-
zobacz więcej
Jak wybrać najlepsze nadproże?
Nadproża to belki przykrywające od góry otwory okienne i drzwiowe. Powinny być odpowiednio dłuższe od szerokości otworów o około 20-30 cm. Ich główne zadanie polega na przenoszeniu ciężaru ściany znajdującej się tuż nad otworem. Zdarza się, że nadproża są projektowane jako fragmenty dekoracyjne ściany elewacyjnej.
Wybór nadproży zależy od rodzaju konstrukcji budynku, jego przeznaczenia oraz szerokości otworu. Dzieli się je ze względu na kształt i na rodzaj zastosowanego materiału. Do wyboru masz:
Nadproża żelbetowe
To tradycyjne i bardzo popularne nadproża. Wylewa się je z betonu w deskowaniu, zamontowanym nad otworem w ścianie i podpartym od spodu stemplami. Wewnątrz układa się zbrojenie ze stalowych prętów i wypełnia deskowanie mieszanką betonową. Od strony zewnętrznej nadproże okłada się materiałem izolacyjnym, aby zapobiec przemarzaniu. Gdy beton zwiąże, deskowanie się rozbiera. Wadą takiego nadproża jest to, że trzeba długo czekać, aż beton zwiąże, a to spowalnia pozostałe prace budowlane. W ostatecznym rozliczeniu wychodzi ono dość drogo. Nadproża żelbetowe są jednak niezastąpione, gdy musisz zrobić nadproże o znacznej długości, na przykład przekraczającej 4,5 m.
Nadproża z kształtek U
Stosowane są głównie w budynkach wznoszonych z betonu komórkowego lub keramzytobetonu. Szerokość, wysokość i długość kształtek odpowiada modularnym wymiarom pustaków lub bloczków. Kształtki U układa się nad otworem okiennym lub drzwiowym na wypoziomowanej i odpowiednio podpartej desce. Następnie umieszcza się zbrojenie i wylewa beton. Głębokość oparcia nadproża na murze wynosi 25 cm. Kształtki takie można stosować również jako elementy szalunkowe słupków żelbetowych.
Kształtki znacznie ułatwiają wykonanie nadproża, lecz niewiele bardziej przyśpieszają prace, gdyż wciąż musisz czekać, aż beton zwiąże.
Nadproża z belek betonowych L-19
Belki te mają przekrój w kształcie litery L. Mogą być stosowane przy budowie ścian z różnych materiałów. Ich długość wynosi od 90 cm do 3,6 m. Montaż nadproży tego typu nie jest skomplikowany. Wystarczy ustawić belki obok siebie, spiąć klamrami, aby nie zmieniły położenia, a potem w powstałe przestrzenie wpuścić od góry beton. Belki mają oznaczenia ułatwiające ich dobranie: te z symbolem N nadają się do nadproży obciążonych od góry stropem, belki S - do nadproży nieobciążonych stropem, a belki D - do ścian działowych (tzw. belki drzwiowe). Pod względem pracochłonności można je porównać do kształtek U. W ich przypadku również trzeba czekać z kontynuowaniem murowania ściany, do czasu związania betonu.
Nadproża strunobetonowe
Są to nadproża prefabrykowane, wytwarzane w zakładach produkcyjnych. Ich długość może sięgać 4,2 m. Są lżejsze od nadproży z belek L-19. Cechują się łatwością montażu oraz wysoką funkcjonalnością, można je stosować w przesklepieniach otworów drzwiowych w ściankach działowych, w bramach garażowych i wielu innych miejscach – bez konieczności dodatkowej pracy. Nie wymagają betonowania, co wydatnie przyśpiesza i ułatwia prace.

Keramzyt, zwany też glińcem, powstaje w wyniku spieniania oraz spiekania gliny. Tworzą się w ten sposób lekkie, porowate granulki. Dodaje się je jako kruszywo do mieszanki betonowej. Z tak...
Fundamenty żelbetowe robi się w ten sposób, że najpierw budowane są szalunki i w nich układany jest beton. Czy da się zrobić ściany lub ławy fundamentowe z betonu lanego bezpośrednio w grunt, bez...
Zamierzasz zbudować murowane ogrodzenie. Jak głęboki i szeroki powinien być jego fundament? Czy będzie wymagał zbrojenia?
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?

Rocznik 1963. Syn właściciela warsztatu budowlanego i położnej, z 9-letnim ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat