wiąże się usytuowanie danej posesji w stosunku do stron świata. Podpowiadamy, jak najkorzystniej ulokować dom na działce budowlanej!
Dobry architekt to skarb – jeśli znajdziemy z nim wspólny język, na pewno zaprojektuje nam dom naszych marzeń. Jak jednak znaleźć dobrego architekta?
Projekt gotowy domu jednorodzinnego to proste i łatwe rozwiązanie, ale pamiętajmy, że wydatki nie kończą się na tym – dochodzą koszty adaptacji projektu. Na jaki wydatek trzeba się zatem...
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?
Krzysztof Kąkolewski nie żyje. Wybitny reporter i publicysta był autorem ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat