porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak wybrać klinkier na elewację? [SPRAWDZONE RADY]
Jak wybrać klinkier na elewację? [SPRAWDZONE RADY] Klinkierowe elewacje wyglądają efektownie i są bardzo praktyczne – nie ...
Co można zmienić w projekcie gotowym domu?

Projekt gotowy domu - jakie zmiany w projekcie są uzasadnione?

Nie warto zmieniać projektu gotowego. Jak sama nazwa mówi, taki projekt jest dziełem zamkniętym. A jednak są zmiany uzasadnione, a nawet wskazane – które możesz zlecić jako inwestor. Przeczytaj, jakie...

Są zmiany, które inwestor może zrobić w projekcie gotowym - po to, by dom był bardziej dopasowany do działki i wygodniejszy:

  • Do najczęstszych należą zmiany wewnątrz domu. Dopasowanie układu pomieszczeń do potrzeb mieszkańców, takie jak otwarcie kuchni na salon, powiększenie pomieszczeń gospodarczych czy łączenie pokoi.
  • Dodanie piwnicy. Właściciele domu chcą mieć dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. Inny powód to działka na zboczu – jeśli spadek terenu na długości 10 m jest większy niż metr, za podpiwniczeniem, choćby od strony spadku, przemawia rachunek ekonomiczny. Wybudowanie podłogi na gruncie byłoby kosztowne i trudne technicznie.
  • Niewielka zmiana kąta nachylenia połaci dachu. Często ta zmiana wynika z zapisów w planach miejscowych. Na przykład na rozległym terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej dachy mogą mieć od 37 do 45°. Niewielkie zmiany (do 5°) nie wpływają negatywnie na wygląd domu.
  • Zmiany technologii wykonania elementów budynku. Niektóre materiały są bardziej popularne na danym terenie albo można je kupić taniej. Przyzwolenie nie jest bezwarunkowe. Zmiana ściany jednowarstwowej na dwu- lub trójwarstwową (i odwrotnie) wymaga przeprojektowania konstrukcji domu.
  • Zmiana kolorystyki budynku oraz zastosowanie na elewacji materiałów i detali zgodnych z miejscową tradycją. Do tego architekci wręcz namawiają!
  • Poszerzenie garażu. Jeśli garaż jest doklejony do bryły budynku, można bez ingerencji w konstrukcję części mieszkalnej zmienić garaż z jedno na dwustanowiskowy.
  • Dopasowanie otworów okiennych do warunków widokowych działki. Jeśli dom stoi w pięknym miejscu, koniecznie trzeba zadbać o to, by duże okna wychodziły na te piękności. Ściana bez okna byłaby błędem.

>>> Jakich zmian w projekcie gotowym nie warto robić? [SPRAWDŹ]

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak rozplanować pomieszczenia w domu na działce z wjazdem od południa? Jak rozplanować pomieszczenia w domu na działce z wjazdem od południa?

Położenie działki względem drogi dojazdowej jest bardzo istotnym czynnikiem, który trzeba wziąć od uwagę przed wyborem projektu gotowego.

BUDOWA DOMU. Jak wybierać projekt gotowy? [3 ZASADY] BUDOWA DOMU. Jak wybierać projekt gotowy? [3 ZASADY]

Doświadczenie uczy, że projekt gotowy należy wybierać, zwracając uwagę kolejno na trzy ważne kwestie. Jakie?

Projekt gotowy domu z katalogu - jakich zmian w projekcie nie warto robić?

Skoro projekt jest gotowy, to go nie zmieniaj! Adaptacja projektu z dużymi zmianami będzie kosztować tyle, co nowy projekt indywidualny. Zbyt radykalne zmiany prowadzą też do poważnych błędów.

Aktualizacja: 09.03.2014 22:31
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Viola Piekut - kim jest? [KARIERA,RODZINA]

Viola Piekut podbiła polski świat mody projektami kreacji przeznaczonych zarówno ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.