porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak wybrać klinkier na elewację? [SPRAWDZONE RADY]
Jak wybrać klinkier na elewację? [SPRAWDZONE RADY] Klinkierowe elewacje wyglądają efektownie i są bardzo praktyczne – nie ...
Co można zmienić w projekcie gotowym domu?

Projekt gotowy domu - jakie zmiany w projekcie są uzasadnione?

Nie warto zmieniać projektu gotowego. Jak sama nazwa mówi, taki projekt jest dziełem zamkniętym. A jednak są zmiany uzasadnione, a nawet wskazane – które możesz zlecić jako inwestor. Przeczytaj, jakie...

Są zmiany, które inwestor może zrobić w projekcie gotowym - po to, by dom był bardziej dopasowany do działki i wygodniejszy:

  • Do najczęstszych należą zmiany wewnątrz domu. Dopasowanie układu pomieszczeń do potrzeb mieszkańców, takie jak otwarcie kuchni na salon, powiększenie pomieszczeń gospodarczych czy łączenie pokoi.
  • Dodanie piwnicy. Właściciele domu chcą mieć dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. Inny powód to działka na zboczu – jeśli spadek terenu na długości 10 m jest większy niż metr, za podpiwniczeniem, choćby od strony spadku, przemawia rachunek ekonomiczny. Wybudowanie podłogi na gruncie byłoby kosztowne i trudne technicznie.
  • Niewielka zmiana kąta nachylenia połaci dachu. Często ta zmiana wynika z zapisów w planach miejscowych. Na przykład na rozległym terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej dachy mogą mieć od 37 do 45°. Niewielkie zmiany (do 5°) nie wpływają negatywnie na wygląd domu.
  • Zmiany technologii wykonania elementów budynku. Niektóre materiały są bardziej popularne na danym terenie albo można je kupić taniej. Przyzwolenie nie jest bezwarunkowe. Zmiana ściany jednowarstwowej na dwu- lub trójwarstwową (i odwrotnie) wymaga przeprojektowania konstrukcji domu.
  • Zmiana kolorystyki budynku oraz zastosowanie na elewacji materiałów i detali zgodnych z miejscową tradycją. Do tego architekci wręcz namawiają!
  • Poszerzenie garażu. Jeśli garaż jest doklejony do bryły budynku, można bez ingerencji w konstrukcję części mieszkalnej zmienić garaż z jedno na dwustanowiskowy.
  • Dopasowanie otworów okiennych do warunków widokowych działki. Jeśli dom stoi w pięknym miejscu, koniecznie trzeba zadbać o to, by duże okna wychodziły na te piękności. Ściana bez okna byłaby błędem.

>>> Jakich zmian w projekcie gotowym nie warto robić? [SPRAWDŹ]

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak rozplanować pomieszczenia w domu na działce z wjazdem od południa? Jak rozplanować pomieszczenia w domu na działce z wjazdem od południa?

Położenie działki względem drogi dojazdowej jest bardzo istotnym czynnikiem, który trzeba wziąć od uwagę przed wyborem projektu gotowego.

BUDOWA DOMU. Jak wybierać projekt gotowy? [3 ZASADY] BUDOWA DOMU. Jak wybierać projekt gotowy? [3 ZASADY]

Doświadczenie uczy, że projekt gotowy należy wybierać, zwracając uwagę kolejno na trzy ważne kwestie. Jakie?

Projekt gotowy domu z katalogu - jakich zmian w projekcie nie warto robić?

Skoro projekt jest gotowy, to go nie zmieniaj! Adaptacja projektu z dużymi zmianami będzie kosztować tyle, co nowy projekt indywidualny. Zbyt radykalne zmiany prowadzą też do poważnych błędów.

Aktualizacja: 09.03.2014 22:31
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ks. Michał Janocha, nowy warszawski biskup pomocniczy. Kim jest?
Ks. Michał Janocha, nowy warszawski biskup pomocniczy. Kim jest?

Ksiądz profesor Michał Janocha to nowy biskup pomocniczy w Warszawie ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.