porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak wykorzystać stelaże instalacyjne do aranżacji łazienki?
Jak wykorzystać stelaże instalacyjne do aranżacji łazienki? W dużych łazienkach można sobie pozwolić na wiele swobody w ...
Adaptacja projektu obowiązkowa i indywidualna - jaki jest ich zakres?

Projekty domów. Na czym polega adaptacja projektu gotowego?

Projekty domów. Na czym polega adaptacja projektu gotowego?
Adaptacja projektu, rzut parteru fot.: Monika Dąbrowska
Masz już działkę? Kupiłeś gotowy projekt domu i nie wiesz co dalej? Kolejnym krokiem jest adaptacja projektu, która jest konieczna do uzyskania pozwolenia na budowę. Polega ona na dostosowaniu projektu do wymogów prawa budowlanego oraz do indywidualnych potrzeb inwestorów.

Pierwsza sprawa to znalezienie projektanta, który podejmie się adaptacji projektu. Osoba taka musi mieć odpowiednie uprawnienia do projektowania oraz być członkiem Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa. Takiego specjalistę najłatwiej jest znaleźć w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy (Wydział Budownictwa).

Proces adaptacji projektu gotowego można podzielić na dwie części – obowiązkową i indywidualną.

Adaptacja projektu - część obowiązkowa

Część obowiązkowa adaptacji obejmuje:

1. Dostosowanie zakupionego projektu gotowego do ustanowionych przez gminę warunków zabudowy. Inwestor, w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, musi uzyskać z Urzędu Miasta lub Gminy decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Gdy dla danego obszaru (działki) istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, inwestor jest zobowiązany do uzyskania z niego wypisu i wyrysu.

2. Dostosowanie projektu gotowego do obciążeń konstrukcyjnych i warunków gruntowych. Projektant musi między innymi dobrać odpowiedni rodzaj fundamentów i ich izolację do panujących warunków gruntowych. Każdorazowo musi też dokonać obliczeń konstrukcji budynku z uwzględnieniem jego usytuowania, np. ze względu na strefy wiatrowe. Dostosowuje również instalacje wewnętrzne i przyłącza do miejscowych warunków na podstawie umów zawartych z dostawcami mediów.

3. Sporządzenie projektu zagospodarowania przestrzennego. Projektant musi sporządzić projekt działki inwestora, czyli na mapie geodezyjnej do celów projektowych nanosi projektowany budynek z uwzględnieniem wszelkich wymaganych odległości. Wrysowuje również inne elementy infrastruktury działki, takie jak projektowany śmietnik, wjazd na działkę, szambo lub oczyszczalnię ścieków.

4. Pomoc w uzyskaniu wszelkich dokumentów wymaganych Prawem budowlanym do uzyskania pozwolenia na budowę.

5. Przejęcie przez osobę adaptującą projekt funkcji głównego projektanta budynku.

Adaptacja projektu - część indywidualna

Część indywidualna adaptacji projektu zależy natomiast wyłącznie od inwestora, gdyż polega na dostosowaniu domu do jego potrzeb. Najczęściej podczas zakupu projektu gotowego inwestor otrzymuje odgórną pisemną zgodę autora projektu na dokonywanie niektórych zmian. Zakres pozwolenia jest kwestią indywidualną, często obejmuje możliwość zmiany materiałów, technologii budowy, możliwość przeprojektowania otworów okiennych i drzwiowych oraz przestawiania niektórych ścian.

Zatem inwestor przed zleceniem adaptacji projektu gotowego powinien się dobrze zastanowić nad swoimi potrzebami, gdyż jest to najlepszy moment na wprowadzanie w domu udogodnień, dzięki którym stanie się on ładny, wygodny i funkcjonalny. Warto zastanowić się nad usytuowaniem ścian działowych, wielkością pomieszczeń, wielkością i rozmieszczeniem okien, budową kominka, kształtem tarasu, możliwością dodatkowego zadaszenia itp. To wszystko jest możliwe do zrealizowania w uzgodnieniu z projektantem.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie jest najdogodniejsze usytuowanie domu na działce budowlanej? Jakie jest najdogodniejsze usytuowanie domu na działce budowlanej?

Przed zakupem działki budowlanej trzeba wiedzieć, z czym wiąże się usytuowanie danej posesji w stosunku do stron świata. Podpowiadamy, jak najkorzystniej ulokować dom na działce budowlanej!

Jak pracuje architekt, który ma zaprojektować nasz dom? Jak pracuje architekt, który ma zaprojektować nasz dom?

Klient przychodzi do architekta i musi wiedzieć, za ile chce zbudować dom. Architekt zaś ma tak sondować klienta, by wiedzieć, jaki dom będzie optymalny i najlepszy. I taki dom zaprojektować. Proste,...

Jak znaleźć dobrego ARCHITEKTA, który zaprojektuje dom twoich marzeń?

Dobry architekt to skarb – jeśli znajdziemy z nim wspólny język, na pewno zaprojektuje nam dom naszych marzeń. Jak jednak znaleźć dobrego architekta?

Aktualizacja: 17.04.2018 19:56
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Tanajno, kandydat na prezydenta [KARIERA, RODZINA]
Paweł Tanajno, kandydat na prezydenta [KARIERA, RODZINA]

Paweł Tanajno to kandydat na urząd Prezydenta RP w wyborach ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.