porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak podłączyć grzejnik do układu centralnego ogrzewania?
Jak podłączyć grzejnik do układu centralnego ogrzewania? Podłączenie grzejników do układu c.o. nie wydaje się zbyt skomplikowane. ...
Zapowietrzona kanalizacja - co robić? Jak odpowietrzyć kanalizację?

Odpowietrzanie pionu kanalizacyjnego. Jak to zrobić?

Kłopoty z instalacją kanalizacyjną mogą wynikać z niewłaściwego odpowietrzania i napowietrzania pionów kanalizacyjnych. Jakie są zasady wykonania wentylacji instalacji kanalizacyjnej?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacji i jej głośne działanie, to efekt wysysania wody z zamknięć wodnych, czyli tak zwanych syfonów. Ma to miejsce, gdy spływające ścieki wytwarzają w rurach podciśnienie. Przyczyną może być zbyt mała średnica rur odpływowych, ale często jest nią niewłaściwe napowietrzanie instalacji.

Zgodnie z zasadami prawidłowego wykonania instalacji kanalizacyjnej na szczycie każdego pionu powinna się znaleźć wywiewka kanalizacyjna umożliwiająca napływ lub odpływ powietrza. Gdy z jakichś powodów jest to trudne do wykonania, możliwe jest połączenie kilku pionów jedną wspólną rurą wentylacyjną wyprowadzoną nad dach i zakończoną wywiewką.

Inne dopuszczalne rozwiązanie, to zamontowanie rury wentylacyjnej tylko na najdalszym pionie i zakończenie pozostałych znajdujących się w tej samej instalacji specjalnymi zaworami napowietrzającymi umieszczonymi w budynku. W ten sposób można wentylować grupę maksymalnie pięciu pionów. Nie można zastąpić wszystkich wywiewek zaworami napowietrzającymi, bo umożliwiają one przepływ powietrza tylko do wewnątrz, a w wyniku gnicia ścieków w kanalizacji powstaje gaz, który musi być usuwany do atmosfery.

Oprócz wentylacji pionów w instalacji kanalizacyjnej należy zapewnić także wentylację długich podejść kanalizacyjnych. Rurę wentylacyjną z wywiewką lub zawór napowietrzający na podejściu należy zastosować, gdy jego długość przekracza 1 m w przypadku podłączenia do niego miski ustępowej, bądź 3 m gdy obsługuje sanitariaty innego rodzaju.

Dodatkowa wentylacja jest też potrzebna, gdy różnica wysokości między odpływem miski ustępowej a podłączeniem jej podejścia do pionu przekracza 3 m. Wywiewka lub zawór napowietrzający na długim podejściu nie są potrzebne, gdy jest ono wykonane z rury o zwiększonej średnicy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak głęboko zakopać rury?

Przyłącze kanalizacyjne musi być zakopane dość głęboko w ziemi. Ten wymóg często przysparza problemów i bywa ignorowany, co może być powodem przykrych konsekwencji podczas użytkowania instalacji...

Jak się łączy rury kanalizacyjne? [SPRAWDZONE RADY] Jak się łączy rury kanalizacyjne? [SPRAWDZONE RADY]

Instalacja kanalizacyjna jest jednym z prostszych domowych systemów, który z powodzeniem można wykonać bez pomocy fachowca. Podstawa to prawidłowe połączenie rur.

Jakie rury kanalizacyjne? [SPRAWDZONE RADY] Jakie rury kanalizacyjne? [SPRAWDZONE RADY]

Z jakich materiałów są robione rury kanalizacyjne? Do jakich zastosowań są przeznaczone rury z poszczególnych materiałów? Omawiamy rury z polipropylenu, polietylenu, polichlorku winylu i żywicy...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:37
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sławek Uniatowski – kim jest? KARIERA, RODZINA
Sławek Uniatowski – kim jest? KARIERA, RODZINA

Kim jest Sławek Uniatowski? Co osiągnął? Co robi dziś – dekadę ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.