porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wełna mineralna. Wełna szklana a wełna skalna – czym się różnią?
Wełna mineralna. Wełna szklana a wełna skalna – czym się różnią? Często wełnę mineralną traktuje się jako jeden i ten sam ...
Izolacje z agregatu

Ocieplenie domu metodą natryskową. Czym i jak to się robi?

Ocieplenie domu metodą natryskową. Czym i jak to się robi?

Piana poliuretanowa jest lepka i dobrze łączy się z podłożem.

fot.: BASF
Obok płyt i mat izolacyjnych do ociepleń stosowane są również produkty natryskiwane i nadmuchiwane. To masy, włókna lub granulaty aplikowane zazwyczaj specjalnymi agregatami, co wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy wykonawczej.

Metodą natryskową można właściwie ocieplić wszystkie wymagające tego elementy domu. Zazwyczaj jednak podobne rozwiązania znajdują zastosowanie przy izolacji pustych przestrzeni o utrudnionym dostępie – przestrzeni wentylowanych stropodachu wentylowanego, stropów poddaszy nieużytkowych, ścian szkieletowych czy starych ścian trójwarstwowych, gdzie między obydwoma murami jest tylko pustka powietrzna.

Czym i jak ocieplić dom metodą natryskową?

Do izolacji natryskowej lub nadmuchowej wykorzystywane są:

Granulat styropianowy – styropianowe kulki dobrze i szczelnie wypełniają puste przestrzenie. Są lekkie, więc nie obciążą zanadto starych konstrukcji – na przykład drewnianych stropów, stropodachów wentylowanych.

Granulat wełniany – to strzępki impregnowanej wełny mineralnej połączone specjalnym lepiszczem. Służą do ocieplania stropodachów wentylowanych, stropów na poddaszach nieużytkowych, stropów drewnianych. Wypełnia się nimi także puste przestrzenie w ścianach trójwarstwowych.

Włókna celulozowe – to produkt powstający z przerobu makulatury. Zlepione włókna natryskiwane są głównie między elementy szkieletów drewnianych. Metodą taka warto również ocieplać stropodachy wentylowane, drewniane stropy belkowe lub stropy na poddaszach nieużytkowych.

Poliuretan – poliuretanowa, półpłynna masa wytwarzana jest przez mobilną maszynę z agregatem. Strumień izolacji wydobywa się z dyszy wieńczącej długi przewód. Lepka substancja dobrze pokrywa izolowane powierzchnie. Najczęściej ociepla się tą metodą dachy płaskie. Po pomalowaniu odpowiednim lakierem zastępują wówczas również pokrycie i hydroizolację. Piana poliuretanowa dobrze sprawdzi się przy wypełnianiu pustych przestrzeni, na przykład w starych ścianach trójwarstwowych. Niektóre natryskowe piany poliuretanowe potrafią po nałożeniu na powierzchnię zwiększyć swą objętość 120 razy. Jedne piany są całkiem paroszczelne inne (otwartokomórkowe) zapewniają paroprzepuszczalność (piany otwartokomórkowe). Pianami otwartokomórkowymi nie da się ocieplać dachów płaskich, ale doskonale nadają się do izolacji pustych przestrzeni między elementami konstrukcji drewnianych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak ocieplić taras nad pomieszczeniem ogrzewanym? [SPRAWDZONE RADY] Jak ocieplić taras nad pomieszczeniem ogrzewanym? [SPRAWDZONE RADY]

Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym zawsze musi być starannie ocieplony. Dzięki temu ciepło nie będzie uciekało z wnętrza domu, a nawierzchnia tarasu będzie miała większa trwałość.

Jak ocieplić podłogę na gruncie?

Podłoga na gruncie to podłoga pomieszczeń parteru, gdy brak podpiwniczenia lub podłoga w piwnicach. Powinna zostać ocieplona na całej powierzchni, w przeciwnym razie będzie przez nią uciekać ciepło z...

Czy można pogrubić istniejące ocieplenie ścian?

Gdy dom wymaga docieplenia inwestorzy zastanawiają się, czy trzeba rezygnować z tej warstwy termoizolacyjnej, która jest już na ścianach. jej usuwanie jest kłopotliwe, a i szkoda wydanych wcześniej...

Aktualizacja: 28.05.2015 12:42
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest chłopak Kingi Dudy? Co o nim wiemy?

O Kindze Dudzie mówią teraz wszyscy! Piękna krakowianka wzbudza podziw ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.