porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy warto wybrać kocioł dwufunkcyjny? Kocioł dwufunkcyjny przygotowuje ciepłą wodę na potrzeby ogrzewania (zasila instalację grzewczą) ...
Które nadproża będą lepsze: żelbetowe, z kształtek U, z belek betonowych L-19 czy strunobetonowe?

Jak wybrać najlepsze nadproże?

Nadproża to elementy konstrukcyjne nad otworami drzwi, okien, bram garażowych. Przenoszą obciążenia z wyżej położonych fragmentów ścian. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Nadproża to belki przykrywające od góry otwory okienne i drzwiowe. Powinny być odpowiednio dłuższe od szerokości otworów o około 20-30 cm. Ich główne zadanie polega na przenoszeniu ciężaru ściany znajdującej się tuż nad otworem. Zdarza się, że nadproża są projektowane jako fragmenty dekoracyjne ściany elewacyjnej.

Wybór nadproży zależy od rodzaju konstrukcji budynku, jego przeznaczenia oraz szerokości otworu. Dzieli się je ze względu na kształt i na rodzaj zastosowanego materiału. Do wyboru masz:

Nadproża żelbetowe

To tradycyjne i bardzo popularne nadproża. Wylewa się je z betonu w deskowaniu, zamontowanym nad otworem w ścianie i podpartym od spodu stemplami. Wewnątrz układa się zbrojenie ze stalowych prętów i wypełnia deskowanie mieszanką betonową. Od strony zewnętrznej nadproże okłada się materiałem izolacyjnym, aby zapobiec przemarzaniu. Gdy beton zwiąże, deskowanie się rozbiera. Wadą takiego nadproża jest to, że trzeba długo czekać, aż beton zwiąże, a to spowalnia pozostałe prace budowlane. W ostatecznym rozliczeniu wychodzi ono dość drogo. Nadproża żelbetowe są jednak niezastąpione, gdy musisz zrobić nadproże o znacznej długości, na przykład przekraczającej 4,5 m.

Nadproża z kształtek U

Stosowane są głównie w budynkach wznoszonych z betonu komórkowego lub keramzytobetonu. Szerokość, wysokość i długość kształtek odpowiada modularnym wymiarom pustaków lub bloczków. Kształtki U układa się nad otworem okiennym lub drzwiowym na wypoziomowanej i odpowiednio podpartej desce. Następnie umieszcza się zbrojenie i wylewa beton. Głębokość oparcia nadproża na murze wynosi 25 cm. Kształtki takie można stosować również jako elementy szalunkowe słupków żelbetowych.

Kształtki znacznie ułatwiają wykonanie nadproża, lecz niewiele bardziej przyśpieszają prace, gdyż wciąż musisz czekać, aż beton zwiąże.

Nadproża z belek betonowych L-19

Belki te mają przekrój w kształcie litery L. Mogą być stosowane przy budowie ścian z różnych materiałów. Ich długość wynosi od 90 cm do 3,6 m. Montaż nadproży tego typu nie jest skomplikowany. Wystarczy ustawić belki obok siebie, spiąć klamrami, aby nie zmieniły położenia, a potem w powstałe przestrzenie wpuścić od góry beton. Belki mają oznaczenia ułatwiające ich dobranie: te z symbolem N nadają się do nadproży obciążonych od góry stropem, belki S - do nadproży nieobciążonych stropem, a belki D - do ścian działowych (tzw. belki drzwiowe). Pod względem pracochłonności można je porównać do kształtek U. W ich przypadku również trzeba czekać z kontynuowaniem murowania ściany, do czasu związania betonu.

Nadproża strunobetonowe

Są to nadproża prefabrykowane, wytwarzane w zakładach produkcyjnych. Ich długość może sięgać 4,2 m. Są lżejsze od nadproży z belek L-19. Cechują się łatwością montażu oraz wysoką funkcjonalnością, można je stosować w przesklepieniach otworów drzwiowych w ściankach działowych, w bramach garażowych i wielu innych miejscach – bez konieczności dodatkowej pracy. Nie wymagają betonowania, co wydatnie przyśpiesza i ułatwia prace.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie elementy keramzytowe wykorzystuje się do budowy domów? Jakie elementy keramzytowe wykorzystuje się do budowy domów?

Keramzyt, zwany też glińcem, powstaje w wyniku spieniania oraz spiekania gliny. Tworzą się w ten sposób lekkie, porowate granulki. Dodaje się je jako kruszywo do mieszanki betonowej. Z tak...

Czy można zrobić fundamenty bez szalunków?

Fundamenty żelbetowe robi się w ten sposób, że najpierw budowane są szalunki i w nich układany jest beton. Czy da się zrobić ściany lub ławy fundamentowe z betonu lanego bezpośrednio w grunt, bez...

Jak zrobić fundament pod ogrodzenie?

Zamierzasz zbudować murowane ogrodzenie. Jak głęboki i szeroki powinien być jego fundament? Czy będzie wymagał zbrojenia?

Aktualizacja: 17.04.2018 19:37
Autor: "Murator"
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Piotr P. ze zdjęcia z Bronisławem Komorowskim?
Kim jest Piotr P. ze zdjęcia z Bronisławem Komorowskim?

Rocznik 1963. Syn właściciela warsztatu budowlanego i położnej, z 9-letnim ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.