porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
BUDOWA GARAŻU. Jak dobrze zbudować garaż?
BUDOWA GARAŻU. Jak dobrze zbudować garaż? Komfortowy garaż to taki, z którego nie tylko będziemy wygodnie ...
Sprawdzone sposoby obudowy wanny narożnej

OBUDOWA WANNY. Jak obudować wannę NAROŻNĄ?

OBUDOWA WANNY. Jak obudować wannę NAROŻNĄ?
Do wanny narożnej możemy dokupić zwykle gotową obudowę. Jeśli zależy nam jednak na bardziej efektownym wykończeniu, obudowę warto wykonać samodzielnie. fot.: Konrad Kalbarczyk
Wanny narożne są chętnie wybierane, bo są wygodne i pozwalają na atrakcyjną aranżację łazienki i maksymalne wykorzystanie jej przestrzeni. Do wyboru mamy kilka sposobów obudowania wanny narożnej. Zobacz, jakich.

Wykonanie obudowy wanny nie jest trudne, o ile ma prosty kształt. Nieco problemów może pojawić się, gdy nasza wanna jest zaokrąglona.

Z czego wykonać konstrukcję obudowy wanny?

Konstrukcję obudowy wanny można wykonać z bloczków z betonu komórkowego. To materiał lekki i łatwy w obróbce, a dostępność elementów o różnych wymiarach pozwala bez problemów uzyskać wymagany kształt obudowy. Aby uzyskać obudowę o zaokrąglonych kształtach, wystarczy odpowiednio przyciąć i zeszlifować bloczki.

Konstrukcję obudowy wanny może też stanowić stelaż z profili stalowych – poziomych i pionowych ustawionych co 30-40 cm (w miejscu zaokrąglenia gęściej), który wykańcza się wodoodpornymi (zielonymi) płytami gipsowo-kartonowymi albo gipsowo-włóknowymi.

Jeśli wanna ma być owalna, trzeba zastosować płyty elastyczne, albo zwykłe wygięte na mokro. Styki płyt użytych do obudowy muszą znaleźć się w miejscu mocowania profili pionowych. Aby uzyskać gładką powierzchnię, wypełnia się je masą szpachlową wzmocnioną siatką zbrojącą i zaciera.

Gotowe obudowy

Jest jeszcze jeden sposób na obudowanie wanny – gotowa obudowa. Jej montaż sprawi najmniej kłopotu, a dodatkową zaletą jest to, że bez najmniejszego kłopotu można ją zdemontować z wanny. Kształt i kolor gotowej obudowy są idealnie dopasowane do wybranej przez nas wanny. Gotowa obudowa wanny może być wykonana – podobnie jak wanna – z  białego akrylu. Ale w ofercie producentów są też obudowy w innych kolorach lub innym – bardziej ozdobnym wykończeniu.

Czym wykończyć obudowę?

Konstrukcję obudowy wanny z bloczków lub płyt zamocowanych na profilach można wykończyć płytkami lub ozdobnym tynkiem strukturalnym – wedle uznania. Wannę o zaokrąglonych kształtach można wprawdzie obudować płytkami dowolnego formatu, ale trzeba liczyć się z koniecznością ich przycinania na łuku. Lepiej więc wybrać małe płytki lub mozaikę.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Renowacja wanny metodą WANNA W WANNIE. Jak odnowić wannę bez rujnowania łazienki?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym obudować, jak obmurować wannę? Dlaczego zamiast gotowej obudowy warto wybrać ściankę? Czym obudować, jak obmurować wannę? Dlaczego zamiast gotowej obudowy warto wybrać ściankę?

Choć do wielu wanien można dokupić gotowe obudowy, to wiele osób decyduje się na obmurowanie wanny, bo nie jest to trudne, a potem można ją ciekawie wykończyć. Mówimy, jak obmurować wannę.

Obudowa wanny. Jakimi płytami obudować wannę? Obudowa wanny. Jakimi płytami obudować wannę?

Jeśli wanna ma być obłożona płytkami ceramicznymi, trzeba im przygotować odpowiednie podłoże. Ważna jest zatem odpowiednia obudowa wanny. Wanny nie trzeba obmurowywać. Wystarczy lekka obudowa z płyt...

ARANŻACJA ŁAZIENKI. Jak OBUDOWAĆ WANNĘ NAROŻNĄ? ARANŻACJA ŁAZIENKI. Jak OBUDOWAĆ WANNĘ NAROŻNĄ?

Wybierając wannę, kierujemy się przede wszystkim wygodą i tym, czy będzie pasowała do wystroju naszej łazienki. Następnym krokiem jest obudowa wanny. W zależności od indywidualnych preferencji...

Aktualizacja: 13.10.2012 12:49
Autor: AK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Anna Ilczuk może wystąpić w "Tańcu z gwiazdami"! Zobaczcie, kim ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.