porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zabezpieczyć fundamenty przed zimą? Gdy z jakiegoś powodu musimy przerwać budowę domu wtedy, kiedy ...
Jak zabezpieczyć dom w budowie przed zimą? Jakie jego elementy wymagają szczególnej ochrony?

Na jakim etapie bezpiecznie można przerwać budowę na zimę?

Budowę domu powinno zaczynać się wiosną, bo wtedy są najbardziej sprzyjające warunki atmosferyczne i dom można „dociągnąć” do stanu, w którym jego zabezpieczenie na zimę nie będzie bardziej wymagające i droższe niż budowanie z całym arsenałem środków pozwalających robić to zimą. Na jakim etapie budowy można bezpiecznie przerwać prace na zimę?

Nie jest możliwe wybudowanie domu (w najpopularniejszej u nas technologii tradycyjnej) w ciągu jednego sezonu budowlanego. Na rynku jest co prawda dość dużo produktów umożliwiających prowadzenie prac nawet w temperaturze poniżej zera, ale budowę lepiej doprowadzić do bezpiecznego stanu i przerwać na zimę.

Bezpieczne momenty

  1. Stan zero, w którym masz: ławy i stopy fundamentowe, podłogę na gruncie lub ściany piwnic i strop nad piwnicą. Ściany są ocieplone i pokryte izolacją przeciwwilgociową oraz obsypane ziemią.
  2. Stan surowy otwarty, w którym masz: ściany i kominy, strop nad parterem i schody żelbetowe (jeśli takie były przewidziane), pokryty dach (ewentualnie kryty wstępnie deskami i papą).
  3. Ocieplenie budynku, w którym masz gotowy prawie cały dom. Ale jeśli w trakcie tej pracy, nadejdzie zima, to najlepszy moment przerwania prac jest po ułożeniu warstwy zbrojonej.

Sposoby zabezpieczenia budowy

  1. Stan zero. Podłogę na gruncie lub strop nad piwnicą przykrywa się matami ze słomy lub płytami styropianu i folią budowlaną. Jeżeli dom jest podpiwniczony, okienka piwniczne zabija się deskami lub zabezpiecza folią rozpiętą na drewnianych ramkach. Deskami zabija się też otwór na schody. Na wierzchu folii układa się kamienie, cegły, grunt, piasek lub humus. Będzie to dodatkowa ochrona folii przed poderwaniem przez wiatr i przedziurawieniem.
  2. Stan surowy otwarty. Od zewnątrz otwory okienne i drzwiowe zabija się deskami. W ten sposób zabezpieczamy nie tylko wnętrze domu, ale także ściany w otworach przed zasypaniem śniegiem, zamakaniem i wnikaniem wody w szczeliny muru. Deski w otworach najlepiej przybijać ażurowo, zapewniając w ten sposób cyrkulację powietrza, która przyspieszy wysychanie murów. Zamiast desek można też użyć folii rozpiętej na ramkach, pamiętając, by między ramą a ościeżem zostawić szczelinę.
  3. Ocieplenie budynku. Warstwę zbrojoną trzeba koniecznie pokryć preparatem gruntującym lub podkładem tynkarskim.

Gdy zima nadeszła nie w porę

Dom można również zabezpieczyć na innych etapach budowy. Może się bowiem zdarzyć, że zaskoczy nas zima lub przerosną koszty i z budową trzeba poczekać do wiosny. Gdy masz:

  • ściany parteru bez stropu. Na ich wierzchu trzeba ułożyć maty słomiane i folię lub papę, które warto przycisnąć cegłami lub kamieniami. Można też docisnąć je z obu stron do ściany i przybić deskami. W taki sam sposób trzeba zabezpieczyć parapety;
  •  ściany parteru ze stropem. Wierzch stropu zabezpiecza się w taki sam sposób jak podłogę na gruncie w stanie zero. Pamiętajmy, by otwór na schody na piętro osłonić deskami. Folię na powierzchni stropu układa się na zakład i skleja taśmą oraz przyciska cegłami lub kamieniami. Folię, która zwisa z boków domu przyciska się do ścian deskami i przybija, a wszelkie otwory okienne i drzwiowe zabija deskami - tak jak w stanie surowym otwartym.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną, remontową? Czy TANIO znaczy ŹLE? Praktyczne wskazówki Jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną, remontową? Czy TANIO znaczy ŹLE? Praktyczne wskazówki

W dzisiejszych czasach trudno o profesjonalną i jednocześnie tanią ekipę budowlaną lub remontową. Szukając dobrego wykonawcy, łatwo dać się zwieść pozorom i dokonać błędnego wyboru. Oto kilka...

Zbuduj z nami swój dom! Jak wybrać odpowiedni projekt domu? Zbuduj z nami swój dom! Jak wybrać odpowiedni projekt domu?

Wybór projektu domu to jedna z ważniejszych decyzji w życiu jego przyszłych mieszkańców. Różnorodność dostępnych projektów pozwala na dopasowanie domu do naszych potrzeb. Aby jednak dobrze wybrać,...

NIETYPOWE OKNA Portfenetry - co to za okna, czy sięgają od podłogi do sufitu?

Choć nazwa brzmi poważnie, tego typu okna kojarzą niemal wszyscy. Nic dziwnego. Portfenetry, bo o nich mowa, spotkać można niemal na każdym kroku. Zobacz, cóż to takiego?

Aktualizacja: 28.12.2014 00:47
Autor: Kadłubek
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Borys Budka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Borys Budka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Kim jest Borys Budka, który ma zastąpić Cezarego Grabarczyka w ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.