porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zbudować dom w ciągu jednego roku? Czy to możliwe?
Jak zbudować dom w ciągu jednego roku? Czy to możliwe? Możliwe. Nowy dom może być gotowy do zamieszkania nawet po ...
Czym zabezpieczyć taras drewniany, meble ogrodowe czy podłogę drewnianą?

OLEJOWANIE DREWNA. Czy konserwacja drewna za pomocą oleju jest skuteczna?

Olejowanie drewna to jedna z metod konserwacji podłóg drewnianych, mebli ogrodowych, tarasu czy drewnianego ogrodzenia. Zaletą tej metody jest możliwość stosowania jej zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Stosowane oleje do drewna są ekologiczne, prawie bezwonne i przyjazne dla środowiska.

Olejowanie drewna – zalety konserwacji drewna

Olej do drewna wnika w strukturę malowanej powierzchni, nie zatyka jej porów, co powoduje, że drewno oddycha. Właściwość ta jest ważna, szczególnie w warunkach powtarzającej się wilgotności. Zaolejowane drewno jest zabezpieczone dogłębnie przed pleśnią i grzybami. Szczególnie, olejowanie polecane jest do konserwacji mebli ogrodowych, czy tarasów drewnianych, które narażone są na wilgoć, słońce, deszcz czy wiatr. Pomalowane olejem drewno jest również chronione przed działaniem promieniowania UV oraz mikroorganizmami.

Konserwacja drewna olejem ma również duży wpływ na mniejszą śliskość powierzchni zaolejowanej. Dzięki zachowaniu naturalnej struktury drewna, jego wierzchnia warstwa jest lekko szorstka i tym samym chroni nas przed poślizgiem.

Zaolejowana powierzchnia nie łuszczy się, przyciąga mniej kurzu i nie elektryzuje się, a drewno zabezpieczone olejem jest przyjemne w dotyku.

Renowacja drewna – to proste

Aby odnowić całą powierzchnię drewnianą trzeba tylko pomalować ją kolejną warstwą oleju. Ważne przy tej metodzie jest to, że nie wymaga ona szlifowania, cyklinowania. Pomalowany olejem taras drewniany, meble, podłogi możemy też bardzo łatwo poddać miejscowej renowacji. Czas schnięcia, zużycie oraz liczba warstw położonego oleju są zależne od rodzaju zastosowanego drewna.

Ważne:

  • Oleju nie można nakładać na powierzchnie, które były wcześniej lakierowane lub woskowane.
  • Przed olejowaniem drewno powinno się najpierw zaimpregnować środkiem biobójczym. Po wyschnięciu impregnatu, można rozpocząć olejowanie.

Drewno zabezpieczone olejem sprawia, że jego powierzchnia zachowuje piękny, naturalny wygląd i barwę, a słoje są bardziej wyeksponowane. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak stosować olej do drewna? [KROK po KROKU] Jak stosować olej do drewna? [KROK po KROKU]

Jak olejować drewno? Olej jest dobrym sposobem na skuteczne zabezpieczenia drewna, a jednocześnie zapewnia drewnianym powierzchniom ładny wygląd, eksponując jego naturalne cechy. Jak jednak stosować...

Jak sposób zabezpieczenia drewna elewacyjnego wpływa na jego wygląd?

Zabezpieczając drewno na elewacji można ożywić jego barwę, podkreślić usłojenie albo zdecydowanie zmienić kolor.

PANELE DREWNIANE – jak długo wytrzyma taka podłoga? Jak ją konserwować? PANELE DREWNIANE – jak długo wytrzyma taka podłoga? Jak ją konserwować?

O trwałości podłogi z paneli drewnianych decyduje przede wszystkim gatunek drewna. Dlatego dużym powodzeniem cieszą się podłogi z twardych gatunków, na przykład dębu czy jesionu, oraz drewna...

Aktualizacja: 11.08.2012 11:06
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Robert Leszczyński nie żyje. Kim był? [KARIERA, RODZINA]
Robert Leszczyński nie żyje. Kim był? [KARIERA, RODZINA]

Robert Leszczyński nie żyje - ta wiadomość zasmuciła wiele osób nie ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.