porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie okno lepiej doświetli poddasze - dachowe czy w lukarnie?
Jakie okno lepiej doświetli poddasze - dachowe czy w lukarnie? Okna dachowe i te zamontowane w lukarnie odmienią tonące w ...
Sprawdź, co cię czeka, gdy planujesz budowę przydomowej oczyszczalni

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - kiedy można ją zbudować?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to dobre rozwiązanie, gdy nie możesz się podłączyć do kanalizacji, a opróżnianie szamba wydaje Ci się zbyt kłopotliwe, za drogie lub mało ekologiczne? W takiej sytuacji sprawdź więc, czy możesz sobie zbudować własną oczyszczalnię ścieków. Podpowiadamy, co cię czeka na drodze do budowy własnej oczyszczalni ścieków.

Legalną przydomową oczyszczalnię ścieków można mieć tylko na terenie, na którym nie ma technicznych możliwości podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej, chyba że oczyszczalnia powstała zanim w okolicy zbudowano sieć kanalizacyjną.

Obowiązujące prawo nakazuje zgłoszenie właściwemu organowi administracjo architektoniczno-budowlanej zamiaru budowy przydomowej oczyszczalni o wydajności do 7,5 m3 na dobę (wydajność oczyszczalni dla domu jednorodzinnego zwykle wynosi około 1,5 m3 na dobę).

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - kiedy może spotkać cię odmowa?

Jeśli gmina lub miasto planuje podłączenie budynków w twojej okolicy do kanalizacji, to urząd nie zgodzi się, żebyś zbudował własną oczyszczalnię ścieków. Ze sprzeciwem spotkasz się, jeśli możliwości wybudowania oczyszczalni nie przewiduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. A gdy nie jest uchwalony, na przeszkodzie mogą stanąć obowiązujące przepisy szczególne, na przykład dotyczące ochrony środowiska (nie wolno budować oczyszczalni na terenach parków krajobrazowych, w strefach ochronnych ujęć wody).

Kiedy możesz napotkać utrudnienie przed budową przydomowej oczyszczalni ścieków?

Urząd może wydać decyzję o sprzeciwie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków i nałożyć na ciebie obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę oczyszczalni (to znaczy, że będziesz musiał wykonać jej projekt budowlany), jeśli uzna, że może ona spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia, pogorszyć warunki zdrowotno-sanitarne, wprowadzić, utrwalić bądź zwiększyć ograniczenia lub uciążliwości dla terenów sąsiednich (na przykład uniemożliwi budowę studni na sąsiedniej działce).

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jaki rodzaj wybrać?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak obliczyć pojemność szamba?

Aby opróżnianie szamba było organizacyjnie i finansowo jak najmniej kłopotliwe, trzeba odpowiednio dobrać jego pojemność.

Jak wygodnie opróżniać szambo? RADY dla INWESTORÓW Jak wygodnie opróżniać szambo? RADY dla INWESTORÓW

Kiedy nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej i nie da się wybudować przydomowej oczyszczalni, ścieki trzeba gromadzić w bezodpływowym zbiorniku. Taki zbiornik stosunkowo szybko się napełnia, więc...

Na jakiej głębokości zakopać szambo? Na jakiej głębokości zakopać szambo?

Szambo, czyli zbiornik na ścieki zakopuje się w ziemi. Od zewnątrz jest widoczna tylko pokrywa włazu, przez którą usuwa się nagromadzone nieczystości. Jak głęboko zakopać szambo, by nie mieć z nim...

Aktualizacja: 17.10.2012 16:11
Autor: PL
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ks. Michał Janocha, nowy warszawski biskup pomocniczy. Kim jest?
Ks. Michał Janocha, nowy warszawski biskup pomocniczy. Kim jest?

Ksiądz profesor Michał Janocha to nowy biskup pomocniczy w Warszawie ...

PORADNIK BUDOWLANY. PORADY SPECJALISTÓW I EKSPERTÓW. PORADY BUDOWLANE. Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Dział Budowa i remont przeznaczony jest dla osób budujących, remontujących lub wykańczających dom. Podpowiemy jak wykonać instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Wykończenie ścian. Malowanie ścian. Remont kuchni, pokoju, salonu. Pokrycia dachowe. Ocieplenie poddasza. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.