
-
zobacz więcej
Projekty domów. Na czym polega adaptacja projektu gotowego?

- Jakie koszty towarzyszą budowie domu, w zależności od rodzaju gruntu?
- Kiedy malować sufity i ściany? Wykończenie domu KROK PO KROKU
- Płytki na ścianę do kuchni i łazienki – które wybrać? PORADNIK...
- Jak zaplanować urządzenie garderoby? [SPRAWDZONE RADY]
- Jak położyć panele podłogowe? Montaż paneli KROK po KROKU
- Słońce i upał na poddaszu: jak się przed nimi chronić? AKCESORIA
- Jak dobrze pomalować ściany?
- Dom inteligentny. Co to jest? Galeria.
- Prace ogrodowe w lipcu: pielęgnacja drzew i krzewów owocowych
- Zaplecze gospodarcze w domu: gdzie powinny się znaleźć pomieszczenia...
Pierwsza sprawa to znalezienie projektanta, który podejmie się adaptacji projektu. Osoba taka musi mieć odpowiednie uprawnienia do projektowania oraz być członkiem Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa. Takiego specjalistę najłatwiej jest znaleźć w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy (Wydział Budownictwa).
Proces adaptacji projektu gotowego można podzielić na dwie części – obowiązkową i indywidualną.
Adaptacja projektu - część obowiązkowa
Część obowiązkowa adaptacji obejmuje:
1. Dostosowanie zakupionego projektu gotowego do ustanowionych przez gminę warunków zabudowy. Inwestor, w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, musi uzyskać z Urzędu Miasta lub Gminy decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Gdy dla danego obszaru (działki) istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, inwestor jest zobowiązany do uzyskania z niego wypisu i wyrysu.
2. Dostosowanie projektu gotowego do obciążeń konstrukcyjnych i warunków gruntowych. Projektant musi między innymi dobrać odpowiedni rodzaj fundamentów i ich izolację do panujących warunków gruntowych. Każdorazowo musi też dokonać obliczeń konstrukcji budynku z uwzględnieniem jego usytuowania, np. ze względu na strefy wiatrowe. Dostosowuje również instalacje wewnętrzne i przyłącza do miejscowych warunków na podstawie umów zawartych z dostawcami mediów.
3. Sporządzenie projektu zagospodarowania przestrzennego. Projektant musi sporządzić projekt działki inwestora, czyli na mapie geodezyjnej do celów projektowych nanosi projektowany budynek z uwzględnieniem wszelkich wymaganych odległości. Wrysowuje również inne elementy infrastruktury działki, takie jak projektowany śmietnik, wjazd na działkę, szambo lub oczyszczalnię ścieków.
4. Pomoc w uzyskaniu wszelkich dokumentów wymaganych Prawem budowlanym do uzyskania pozwolenia na budowę.
5. Przejęcie przez osobę adaptującą projekt funkcji głównego projektanta budynku.
Adaptacja projektu - część indywidualna
Część indywidualna adaptacji projektu zależy natomiast wyłącznie od inwestora, gdyż polega na dostosowaniu domu do jego potrzeb. Najczęściej podczas zakupu projektu gotowego inwestor otrzymuje odgórną pisemną zgodę autora projektu na dokonywanie niektórych zmian. Zakres pozwolenia jest kwestią indywidualną, często obejmuje możliwość zmiany materiałów, technologii budowy, możliwość przeprojektowania otworów okiennych i drzwiowych oraz przestawiania niektórych ścian.
Zatem inwestor przed zleceniem adaptacji projektu gotowego powinien się dobrze zastanowić nad swoimi potrzebami, gdyż jest to najlepszy moment na wprowadzanie w domu udogodnień, dzięki którym stanie się on ładny, wygodny i funkcjonalny. Warto zastanowić się nad usytuowaniem ścian działowych, wielkością pomieszczeń, wielkością i rozmieszczeniem okien, budową kominka, kształtem tarasu, możliwością dodatkowego zadaszenia itp. To wszystko jest możliwe do zrealizowania w uzgodnieniu z projektantem.

Przed zakupem działki budowlanej trzeba wiedzieć, z czym wiąże się usytuowanie danej posesji w stosunku do stron świata. Podpowiadamy, jak najkorzystniej ulokować dom na działce budowlanej!

Klient przychodzi do architekta i musi wiedzieć, za ile chce zbudować dom. Architekt zaś ma tak sondować klienta, by wiedzieć, jaki dom będzie optymalny i najlepszy. I taki dom zaprojektować. Proste,...
Dobry architekt to skarb – jeśli znajdziemy z nim wspólny język, na pewno zaprojektuje nam dom naszych marzeń. Jak jednak znaleźć dobrego architekta?
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?
![Paweł Tanajno, kandydat na prezydenta [KARIERA, RODZINA]](http://cdn12.mowimyjak.smcloud.net/s/photos/t/33505/pawel-tanajno-kim-jest-kandydat-na-prezydenta_751387.jpg)
Paweł Tanajno to kandydat na urząd Prezydenta RP w wyborach ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat