porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zniszczone tynki wewnętrzne. Jak je naprawić?
Zniszczone tynki wewnętrzne. Jak je naprawić? Zanim przystąpimy do malowania ścian w dawno nieremontowanym wnętrzu, musimy ...
Czy każdy dom nadaje się do przebudowy? Nie!

Przebudowa domu – jak sprawdzić, czy dom nadaje się do przebudowy?

Przebudowa domu – jak sprawdzić, czy dom nadaje się do przebudowy?

Czy każdy dom nadaje się do przebudowy? Nie!

fot.: Gettyimages.com
Przebudowa domu często wiąże się z naruszeniem konstrukcji, wyburzaniem ścian czy po prostu zmianą aranżacji wnętrz. Jednak nie w każdym domu wszystkie te zmiany są dozwolone. Przeczytaj, jak sprawdzić, czy twój dom nadaje się do przebudowy.

Kupując dom, często snujemy plany o możliwych rozbudowach, przebudowach i nadbudowach, ale nie zawsze są one możliwe.

Przebudowa domu a przepisy

Zanim zaczniesz snuć plany dotyczące przebudowy domu, musisz najpierw sprawdzić zapisy planu miejscowego lub uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. W dokumentach tych określone są:

Minimalna powierzchnia terenu biologicznie czynnego
Linie zabudowy
Maksymalna wysokość budynku
Szerokość elewacji
Kąt nachylenie połaci dachowych
• Czasem inne ograniczenia

Dzięki tym dokumentom będziesz wiedzieć, czy przebudowa, którą planujesz w ogóle jest możliwa.

Podczas przebudowy domu sprawdź konstrukcję

Planując przebudowę domu, musisz mieć nie tylko miejsce na działce, ale również sprawdzić, czy zachowana jest odpowiednia nośność elementów konstrukcyjnych. Czasem przebudowę uniemożliwia zły układ funkcjonalny – na przykład nie będziesz mógł połączyć projektowanej części z istniejącą.

Przebudowa domu – podział na dwa mieszkania

W tym wypadku musisz zacząć od analizy układu pomieszczeń. Pozwoli to sprawdzić, czy możliwe jest stworzenie niezależnego, wygodnego wejścia. Plusem byłby tu duży wiatrołap czy hol.

Nowa aranżacja pomieszczeń podczas przebudowy domu

W tym wypadku musisz przede wszystkim sprawdzić, jaka jest możliwość wyburzania ścian działowych. Najczęściej problem z tym jest w starszych domach, gdzie większość tych ścian pełni rolę nośną.

>>> Jak zaplanować przebudowę lub rozbudowę domu? [KLIKNIJ!]

Jeżeli z kolei chcesz dzielić pomieszczenia na mniejsze, problem może być rozmieszczenie okien – bo np. znajdują się za blisko siebie lub jest ich po prostu za mało.

Przebudowa domu – adaptacja poddasza

Adaptując poddasze na funkcję mieszkalną, najpierw sprawdź, ile rzeczywistej przestrzeni użytkowej możesz tam zyskać. Może okazać się, że taka adaptacja po prostu nie ma sensu. Musisz również przeanalizować rozstawienie słupków. Ich duża liczba może w przyszłości utrudniać korzystny podział przestrzeni.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Adaptacja poddasza na cele mieszkalne – JAKIE FORMALNOŚCI? Adaptacja poddasza na cele mieszkalne – JAKIE FORMALNOŚCI?

Mieszkanie na poddaszu ma swój urok. Skosy dachu i okna połaciowe nadają wnętrzu nietypowy klimat. Jednak aby zamieszkać na wyremontowanym poddaszu trzeba spełnić pewne warunki...

Aktualizacja: 30.05.2014 18:36
Autor: Wero
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Hanna Żudziewicz - kim jest?
Hanna Żudziewicz - kim jest?

Hanna Żudziewcz to nowa gwiazda tanecznego talent show "Danicg with ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.