porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest system LEED? Jak zdobyć certyfikat LEED?
Co to jest system LEED? Jak zdobyć certyfikat LEED? Ekologiczne budowanie w Polsce dopiero zyskuje na popularności. Poza zmienionymi ...
Co warto wiedzieć o przepięciach wewnętrznych i zewnętrznych?

Przepięcia w sieci – co warto o nich wiedzieć?

Przepięcia w sieci – co warto o nich wiedzieć?

Co warto wiedzieć o przepięciach wewnętrznych i zewnętrznych?

fot.: thinkstockphotos.com
Urządzenie elektryczne muszą być zasilane prądem o wartości określonej przez producenta. Gdy ta wartość będzie zbyt mała, nie będą działały, kiedy za duża – grozi im zniszczenie.

Instalacje domowe są projektowane na napięcie 230 V i do takiego napięcia jest przystosowana większość urządzeń elektrycznych. Te, które wymagają zasilania napięciem tak zwanym obniżonym (12 lub 30 V), włącza się do instalacji za pośrednictwem transformatorów obniżających napięcie sieciowe do wymaganego przez dane urządzenie poziomu. Wzrost napięcia zasilania ponad wartość tolerowaną przez dane urządzenie jest dla niego szkodliwa.

>>> Jak poradzić sobie podczas AWARII PRĄDU w domu? [KLIKNIJ!]

Tymczasem w sieci elektrycznej zdarzają się nagłe, trwające krótko skoki napięcia, nazywane przepięciami. Wartość napięcia w chwili przepięcia może być nawet kilkadziesiąt razy większa od napięcia normalnie w niej występującego. W zależności od źródła pochodzenia tego efektu mówimy o przepięciach wewnętrznych i zewnętrznych.

Przepięcia wewnętrzne, przepięcia zewnętrzne

Przepięcia wewnętrzne mogą być zwarciowe, łączeniowe lub dorywcze. Pierwsze powstają w wyniku zwarć, drugie mogą być powodowane nagłymi zmianami obciążenia, trzecie występują podczas wyłączania i ponownego włączania nieobciążonych linii oraz w wyniku automatycznej likwidacji zwarć.

Przepięcia zewnętrzne (atmosferyczne) są natomiast wynikiem wyładowań atmosferycznych. W trakcie bezpośredniego uderzenia pioruna w sieć elektryczną, uderzenia w bliskim sąsiedztwie obwodów elektrycznych lub wyładowania w chmurach pojawia się prąd piorunowy o bardzo wysokim napięciu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kradzież prądu. Co grozi za nielegalny pobór energii? Jakie kary za kradzież energii elektrycznej? Kradzież prądu. Co grozi za nielegalny pobór energii? Jakie kary za kradzież energii elektrycznej?

Korzystanie z energii elektrycznej bez płacenia za nią to kradzież taka, jak każda inna. Za ukradzioną energię płacą wszyscy uczciwi odbiorcy. Straty ponoszone z tego tytułu dostawcy prądu wliczają w...

Jak podłączyć dom do prądu? Budowa przyłącza elektrycznego Jak podłączyć dom do prądu? Budowa przyłącza elektrycznego

Podłączenie domu do prądu, czyli budowa przyłącza elektrycznego to niezbędny etap budowy. Łatwo wyobrazić sobie mieszkanie w domu niepodłączonym do wodociągu czy sieci kanalizacyjnej, trudniej - w...

Jak chronić URZĄDZENIA ELEKTRONICZNE przed uszkodzeniem w czasie BURZY? Do czego służy instalacja przeciwprzepięciowa? Jak chronić URZĄDZENIA ELEKTRONICZNE przed uszkodzeniem w czasie BURZY? Do czego służy instalacja przeciwprzepięciowa?

W domach instaluje się dziś wiele urządzeń elektronicznych (telewizory, komputery) i wyposażonych w podzespoły elektroniczne (pralki, zmywarki, chłodziarki). Wszystkie one są podatne na uszkodzenia...

Aktualizacja: 31.01.2015 18:56
Autor: ms
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Krzysztof Tyniec i czego dokonał?
Kim jest Krzysztof Tyniec i czego dokonał?

Krzysztofa Tyńca zapewne pamiętają wielbiciele show „Taniec z gwiazdami” (2007 ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.