porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
System ociepleń BSO - jakie materiały do ocieplenia ścian powinien zawierać? System ociepleń BSO to zestaw dobrze dopasowanych do siebie produktów ...
Jak ocieplić balkon i cokół? Tajniki ocieplenia domu.

Ocieplenie balkonu i cokołu. Jak ocieplić trudne miejsca budynku?

Jak ocieplić balkon i cokół? Decydując się na ocieplenie domu metodą lekką mokrą, chcesz uzyskać jak najlepszą izolacyjność termiczną i trwałe, ładne elewacje. Często jednak nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele będzie zależało od poprawnego ułożenia systemu w takich miejscach, jak cokoły, narożniki ścian lub balkony.

Ocieplenie cokołów

Cokół to ta część ściany fundamentowej lub piwnicznej, która wystaje ponad poziom gruntu. Wraz z resztą fundamentu jest przeważnie ocieplona. Sam cokół jest ponadto wykończony podobnie jak ściana, czyli ma zrobioną warstwę zbrojoną na ociepleniu i tynk. Na cokołach stosuje się przeważnie cienkowarstwowy tynk mozaikowy, nieco bardziej odporny na uszkodzenia niż tynki stosowane na pozostałych murach. Ocieplenie cokołu i ścian ponad nim powinno być ułożone prawie w jednej linii. Na styku obu ociepleń trzeba umieścić materiał uszczelniający, na przykład impregnowaną, rozprężną taśmę poliuretanową, aby zapobiec pojawieniu się mostka termicznego.

Narożniki ścian

Zewnętrzne naroża ścian, przede wszystkim na wysokości parteru, są bardzo narażone na uszkodzenia. Łatwo jest bowiem o taki narożnik zawadzić, przechodząc obok niego. W efekcie może dojść do uszkodzenia tynku lub nawet warstwy ociepleniowej. Aby zminimalizować takie ryzyko, naroża wzmacnia się dodatkową warstwą siatki zbrojonej, siatką pancerną lub siatką w zestawieniu ze specjalnymi listwami narożnymi. W strefie narożnikowej ocieplenie mocuje się większą liczbą kołków niż na pozostałych fragmentach ściany. Tak więc, jeśli przykładowo płyty mocujemy 4 kołkami na 1 m2, to przy narożach ich liczbę zwiększa się dodatkowo o 3, czyli będzie ich 7 sztuk na 1m2.

Ocieplenie balkonu

Balkon to wyjątkowo niewdzięczny element budynku, z tego względu, że bardzo trudno poprawnie go ocieplić. Aby nie stanowił mostka termicznego musi być z każdej strony otulony materiałem termoizolacyjnym. Ta sama zasada dotyczy logii. Z ocieplenia balkonu zrezygnować można jedynie pod takim warunkiem, że płyta balkonu jest odgrodzona od płyty stropu specjalną wkładką termoizolacyjną.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak ocieplić stary dom i zachować jego ładny wygląd? Jak ocieplić stary dom i zachować jego ładny wygląd?

Zanim docieplisz dom zamów projekt ocieplenia, inaczej dom może po ociepleniu przypominać bezkształtną bryłę z dziwnymi detalami.

Czy warto docieplać ściany domów? ANALIZA: WADY i ZALETY Czy warto docieplać ściany domów? ANALIZA: WADY i ZALETY

Po ilu latach zwróci się ocieplenie ścian? Zobacz, jaką symulację przeprowadzili specjaliści z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska. Wniosek jest przede wszystkim jeden – im droższe paliwo, tym...

Jak bardzo ocieplać dom? Kiedy się to opłaca, a kiedy przestaje? Jak bardzo ocieplać dom? Kiedy się to opłaca, a kiedy przestaje?

Praktycy radzą ocieplać dom materiałem izolacyjnym (wełną mineralną lub styropianem) o łącznej grubości 14-18 cm. Taka warstwa jest ich zdaniem opłacalna. Prawdziwe zyski z termomodernizacji...

Aktualizacja: 18.03.2013 15:34
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
PAWEŁ PAWLIKOWSKI: kim jest reżyser filmu „Ida”?
PAWEŁ PAWLIKOWSKI: kim jest reżyser filmu „Ida”?

Paweł Pawlikowski urodził się w Polsce, ale jako 14-latek wyjechał ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.